Bojovali za vlast & Tanková brigáda

5. listopadu 2006 v 23:34 | JR |  filmy
Po čtvrteční náročné mariášové "prodloužené" by se skoro ani nechtělo věřit, že se nám povede realizovat, co jsme si předsevzali a sice domácí projekci nějakého kvalitního válečného filmu.
Byl jsem totiž v pátek slaměným vdovcem, a to je pokaždé malý svátek a příležitost provádět nějakou kvalitní kulturně-vzdělávací činnost, jako je právě sledování válečných filmů s přáteli. Tedy jsme se sešli u nás v osm večer, v celkovém počtu čtyř mladých odvážných mužů, jedné 1,5 litrové lahve červeného vína a jedné 0,5 litrové lahve vodky. Pan MB nejprve prosadil sovětský válečný film Bojovali za vlast (Oni sražalis za rodinu), od Sergeje Bondarčuka, 1975. Dovolím si zde ocitovat, co o filmu uvádí Česko-Slovenská filmová databáze:
Filmová epopej podle stejnojmenného Šolochovova románu; evokuje dny ústupu Rudé armády z vyprahlých donských stepí. Předností filmu jsou působivé psychologické portréty vojáků a důstojníků, lidí s různým sociálním a rodinným zázemím. Svou poslední roli tu vytvořil Vasilij Šukšin (nejlepší herec roku 1975).
"působivé psychologické portréty" v tom byla právě ta potíž, kdy nám tento, umělecky jistě velmi hodnotný snímek, nějak nepadl do noty. My jsme se těšili na masové válečné scény, stovky, ba tisíce mrtvých jak na jedné, tak na druhé straně, hrdinskou smrt všech hlavních postav atd. Jenže ono se první půl hodinu filmu vlastně nic nedělo, než že si jeden z vojáků byl požádat u stařenky ve vesnici o sůl aby měli v čem uvařit raky. Prostě nuda, nuda, šeď, šeď a ani otevření lahve vodky (pozn. na okraj: speciální Singer-vodky vyrobené z karlovarské minerální vody) tomu na koukatelnosti nepřidalo.
Tu teprv došlo na můj návrh, abychom si pustili mnou již delší dobu všem nabízené DVD Tanková brigáda. To byl ten film na páteční večer, co jsme potřebovali! Hned na začátku obrovská bitevní scéna u Dukly, žádné hloupé počítačové efekty, nýbrž lidé z masa a kostí - tisícový kompars, spousta techniky... a co víc, byl to československý film! Režie Ivo Toman, 1955. Jedním slovem - velkofilm! Děj si opět dovolím ocitovat:
Výpravný válečný film mapuje osudy tankové posádky na nejtěžším úseku bojové cesty První československé samostatné brigády. Sledujeme i osud jejího velitele - četaře Juraje Klimku. V době krvavých bojů o Dukelský průsmyk se mu nevyhne láska a ukáže se, že za maskou suveréna je ve skutečnosti plachý a citlivý člověk. Ve válečných scénách účinkovali tři tisíce příslušníků Československé lidové armády. (oficiální text distributora)
Film je samozřejmě poplatný době vzniku, o tom žádná, sověti jsou naši největší přátelé, vláda v Londýně je cháska zbabělců, pánbíčkářů a hnusných imperialistů, ale to jsme právě čekali. Ostatně, dalo by se říci, že v tom filmu nejsou hlavní nepřátelé Němci (kteří už jen ustupují, byť třeba v Ostravě se ještě brání zuby nehty), ale nepřátelé jsou hlavně uvnitř - prozápadně orientovaní soudruzi, kteří sabotují postup spřátelených vojsk rudé armády.
Kromě Jiřího Sováka, Miloše Nedbala, Oldřich Lukeše a dalších herců exceluje v nejzápornější roli ze všech Martin Růžek v roli zbabělého kapitalisticky orientovaného velitele, jehož slova o "vládě té cházky chudáků" apod. tehdy jistě velmi urážlivá, zní z dnešního pohledu poměrně řekl bych až disidentsky :-)
Opravdu zajímavé je to, že se všem těm postavám dá celkem uvěřit, že to co říkají, myslí upřímně, a to jak těm rudě orientovaným soudruhům, tak té zloradné imperialistické cházce, včetně pánbíčkáře, jehož největší statostí je co bude k obědu. Místy to na mě působilo až švejkovsky (ostatně je to film ze stejné doby). Horkokrevnou krev našich slovenských bratří reprezentuje ve filmu Gustáv Heverle - "najlepší tankista brigády"
V každém případě stojí Tanková brigáda za shlédnutí už jen kvůli tomu, že to musel být jeden z největších velkofilmů naší produkce.
Na závěr nutno dodat, že posilněni alkoholickými nápoji a vlastenecko-filmovým nadšením, nemohli jsme jinak, než si pustit Dnes naposled. Samozřejmě. Nikoho jistě nepřekvapí, že jsem u něj někdy v půl druhé ráno usnul, spokojen a šťasten, jaký to pěkný filmový večer jsme si užili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lekárník lekárník | 6. listopadu 2006 v 12:25 | Reagovat

..... neusnul jen Jarda. Místnost připomínala sovětský zákop po náletu střemhlavých bombardérů - zbytky polních lahví, brambůrků, tyčinek a další výstroje a dvě chroptící těla mrštěná výbuchem vodky v groteskní pozici na okraj zákopu (gauče).

Někdy v půl páté ráno berlínského času začal v zákopu drnčet polní telefon Nokia. Přestože jsem byl vážně raněn alkoholem, respekt z vrchního velení v Kvapilovce mi dodal poslední síly, rozlepil jsem oko a nahmatal sluchátko. Následně jsem si vyslechl velmi sžíravou kritiku na téma neschopnosti přesunu z levého na pravý břeh Ohře. To mi dodalo potřebné morální opory a již za slabé tři hodinky po té se moje značně pošramocené divizi podařilo překonat most a dopravit se do týlu před nestranný polní soud.

2 JR JR | 6. listopadu 2006 v 13:13 | Reagovat

:-))))

Ba, ba byla to lítá bitva, ale však se nevzdáme a někdy přetrpíme i nějaký ten 6tihodinový epos...

Za ródinu!

3 jm jm | Web | 6. listopadu 2006 v 19:58 | Reagovat

:-))

Přiznejme si to: pan lékárník nikdy nesnese nad sebou omezení spojená s vlastním blogem. Musíš počmárkovník držet už pro něj...

4 lekárník lekárník | 7. listopadu 2006 v 10:26 | Reagovat

no co, Jardův trefný popis velkofilm vyžaduje velkokomentář.

Já nemůžu mít vlastní blog, páč mě nic samotnýho nenapadá

5 JR JR | 7. listopadu 2006 v 10:45 | Reagovat

Ty seš prostě rozený komentátor, to my víme.

6 LittleKey LittleKey | 7. listopadu 2006 v 20:58 | Reagovat

Když jsem spatřil název článku, zhrozil jsem se, neb jsem si vpomněl, že jsem u tebe v křele taky padnul za rodinu, přestože jsem byl střízliv a ty sis neodpustil mě vyfotit. Máš kliku, že sis odpustil publikovat mě v této nedůstojné poloze:-))

7 JR JR | 7. listopadu 2006 v 23:11 | Reagovat

a to je pravda, ještě žes mi to připomněl! Tak to musím napravit... :-)

8 emos1a2 emos1a2 | E-mail | 28. června 2008 v 9:13 | Reagovat

Vážení antikomunisté, příznivci ODS.Nezastávám se minulého režimu, každý režim má své, i ten nynější v čele s podvodníky atd.Ale vraťme se k Tankové brigádě. Mněl jsem v době produkce 9 let,pamatuji si na natáčení, i na Sýkorův most ze zástavbou, i s tramvají na Bohumín.Nelze si dělat legraci a znevažovat lidi ať bojovali v Rudé armádě, nebo na západě.Všichni bojovali za lepší život, ale bohužel se to vymklo z rukou, A to se nedá napravit.Nechme všechny padlé v pokoji, a snažme se ať máme život perfektní, a ne uplakaný a s výčitkami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama