One Night At The McCool's + Thank you for smoking

3. října 2006 v 23:07 | JR |  filmy
Tak jsem tak zkoumal, o čem bych vlastně mohl na blog psát, tak nějak pravidelně a stále. Knížky už prakticky nečtu, do společnosti mimo mariáš taky moc nechodím a na Aljašku jezdím rovněž jen velmi zřídka, abych tak řekl. Dneska mě ale něco napadlo - filmy! Pokusím se recenzovat filmy, protože sledovat filmy je jedna z mála aktivit, kterých jsem ve svém volném čase ještě schopen. Recenze jako takové mi sice nikdy moc nešly, ale zkusím to a uvidím.
A začnu hned dvěma naposledy shlédnutými snímky:
Thank you for smoking
režie: Jason Reitman, 2005
hrají: Aaron Eckhart, Maria Bello, Adam Brody... (a další)
Tenhle snímek jsme viděli v neděli večer a musím říci, že to byla šťastná volba. Nevybírali jsme ostatně náhodou, šlo o film, který nám letos utekl na festivalu a byl velmi kladně hodnocen diváky. Vskutku perla řekl bych.
Je to klasický hraný film (nikoliv tedy dokument, jak jsem se původně domníval), jehož hlavním hrdinou je výřečný Nick Naylor - hlavní mluvčí Institutu pro výzkum tabáku, resp. lobbista "big tabaco company" a celý film se točí kolem toho, jak člověk s nadáním, resp. ukecaností od boha, dokáže lobovat za cokoliv. V podextu si autoři velice vtipně zahrávají s natvrdlostí americké (ale opravdu jen americké?) veřejnosti, s tím, že na každého "něco platí" a že všechno je relativní. Samozřejmě v pozadí se odehrává "rodinný příběh" kdy Nick je rozvedený, jeho syn chce být po něm, což nechce jeho matka atd. To je ale jenom výplň mezi perfektními dialogy s vytříbenými glosami na všechno možné a briskním humorem pro ty, kteří umí brát věci s nadsázkou. Já ač zarytý nekuřák a nepřítel kouření jsem byl tímto filmem skutečně nadšen. Vřele jej doporučuji a dal bych mu 9/10 bodů přičemž deset může získat pouze česká klasika, jako Dnes naposled, nebo Limonádový Joe.
"Eskadra smrti" - lobisté za alkohol, zbraně a tabák
se po večerech scházejí u piva a navzájem si dávají tipy
One Night At The McCool's
režie: Harald Zwart, 2001
hrají: Matt Dillon, Liv Tyler, Michael Dougles, John Goodman, Russel Crow
Tuto "kriminální komedii", jak je film označen jsme právě dokoukali a s potěšením konstatuji, že to byla příjemná oddychovka. Nic náročného, nic úplně pitomého, prostě ideální film na večer, kdy má člověk za sebou těžký den, notabene pondělí.
Hlavním hrdinkou je v tomto případě žena - femme fatalle jménem Jewel v podání Liv Tyler (ano, jistě jste uhodli, že je to elfí kočka Arwen z LOTRa), která svým dokonalým sexapealem totálně zblbne několik chlapů, kteří kvůli ní začnou dělat vskutku šílené věci, ba dokonce i na loupeže a vraždy dojde.
A víte co? Já vám o ději radši psát nebudu, protože by to působilo v mém podání hloupě a při povrchním přečtení by vás to spíš mohlo odradit. Zkrátka, děj je jednoduchý, odsejpá a byť tam dojde k několika vraždám, všechno je vlastně hrozná legrace (divné, že? No já to říkal, že to v mém podání bude znít divně).
Vzhledem k hereckému obsazení, které je nacpané hvězdami by vám mohlo docvaknout, že to nebude zase až takové béčko, a když vám ještě řeknu, že každá hvězda má pro sebe akurátní prostor na to aby se předvedla, už si můžete alespoň přibližně představit, že by celé mohla být i sranda, jako že je.
Arwen coby sexbomba Jewel je tam líčena jako tedy především velmi smyslná bytost, zejména tedy na pohled, aby si oko pánské části publika přišlo na své, ovšem v rámci přísných mravních omezení u.s. filmů. Pro pana PK by například stačilo říci, že je jaksi "ňadratá" a už bude vědět. Zdá se mi ale, jako by filmaři zapomněli, že tato dáma okouzluje především svým nezaměnitelným hlasem, který já osobně považuji za nejpřitažlivější ženský hlas vůbec.
Zdatně sekunduje Matt Dillon, kterého jsme nedávno viděli v dalším pěkném snímku Faktotum jako Henryho Chinaskiho. I starý pán Michael Douglas má krásnou roli, kterou ovšem nemohu prozrazovat a krátkou, zato dvojroli, má i Russel Crow, kterého jinak nemusím, ale tady se mi líbil (už třeba proto, že v obou rolích zemře).
Jednoduchá, místy vtipná a příjemně obveselující zábava se sympatickými herci - dávám 6,5/10 což je rozhodně na mé horní hranici tohoto odpočinkovém žánru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LittleKey LittleKey | 4. října 2006 v 16:43 | Reagovat

Krása. Vidíš jak to jde, když se chce. Nebo jsi už dal výpověd´? :-)

Hmm Arwen, já už si všiml v LOTRovi, že se u ní dají obdivovat i jiné partie než uši:-)

2 JR JR | 4. října 2006 v 17:09 | Reagovat

výpověď jsem ještě nedal, tohle jsem psal včera v noci. Arbeit macht bleifrei

3 jm jm | Web | 4. října 2006 v 21:19 | Reagovat

tahleta elfica je jistě vynikající.

Ale ruku na srdce: z hlediska prosťáčka mého typu, není to nutnou kvalitou většiny filmů, aby se člověk - aspoň maličko -

zamiloval do hlavní (případně i vedlejších) hrdinek?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama