Serenity

9. listopadu 2006 v 7:51 | JR |  filmy
Serenity
řežie Joss Whedon, 2005
hrají: Nathan Fillion, Gina Torres, Chiwetel Ejiofor
Po všech těch "rambajzech" jak říká pan Zemánek jsme si udělali klidnou neděli a večer si k tomu samozřejmě pustili filmeček. Po delší době jsme sáhli k sci-fi žánru, i když toto tvrzení není tak docela pravdivé, neboť jsme paralalně s tím rozkoukali Star Trek - next generation od prvního dílu, takže přísun "upírů X10" jak říká pan lékárník máme pravidelný a vesměs na úrovni.
Tentokrát jsme si tedy pustili film Serenity, který jsem vyštrachal kdesi na netu, s tím, že jsem o něm věděl pouze to, že je to SF z roku 2005 a nic víc. Nikde jinde jsem o něm nečetl, neslyšel, neviděl - a teď naprosto nechápu, jak je to možné, protože z pohledu SF je to celkem boma! Po delší době jedna hard-SF, která mne zaujala. Jelikož nerad popisuji děj vlastními slovy, tak opět ocituji z internetové databáze:
Joss Whedon, na Oscara * a cenu Emmy nominovaný, scenárista a režisér stojící za fiilmem Buffy, přemožitelka upírů a Angel, tentokrát využil svůj nezaměnitelný důvtip v tomto napínavém velkofiilmu. Kapitán Malcolm Reynolds, ostřílený veterán (na straně poražených) z galaktické občanské války, nyní živoří na palubě své lodi Serenity. Vede malou vybranou posádku, ale když přibere na palubu dva nové pasažéry - mladého doktora a jeho sestru s telepatickými schopnostmi - získává mnohem víc, než na co je připraven. Oba jsou uprchlíci ze seskupení, které vládne vesmíru, a tak se Serenity rázem ocitá lapená v pasti mezi nezastavitelnou vojenskou silou Aliance a brutální zuřivostí zdivočelých Reavers. A další nebezpečí se skrývá i v samém srdci lodi… (oficiální text distributora)
Tak nějak to skutečně je já bych jen dodal, že mě to opravdu bavilo, celou dobu to mělo svižný spád, koncem si to taky nepokazili, herci byli neokoukaní a hráli věrně, zkrátka scifárna jak má být. Scéna závěrečné kosmické bitvy mi sice připadala trochu okopírovaná z posledních Star Wars (tedy z trojky) a osobní souboje zase chvílemi připomínali Killbilla ale pořád v rámci dobrého vkusu.
Ono je to stejně tak, jak říká pan lékárník - jakmile byl Pán prstenů a v něm obrovské masové (počítačové) bitevní scény s "fly-over" kamerou, tak pak byly už ve všech velkofilmech podobné. Stejně to asi dopadne s tou kosmickou bitvou na začátku třetích Hvězdných válek, protože nic takového tu předtím ještě nebylo a mělo to úspěch, stejně jako soubojové scény v Kill Billovi. Navíc dneska se tyto scény dělají hlavně pro efekty z prostorového zvuku, takže se dávají pomalu i do pohádek pro děti a romantických filmů
pro ženské v domácnosti, prostě doba si to žádá. Jsem zvědav, jestli to také vstoupí do onoho lechtivého žánru, kdoví, možná už i tam jsou "prostorové efekty" na běžném pořádku, měl bych to někdy prověřit. No ale to jsme odbočili.
Jak jsem se později na netu dočetl, je tento film vlastně kino-filmem k třináctidílnému TV seriálu, takže už jsem se po něm začal shánět! Viz. komentáře na české filmové databázi
Jo, nejzajímavější z celého filmu byl pro mě hlavní záporák, který se v jednom momentu filmu charakterizoval slovy: "mě nemůžeš rozčílit" a skutečně, byl to kliďas, jakých je na filmovém plátně jako šafránu. Přitom samozřejmě mordoval každého s kým přišel do styku, ale bral to profesionálně: "mým úkolem není vyzvídat tajemství, ale zaručit aby nebyla vyzrazena". Opravdu sympaťák, toho musíte vidět!
Vzpomínám si, že jsem u těch svých prvních recenziček dával i body, tak tento film má u mne určitě 8,5 z 10ti ve svém žánru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JR JR | 9. listopadu 2006 v 9:10 | Reagovat

Já nevím co s tím blogem je - pokaždé to vypadá jinak když to tam píšu a jinak když na to pak koukám... to je děs!

2 JM JM | Web | 9. listopadu 2006 v 9:21 | Reagovat

hele, tohle by se mělo vidět!

3 Sargo Sargo | 9. listopadu 2006 v 10:45 | Reagovat

Jo jo jo, tenhle filmeček mám v seznamu "určitě skouknout", doufám, že ten seriál seženeš, jsou ženy v domácnosti, co raději scifi krváky, než romantické slátaniny, byť s prostorovým zvukem :-D :-D

4 JR JR | 9. listopadu 2006 v 11:28 | Reagovat

...už se to stahuje :-)

5 lekárník lekárník | 10. listopadu 2006 v 11:43 | Reagovat

vezmete mě na promítání? mohl bych to okomentovat z ophledu ortodoxního nescifisty

6 JM JM | Web | 10. listopadu 2006 v 15:49 | Reagovat

Michale, na promítání doufám nebudeš chybět. Ale ohledně scifi: máš obrovský rozhled, ale závažnost a krásu kosmických bitev nikdy nepochopíš, to si přiznej! Si dobře vzpomínam, jak jsme koukali na star trek s Tebou - to bylo naprosý fiasko!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama