27.září 2006 alias Prodloužená

29. září 2006 v 10:48 | JR |  Reporty
To se vám tak někdy věci zvrtnou, že ani nevíte jak. Jelikož se tento týden slavil ve čtvrtek státek státnosti, dostali jsme příležitost zapůsobiti ve středu bez omezujích pocitů, které obvykle vyvolává následující pracovní den. Pro tuto slavnostní chvíli jsme se shodli na termínu z časů ranného mládí a tanečních kurzů, a tak jsme si toto pamětihodné působení pracovně přejmenovali na "prodlouženou". Tož zkusme si po letech zase jeden report...
27.9.06 alias Prodloužená u Kubrychtů
Obvykle jsem v reportech používal výrazy jako "pamětihodné", "historické", "světové" a pod. pro působení, kdy se mi abnormálně dařilo. Nuže tentokrát nastal pravý opak, a přesto se těchto výrazů asi nevyvaruji, byť mi ne vždy půjdou lehce přes pysky, tedy přes prsty na klávesnici.
Bylo to tedy historické působení, to je nesporný fakt, už sama účast byla trochu neobvyklá, jelikož k nám až z dalekého hlavního města zavítal pan PB, kterého je mi ctí zváti svým nejlepším přítelem a (světe div se) i mým dávným učitelem mariáše. Abychom dnes mohli konstatovati, zda žák přerostl mistra, a též pro osvěžení naší zaběhlé partičky, pozvali jsme pana PB na prodlouženou, stejně jako pan DM hodlal přivésti svého otce, taktéž původního učitele.
Mohlo nás tedy býti celkem sedm, tedy dvě samostané ligy! Leč, jak jest nepříjemným zvykem, když nás má být hodně, někteří slabší kusy na poslední chvíli odvolávají, obávaje se po právu následků, které takový večer zpravidla mívá. Takto odpadl pan DW, na kterého tímto apeluji, aby se nad sebou zamyslel a nedělal ze sebe starouše, jsa v mladém kolektivu, který mu výtečně prospívá, by se nás neměl stranit ve chvílích tak vážných, jako je Prodloužená. Nepřítomnost pana DW však měla jednu velkou výhodu, a sice, že nám nikdo nečudil pod nos.
Nedorazil ani pan otec pana DM, a nedorazil ani pan lékárník MB, kterýžto se nachází neznámo kde, pravděpodobně mimo republiku, či tento svět vůbec, poněvadž o sobě vůbec nedal vědět. To je škoda veliká, neboť jemu by se naše prodloužená převelice líbila.
Nakonec jsme tedy byli čtyři, a sice Já, pan PK, pan DM a (j.h. z Prahy) pan PB. Nemalou motivací, kterou jsme se častovali v klasických předpůsobenických mailových smrštích bylo: oškubat pražáka! Pravda, nakonec byl pražák sice oškubán (cca -30 Kč), ale ponejvíc finančně odnesl toto působení jeho hostitel tj. má nebohá maličkost s neuvěřitelným, ba hanebným devětačtyřicetikorunovým mínusem!
Jak mohlo k něčemu takovému dojít? Tak předně, hráli jsme z ostra a často velmi vysoko, kdy se štěstěna klonila zpočátku na stranu hosta z hlavního města, kterýžto měl neskutečné štěstí na talony a byl též první osobou, která si zahrála dvě sedmy. V jedné chvíli mi dokonce chtěl vrátit celou sumu, kterou jsem mu do vínku zapůjčil v drobných mincích platných již pouze v našem interním mariášnickém oběhu. Tyto peníze byly mimochodem celou dobu označovány jako "peníze Jardy" z nejmenované divadlení hry, kterou si natolik oblíbil pan krajský rada PK, že neuplyne působení, aby z ní něco pěkného a neslušného necitoval.
Tak tedy z počátku vítězil pan PB, leč jak vrtkavá štěstěna může být se ukázalo, když jsme poprvé položili karty bez zdvihu talonu, pak podruhé a potřetí až měla být výsledná hra za osminásobek! Kdo jiný, dobrý kartibože, ptám se, mohl hráti za těchto podmínek něco podlejšího a odpornějšího, než pan PK, že? Byl to právě jeho vyložený durch, za kterého inkasoval od každého astronomických 16 korun a kterým se rázem katapultoval do mamutího plusu, kde setrval až do konce večera.
Pan krajský rada. však nebyl zdaleka jediný, který zneužil onoho podivného násobícího pravidla, které se mi ve středu tak zprotivilo, že zvažuji návrh k radě starších na jeho omezení, ne-li úplné zrušení. Netrvalo dlouho a ona situace nastala znovu, tedy několikanásobek teď přesně nevím kolikati, protože mi početně nějak nesedí, ale za této delikátní situace si pan DM zahrál dvě sedmy se stovkou a bylo to tuším za 21 Kč od každého!!!!
Kterak tedy nevinný člověk přišel o všechno, jest na bíledni, neb jsem to byl samozřejmě já, kdož všechny tyto excesy pouze platil a inkasoval pouze zřídka malého, či obyčejnou sedmu. Na rozdíl od mých soupeřů jsem se k talonu povětšinou ani nedostal a když už, nebyly to nikdá dvě karty, které by se mi hodily do krámu, zkrátka naprostá katastrofa.
Vzpomínám si, že jsem byl při hře vskutku nepříčetný ba místy i zlostný, nikoli však mimo ni, jelikož nálada byla jinak výtečná, ba i na kořalku došlo, což se ovšem dalo očekávati. U Kubrychtů se v poslední době velmi polepšili a je tam opět útulno a obsluha v pohodě, tentokrát tam bylo opravdu plno ba dokonce i amatérská hudební produkce byla k dispozici, byť country, byla přesto celkem vkusná a nikterak nás nerušila.
Co mne však uvádělo do varu, byly renoncy soupeřů - nejprve se panu PB povedlo nepřiznat jednou trumfy a tímto odhaleným renoncem umožnil vyhráti panu DM slaboduchou sedmu se třemi trumfy, při které byl hned při prvním výnosu "zatnut", čili se mělo jednat o hru jasně debucklovitě prohranou. Podruhé mne rozlítil pan PK, který vědom si své finanční převahy jal se vykládati hru jako loženou ještě předtím, než tomu tak skutečně bylo a slíznul si tak ode mne řádné pokárání. Celkově ale vévodil nechvalnosti herní pan PB, který začasté dostal-li se na řadu, ptal se slovy: "co jsou trumfy?" na elementární věci!
Bohužel si detaily jednotlivých her již moc nevybavuji, stejně jako si mnoho nevzpomínám z toho co se dělo v Dobré duši, kam jsme šli, když nám u Kubrychtů zavřeli, a to bez pana krajského rady, který šel domů budit ženu a miminko, aby se jim pochlubil kterak nás obral. Zřejmě jsme ještě chvíli působili, ale jekoliž na mne šla tradiční dřímota, cca ve dvě ráno jsme toho zanechali a šli spát. Původně jsme ještě lákali pana DM k nám na Dnes naposled, ale on nechtěl prohlašuje veřejně, že je na to již příliš pod vlivem alkoholu, neboli opilý. Ostatně ani my s panem PB jsme si již Dnes naposled nepustili (dle pana PB, protože jsem si je prý neprosadil) a ulehli jsme ke spravedlivému spánku nespravedlivě ožebračených hráčů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David M David M | 29. září 2006 v 11:09 | Reagovat

Pro upřesnění: ta nejdražší hra byl osminásobek dvou sedem (kulová trumf a zelá strkala, měl jsem to 5 na 5 ale jeden trumf šel do talónu, protože jsem měl v listu i červené eso) za 3 kč bez stovky a bez rohlíčku. Takže mi každý měl dát 24 kč a pokud jsi mi dal jen 21, dlužíš mi ještě 3 Kč. Budiž ti však odpuštěno, tímto popisem, jinak vyčerpávajícím jsi si dluh odčinil mírou více než vrchovatou.

2 JR JR | 29. září 2006 v 13:27 | Reagovat

že bychom to nespočetli správně? To se mi nezdá, obvykle mi to počítá velmi dobře i když jsem ve velmi špatném stavu. Tak to asi opravdu bylo za 24 Kč - o to víc mě to rozčílilo, že si ani nepamatuju kolik to vlastně stálo, pacholku!

3 JR JR | 29. září 2006 v 14:11 | Reagovat

hm, to je zajímavé, nějak se mi podařilo tam uložit původní verzi (bez konce) a teď se k téhle kompletní musí člověk složitě proklikávat - ačkoli mi někteří nejmenovaní nadšenci tvrdili, že je to blogování blbuvzdorné, najdou se zřejmě výjimky.

4 LittleKey LittleKey | 29. září 2006 v 17:21 | Reagovat

A tak to opravdu bylo. Doplním pouze několi faktů, které nebyly dostatečně zdůrazněny. Jestliže PB ukončil působení za stavu -30,- Kč, JR -49,- Kč, PK +4 Kč,-, tak DM oškubal nejen pražáka, ale dostal se i k penězům Jardy. On vlastěně díky půjčce byl celý večer financován pěnězi Jardy. Mladý pán DM si tak přišel na nehorázných 75 Kč,-. Doufáme, že už se to nebude opakovat. K osminásobným dvěma sedmám dodávám, že jsme opravdu poctïvě všichni vyplázli 24,-Kč. Můj osminásobný durch byl sice nakonec ložený, ale díky famóznímu talonu, který zachránil jinak velmi tragické kilo, které bych býval musel hrát. Pan JR také zapomněl poznamenat, že dvě sedmy si zahráli všichni, kromě mě! K mému drobnému karetnímu fau paux,ano položil jsem list předčasně, ale štych který udělali, neměl na konečný výsledek žádný vliv.

Už se těším až oškubeme další pražáky, nebo ptičáky.

5 JR JR | 29. září 2006 v 18:13 | Reagovat

oškubeme, oškubeme, ovšem nesmí hrát s penězma Jardy, to by zase špatně dopadlo... :-)

6 jm jm | Web | 29. září 2006 v 21:07 | Reagovat

Vítej blogere, už Tě mám v odkazech!

7 sargo sargo | Web | 29. září 2006 v 21:08 | Reagovat

Vítej mezi pravými muži - blogisty! :-)

Mariáš komentovat nebudu, zahraju si pak s počítačem alespoň člověče nezlob se...

8 jm jm | Web | 29. září 2006 v 21:17 | Reagovat

Tak přečetl jsem si report a jsem současně rád i nerad, že jsem tam nebyl...

Jestli mohu poznamenat k tomu násobení, tak to si nevzpomínám, odkud to pravidlo pochází. Skoro bych si myslel, že na kolejích, kde mě učili liciťák, se hrálo bez násobení. Není to nějaký vaše pravidlo ještě z vejšky?

9 JR JR | 30. září 2006 v 9:06 | Reagovat

násobení jsem převzal právě od pana PB, čili by se dalo říci, že jsme na toto pravidlo právě my - jeho původci docela dojeli!

10 PM, otec DM PM, otec DM | E-mail | Web | 2. října 2006 v 9:14 | Reagovat

Omlouvám svoji nepřítomnost slovy klasika: "Jdu domů, protože rodina je mi milejší než banda ožralých kamarádů." Snad to někdy příště doženu a zanechám u stolu jen měsíční přídavky na děti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama