Bitva u Alama aneb můj spravedlivý boj s kapitalismem

2. října 2006 v 22:11 | JR |  Aljaška 2006
Jak zřejmě 100% mých čtenářů, tj. všichni čtyři, ví, před nedávnem jsem se vrátil z dalekého aljašského severu. To je jistě samo o sobě pěkný námět pro články do blogu, ovšem je to také daleká budoucnost, kdy bude mít den 28 hodin a já dost času na pitominy podobného druhu, jako přepisovat deníky z cest.
Mezitím bych vás ale mohl seznámit s tím, jak nešťastně vlastně celý ten náš výlet začal, a jakou to má dohru. Tak tedy: k tomu abyste mohli pohodlně cestovat po USA je úplně nejlepší pronajmout si automobil. Abyste si jej pronajali za solidní cenu, je nejlepší udělat to co nejdříve dopředu, řekně jeden měsíc. Vědom si těchto skutečností, jsa v tomto oboru prakticky veteránem (tuhle jsem spočítal, že jsem v americe řídil již 11 automobilů z půjčovny), učinil jsem rezervaci pěkně měsíc a kousek dopředu u nejlacinější společnosti - ALAMO Rent a car, kde mělo stát auto na celý měsíc cca $900, což byla sama o sobě pěkná suma, leč bylo to skutečně to nejlevnější, co bylo k mání a riskovat koupi ojetého vozu se mi v těch podmínkách a s limitovaným časem nechtělo.
Celá rezervace měla jeden drobný zádrhel, když se rezervovalo přes internet, nešlo mi coby "non u.s. citizenovi" rezervovat samotný pronájem bez pojištění, které je pěkně drahé, cca $20/den. Celková suma byla tedy včetně daní a poplatků asi $1600, což byla horní hranice, do které jsme byli ochotni za auto platit. Kromě toho jsem si přes helpdesk s Alamem vykorespondoval, že se pro pojištění budu moci rozhodnout až na místě a případně jej i odmítnout, mystifikujíc je, že mám vlastní pojištění, což není tak docela pravda pro řízení motorov. vozidla v USA. Jinými slovy, počítal jsem s tím, že budeme riskovat a s tím, že prostě budeme platit jen 900 a hotovo, ale měl jsem v záloze rezervu na těch 1600, kdyby to náhodou nešlo a museli jsme být pojištěni.
Vše tedy bylo dojednáno a já měl s sebou pouze číslo rezervace a považoval jsem půjčení auta za vyřízenou věc. Jaké tedy bylo mé překvapení ve Fairbanksu na letišti, kam jsme přiletěli ve dvě ráno tamního času, když jsem u přepážky ALAMA zjistil, že nám auto nepůjčí do Kanady - stálo to tam na velikánské ceduli černé na bílém. Dost mi to vyrazilo dech, protože to byla speciálně jedna z podmínek, které jsem si na internetu zjišťoval, zda je možné s pronajatým autem jet do Kanady a ve všeobecných podmínkách toto možné bylo pro všechny kromě kanaďanů (nevím proč zrovna oni nesmí jet s vypůjčeným autem domů, ale asi mají "špatné zkušenosti" z dřívějška). Stál jsem tam a koukal na tu ceduli, jako opařený. Samozřejmě jsem okamžitě zastavil vypisování papírů atd. (škoda, bylo by to bývalo šlo bez pojištění, jak jsem si přál) a obořil jsem se na pracovníka půjčovny:
"S tím autem nesmím jet do Kanady?"
- "Ne", odvětil mi s klidem.
"Ale vždyť na internetu máte napsané, že to možné je"
- "Jo, to je fakt, ale tam je chyba, skutečně tam nesmíte jet"
Po chvíli naprostého zoufalství, neboť celý itinerář naší cesty byl postaven na tom, že v Kanadě strávíme polovinu celého cestování a že se nebudeme vracet, jsem zachoval klid a spolu s Gabčou rychle promyslel všechny varianty, co s tím. Rychle, protože bylo cca 1:50 ráno a ve 2:00 ráno půjčovna zavírala, stejně jako ostatní. Došli jsme k závěru, že plán cesty nelze změnit, aby to nebylo moc na úkor celé dovolené a toho co chceme vidět, tudíž jsem se zeptal, zda u jiné půjčovny toto omezení nemají. Nebyl si jistý, ale prý to snad někde možné je.
Přepážky jednotlivých půjčoven tam byly pěkně vedle sebe a Alamo bylo úplně vpravo na kraji, takže jsem postupoval zprava doleva, abych všude dostával stejnou odpověď - ne, ne a ne a až teprve u posledního pultíku, jsem se dozvěděl, že auta do Kanady půjčují.
Byla to společnost AVIS a zřejmě tak, jak jsem vpravo byl u té nejlevnější, stoupala s mým pohybem vlevo i cena pronájmu. Nebudu vás unavovat celým martiriem, kdy zpočátku měla být cena $2300 bez pojištění, jak nám to nebral limit na kartě, jak jsme byli celí smutní, jak nás pak zachránil ten sympatický zaměstnanec AVISU, když nám dal tarif z min. měsíce a bylo to už "jen" za $1800 a už vůbec vám nebudu povídat o tom, jak i těch osmnáct stovek bylo na naši kreditku příliš, a jak už to s námi vypadalo bledě, a byli jsme zase celí smutní, když ten člověk dostal spásný nápad rozdělit celou sumu na dvě poloviny a rovněž na dvě karty a jak to nakonec po x telefonátech které musel udělat klaplo.
Zkrátka, auto jsme si pronajali za $1800 dolarů bez pojištění (na to už vůbec nebyly peníze) a byli jsme rádi, že jsme rádi a všechno to nakonec dobře dopadlo, auto jsme v pořádku vrátili (byť jiné, než jsme si půjčovali, ale o tom zase jindy).
Pontiack C6 - o tento automobil jsme se tak dohadovali...
Chevrolet HHR - a tohoto miláčka jsme pak vraceli
(Byl to náš domov na kolečkách po tři týdny)
Tak, jako jsem dodnes vděčný tomu "Avisákovi" za to, že nás zachránil, jsem doposud naštvaný na společnost ALAMO, že mě takto vyšplouchli, a rozhodl jsem se, že to jen tak nenechám a "poženu to vejš"
Asi týden po našem návratu jsem se dostal k tomu, že jsem jim skrze internetový Help desk poslal na customers relations pěkně dlouhou a "po americku" přehnanou stížnost, s tím, že hlavním cílem bylo ulevit si, a druhotným samozřejmě získat nějaké odškodné, byť jsem si nedělal naprosto žádné iluze, že by to mohlo vyjít, přece jenom, takové věci se stávají pouze v pohádkách a amerických televizních seriálech z advokátního prostředí, což je vlastně totéž. Nicméně dal jsem do té stížnosti srdce, jak bych si dovolil demonstrovat na následujícíh ukázkách:
Tak třeba už první větou jsem je chtěl srazit na kolena:
"With a lot of regret I need to tell you that Alamo RUINED my this years vacation!..."
Pokračoval jsem popisem problému, ovšem s patřičně barvitě vylíčenými okolnostmi:
"Unfortunately, when I arrived after a long and exhausting flight from Europe (and that was on 11th of August, one day after the prevented terrorist atack in London, so it was realy hard and long), it was almost 2 a.m. and the only thing I wanted was to get the car and drive to a hotel to go sleep."
- navození atmosféry s jemným podtextem naznačujícím, že jsem v podstatě obětí teroristické zlovůle, což je tam velice vděčné téma, s kterým by se tam málokdo odvážil polemizovat. Tedy v tuto chvíli jim mělo být jasné, že mají před sebou řádného občana (rezervoval jsem si pronájem měsíc předem), který měl za sebou těžkou cestu (až z Evropy, což je pro některé američany nepředstavitelně daleko) za psychicky vyčerpávajích okolností, které v tuto zlou dobu trápí celý svět(=USA). Potom jsem hned pokračoval:
"What a shock and bad surprise for me was, when there was a BIG SIGN on the Alamo counter in Fairbanks airport, that "you are NOT allowed to drive to Canada"! I told to the sir at the counter, that there is something else written on the Alamo web site (and it is still there!) but he told me, that he knows about it, and it is a mistake, and there is realy no chance to go with the car to Canada. So what should I had to do ????"
- cítíte, tu zoufalost situace? Nevinný, řádný občan, oběť teroristů a teď ještě takováhle zrada!
"All the plans and the whole itinerary for my trip was set long before and there would be a BIG PROBLEM to change all the other reservations!"
- stupňuji nevyřešitelnost svého postavení a už poněkud přibarvuji realitu, neboť jsme samozřejmě žádné rezervace neměli, kromě jednoho noclehu v kempu v Denali, jinak jsme počítali s tím, že místa v kempech nebude potřeba rezervovat a hotely byly samozřejmě mimo náš rozpočet. Leč cítil jsem potřebu zdůraznit, že to prostě "nebylo jen tak". Teprve poté jsem nasadil nejtěžší kalibr:
"At that time you seriously harmed my plans and my vacation which should be the vacation of my dreams and actually it was a pre-honeymoon with my girlfriend which I was going to get married after this trip.
dreams = american dreams, samozřejmě a s tím pre-honeymoon už je to samozřejmě umělecká licence, protože jsem cítil, že té stížnosti chybí ten americký rodinný prvek, něco jako když se Švejk na kázání feldkuráta Katze rozplakal, protože cítil, že tomu kázání chybí jeden polepšenej hříšník.
"...That was another shot in the neck to our vacation, because I didn't planed with such a budget. So I won't bother you with all the activities and atractions we hade to cancel and also You don't even want to know how we felt and how bad our mood was, but belive me, I am blaming you from ruining my vacations in Alaska, so I had to write this complain right after I got back home!"
Drtím je tvrdě a nemilosrdně, jsou zkrátka zodpovědní za to že jsme nemohli bydlet v Hiltonu (jako obvykle :-)), že jsme nejedli každý den v nóbl restauracích, za to že se má snoubenka se mnou rozešla, úplně mi zničili život, můžou za špatné počasí a vůbec za všechno zlo na zemi.
Jako profesionál, však nabízím řešení každého problému, jakýsi odpustek, za všechny jejich hříchy:
"You cannot undoo the past, but there is at least one thing you could do to give me some sort of satisfaction:
I payed 1800 USD for a car rental by Avis for the same period, but with no insurance or waiwers - the former rate by Alamo without insurance and waiwers was approximately 900 USD, so I suggest you pay me the difference - 900 USD.
From my point of view this is the smallest thing you can do to give me a fair satisfaction."
S tím, že toto je samozřejmě to úplně nejmenší, co můžou udělat, aby se nedostali do pekla :-)
Zároveň pak krátkým dovětkem dělám ze sebe světce, kterému vlastně vůbec nejde o odškodnění vlastní hamižné osoby, ale o blaho lidstva:
"You also should change your information about rental policies on the web immediately, not to fool other innocent customers, like me."
Tolik tedy citace mého mailu na customers service Alamo rent a car. Prosím vás anglofonně vzdělané, aby se povznesli nad primitivností a nesprávností mé anglické gramatiky, která výjimečně není účelem světícím prostředky, já to prostě gramaticky správně moc neumím.
Svým způsobem jsem se při psaní té stížnosti pobavil, a získal tak už většinu zadostiučinění o které mi šlo. Kdyby přišly nějaké peníze, byl bych samozřejmě rád, ale nepočítal jsem s tím.
A přeci: asi za týden (přestože podle internetu mají odpovídat do 24hodin) přišel mail, že je mrzí jednání jejich pobočky ve Fairbanksu,a abych jim upřesnil kde jsem rezervaci provedl a rovněž abych jim poslal kopii faktury od AVISu s tím, že celý případ vyšetří, ovšem bez jakéhokoliv příslibu nějakého finančního vyrovnání.
Požadované jsem učinil a zase se týden nic nedělo, kromě toho, že jsem je asi dvakrát upomínal zda mou odpověď a požadované materiály dostali a zda je ještě něco, co mohu udělat pro urychlení vyřízení celé nepříjemné záležitosti.
No a těm, kteří dočetli celou tuto story až sem mohu s radostí oznámit, že v pátek přišel mail, kde mi sdělují, zda přijmu šek na $220, jako náhradu za způsobenou újmu. Měl jsem z toho samozřejmě radost, byť to nebyla ona požadovaná suma, protože jsem fakticky zaplatil AVISU 1800 dolarů a u ALAMa jsem měl objednávku na 1600, rozdíl ale dělá ještě to pojištění. Při psaní odpovědi do mě ale tak trochu vletěl čert, s tím, že "když dala zlatá rybka dvě stě, dá devět set" a napsal jsem jim přesný postup kterak jsem onu částku vykalkuloval, a že si myslím, že je to právě tato suma, která mi po právu náleží. Protože jsem do toho ale nechtěl jít zase až tak moc prsama, pokusil jsem se z toho ještě jaksi univerzálně po česku vybruslit s tím, že "jsem jako pořád uraženej, a měli by mi dát co chci, ale kdyby náhodou... tak já bych snad aspoň to co mi nabízí" :-))))
"...So this is the way how I counted it out, and what seems to me as fair enough. But anyway however you decide in my case, I DO WANT this satisfaction. so please send me a check..."
O dalším vývoji svého boje s americkým kapitalismem, kde je dolar alfou a omegou života vás budu nadále informovat.
P.S. Já bych neměl psát blogy, protože je neumím psát stručně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jm jm | Web | 2. října 2006 v 22:50 | Reagovat

No, přiznám se, že jsem nevydržel číst tu stížnost, protože sám mám sklony k velikým stížnostem. Stejně jako mám sklony následně ode všeho zcela ustoupit. Ale na konci jsem zaregistroval, že vám chtějí rozdíl poslat, to je vynikající.

Ale těch devět kilo Ti dle mého nepošlou.

2 jm jm | Web | 2. října 2006 v 22:54 | Reagovat

ještě kritická poznámka: jako ty loga sou fajn, ale dát článek z Aljašky bez jediné fotky Aljašky - to je nelidské vůči čtenářům!

3 JR JR | 2. října 2006 v 22:56 | Reagovat

uvidíme, uvidíme... koneckonců o americe se v rámci odškodnění vyprávějí legendy, ne?

4 Sargo Sargo | Web | 2. října 2006 v 22:59 | Reagovat

:-D

Tak tohle bylo příjemné předpůlnoční probrání (se). Pod heslem "cizí neštěstí potěší nejvíce", jsem se tu propochechtávala od začátku do konce :-))

Pane Rejcha, jste rozený bloger! :-))

5 JR JR | 2. října 2006 v 23:07 | Reagovat

fotky z Aljašky samozřejmě budou, ale žádnou fotku letiště a přepážky půjčovny nemám :-)

Leč mohl bych snad to auto, že jo....

Pro Sargo: děkuji, leč stejně si myslím, že ta moje rozvleklost v psaní je pro blog jako takový smrtelná. Už jenom toho času, co mi trvá to naťukat.

6 Sargo Sargo | Web | 2. října 2006 v 23:13 | Reagovat

Mám naprosto stejný problém. :-))

7 JR JR | 2. října 2006 v 23:17 | Reagovat

tak fotky už jsou tam, jsem začátečník, takže výsledný efekt není přesně to co jsem chtěl, ale snad to z toho poznáte.

8 LittleKey LittleKey | 3. října 2006 v 9:27 | Reagovat

Člověk žasne, jak daleko jsi ochoten pro pár mizerných dolarů:-) zajít. "Pre-honeymoon", "get married", je ti jasný, že si Gabku musíš do konce roku vzít, jinak přijdeš do pekla. Samozřejmě i kartibůh tohle všechno vidí a protože se to tvoje prohlášení dotýká i jeho pole působnosti "marriage", už vživotě ti nepřijde karta, natož talon.

9 JR JR | 3. října 2006 v 13:55 | Reagovat

účel světí prostředky, abych tak řekl. A ke kartám bych to rozhodně nevztahoval, ono je to v kompetenci zámořského kartiboha a ten, jak známo, holduje pokeru

10 Sargo Sargo | 3. října 2006 v 21:51 | Reagovat

LK: no, nechtěla jsem to sama zmiňovat, ale též jsem zvědava, jak dopadne plnění těchto siláckých proslovů :-D Však už je na čase, už tak jsou svým statusem takoví - osamělí :-)))

11 JR JR | 3. října 2006 v 23:11 | Reagovat

tomu se říká "tlak okolí" a pod tímto tlakem by se neměly dělat žádné ukvapené závěry...

12 jm jm | Web | 4. října 2006 v 21:22 | Reagovat

tlak okolí je svinstvo. bez tlaku okolí bych nevylezl v životě  z postele...

13 MB MB | 6. října 2006 v 12:57 | Reagovat

já bych chtěl vidět zfilmovyný, tj. jak tuhle téměř obžalobu ze zločinů proti lidskosti předčítá předseda správní rady společnosti ALAMO zajíkajícím se hlasem všem shromážděným zaměstnancům, jak si všichni koušou nehty a jak je jímá střídavě stud a hrůza. Představuju si u toho hudbu něco na styl Zachraňte vojína Ryana. No a po tom, co ten dopis dočte, promluví ředitel zdrceným zaměstnacům do duše a říká něco o tom, že tomu hochovi by se mělo pomoct. - Střih -  mezi chatrčemi zapadlé vísky Rybare daleko za Uralem. Šéf šéfů Alama (hraje ho samozřejmě černoch) vystupuje z auta a zaklepe na polorozpadlé dveře zemljanky. Na vozíku mu vyjíždí v ústrety Jarda (Tom Hanks) a přijímá omluvu a zarámovaný šek na 200 000 USD za které si může konečně koupit umělé končetiny, o které přišel v závějích na Aljašce díky nezodpovědnému pracovníkovi (Nick Nolte nebo Karel Roden). Ten je z firmy vyhozen a sežere ho na dálnici nedaleko Fairbanksu kosatka.

14 JR JR | 6. října 2006 v 15:53 | Reagovat

:-)))) Já dám námět, ty scénář a můžeme vyrazit do Hollywoodu :-)))

Nová informace: mou dodatečnou stížnost na výši odškodnění odmítli a posílají mi šek na těch 220 doláčů s tím, ať jsem proboha trochu trpělivý a mám s nimi slitování, že to poštou chvíli trvá :-)

15 JM JM | 9. října 2006 v 12:43 | Reagovat

p. lékárník: :-)))))) ech, zase jsem si jednou připoměl, co to je jedinec s nebezpečnou fantazijí...

16 Dejva Dejva | Web | 15. prosince 2006 v 21:09 | Reagovat

Ani se mi nechce věřit, že znám někoho takového žijícího, kdo tohle dokázal.

Ve svém pozdním věku jsem se podíval za velkou louži a nebýt tam, tak neuvěřím. Takhle věřím každé slovo a gratuluji k vítězství nad imperialismem.

17 JR JR | 20. prosince 2006 v 15:45 | Reagovat

děkuji, koukám, žes to tu pěkně pročetl. Jsem opět ve skluzu, ale snad brzo zase něco zveřejním.

18 equal equal | E-mail | Web | 2. září 2009 v 17:55 | Reagovat

dance; http://burfieldwisemanfarms.com/ levitra online pharmacy; http://lapetiteprincesse.com/ propecia; http://maptrailer.com/ doxycycline; http://bisleynightshift.com/ levitra buy levitra online viagra; http://fishabits.com/ accutane; http://mrtshirtman.com/ 60mg doxycycline price tablet; http://walkercountydemocrats.com/ tamiflu online;

19 vary vary | E-mail | Web | 3. září 2009 v 0:23 | Reagovat

heavy; http://stampnbeauty.com/ bethin; http://fjorlich.com/ oratane; http://lange-ag.com/ baldness propecia; http://northfrompatagonia.com/ levaquin; http://awningny.com/ buy generic retin;

20 iron iron | E-mail | Web | 3. září 2009 v 22:47 | Reagovat

hill; http://friendsfriday.org/ accutane; http://stealingdecember.com/ monaslim; http://craft-africa.com/ online viagra; http://jolieblanche.com/ canada generic propecia; http://channellettersnewyork.com/ online ordering viagra;

21 paint paint | E-mail | Web | 4. září 2009 v 13:12 | Reagovat
22 feel feel | E-mail | Web | 4. září 2009 v 23:08 | Reagovat
23 gather gather | E-mail | Web | 5. září 2009 v 2:23 | Reagovat
24 quart quart | E-mail | Web | 5. září 2009 v 21:08 | Reagovat

except; http://naltrexoneinjection.com cheap golden gate cigarettes; http://nadita.net buy gauloises lights; http://niche-street.com online cigarettes;

25 now now | E-mail | Web | 6. září 2009 v 17:45 | Reagovat

space; http://naltrexoneinjection.com discount gitanes; http://nadita.net cigarettes; http://niche-street.com buy cheap karelia;

26 paragraph paragraph | E-mail | Web | 7. září 2009 v 13:08 | Reagovat

young; http://naltrexoneinjection.com buy cheap gauloises; http://nadita.net buy peter stuyvesant lights; http://niche-street.com yves saint laurent cigarettes;

27 instrument instrument | E-mail | Web | 7. září 2009 v 19:50 | Reagovat

write; http://naltrexoneinjection.com davidoff; http://nadita.net buy cigarettes online; http://niche-street.com cigarettes online;

28 snow snow | E-mail | Web | 8. září 2009 v 13:28 | Reagovat

pose; http://naltrexoneinjection.com buy fortuna; http://nadita.net cheap cigarettes online; http://niche-street.com buy golden gate lights;

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama