Los v Čechách

24. ledna 2007 v 12:08 | JR |  ostatní
Včera jsem v televizi ve večerních hodinách zahlédl spot o tom, jak naháněli někde u dálnice D1 losa. Bohužel jsem to stihnul až ke konci, takže vím jen, že ho uspali a šoupli na druhou stranu dálnice, aby se mu při jejím přecházení nic nestalo. V každém případě to ale byla událost - los (nebo možná losice) v čechách, že?

Proč o tom píšu? Před asi dvěma, třema lety, možná ještě déle se mi stalo něco podivného - byli jsme tenkrát s Gabčou a ještě s někým na výletě na kolech a už jsme se vraceli, odněkud z Kraslicka na Nejdek, bylo to v lese kousek před vesničkou s roztomile exotiockým názvem Poušť, když jsem trochu ujel pelotonu a vpředu vlese mi přes cestu přešel los! Byla to celkem jenom chvilka, přešel přes cestu a zmizel v houští.
Když mě ostatní dojeli, byl už dávno fuč, takže jsem s tím tenkrát moc nepochodil, ale já věděl, že to musí být los, protože na jelena to bylo moc velký a kůň to taky být nemohl, protože to mělo parohy. Všichni se mi tenkrát smáli a měli hloupé poznámky typu: "A kolik piv jsi to měl? Podle řečí bych tě šacoval tak na deset…." Zkrátka nesklidil jsem nic než výsměch, až jsem sám uvěřil, že to asi los nebyl, že to prostě byl velký jelen. Kde by se tu vzal los, že?
Ale teď ta včerejší reportáž mne na celou záležitost upamatovala a já žádám tímto o satisfakci! Zde jsem krátce zapátral po netu a můžete vidět, že to není ojedinělý případ - Severské listy
Prostě to byl i tenkrát los a hotovo, poznám přece losa, ne?
Tohle je taky los, abyste věděli a toho jsem stačil i vyfotit, ovšem nebylo to v Poušti, ale v Anchorage. (Ale je o něco menší, než tenkrát ten u nás :-))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jm jm | Web | 24. ledna 2007 v 22:05 | Reagovat

Copak na Kraslicku, tam jsou losi pořádný.

2 DJ DJ | 24. ledna 2007 v 22:45 | Reagovat

Los je magické zvíře a potkat ho v u nás, to se mi nezdá, ale věřím. Moc rád bych to taky zažil, ale třeba jich tu za chvilku bude víc. Potvrzuju, že jsem to v TV slyšel (přesněji, slyšel jsem upoutávku), ale nevěřil jsem tomu a bral jsem to jako lákadlo a neověřenou zprávu. Dokonce jsem si zopakoval všechna zvířata s parohy, která žijí u nás...

Zeptám se švagra - myslivce - nakolik je to reálné potkat losa u nás a kde se tady berou, protože to vidím jako velkou překážku dopravě (a dopravu jako překážku pro ně). Pamatuju-li si dobře ze severní země, tak z nich mají velký respekt a snaží se je na silnicích eliminovat.

3 Sargo Sargo | 25. ledna 2007 v 21:24 | Reagovat

Hmmm, to jsou věci. Což o to, věřím, že se objevit může, i když nemyslím, že by sem migroval přirozenou cestou, spíš vzal roha - odněkud. Nechápu ale, proč ho nechali ve volné přírodě - viz větička pana DJ o jejich nebezpečnosti. Někde jsem četla statistiku nehodovosti v souvislosti s losi a jednalo se o značně veliké číslo. Jsou prý tvrdohlaví :-D

Ale kdo ví. Třeba jde o nějaký zvláštní druh středoevropského losáka :-))

A nebo - že by výskyt losů zde souvisel s globálním oteplováním? :-D :-D

4 Sargo Sargo | 25. ledna 2007 v 21:27 | Reagovat

Počkat! Teď mi to došlo! Mám vzpomínku dávnou pradávnou, že jsem u babičky na chatě coby malé robě (nedaleko Nejdku!) viděla jednou podivné státečko zvířat. Normální srnci tam byli ještě s něčím, co jsem neznala, a co mělo divné parohy, a co bylo nadměrné velikosti. Po letech jsem usoudila, že se mi to zdálo, a že tam byli patrně daňci. Nevím samozřejmě, jestli si to takhle zpětně nenamlouvám, ale na losa by mi to fakt pasovalo :-))

5 tomas tomas | 20. dubna 2008 v 1:31 | Reagovat

musím dát za pravdu, před lety jsme se s jedním málem zcukli s autem na Pardubicku.

6 Michal Jochmann Michal Jochmann | E-mail | 6. května 2008 v 13:53 | Reagovat

Ahoj. Jsem z Loučovic, kousek pod Lipenskou přehradou. Slyšel jsem, že tu losy jsou, ale bylo to takové to..no vždyť víte. Ale letos na Valentýna jsem se vracel v noci z práce, ne kole a dvě losí samice jsem viděl. Přímo ne kaji obce, museli přejít přes most, jsme za řekou. Řeknu Vám, byl sem vedle, jak ta jedle, než sem vylovil telefon, abych je fotil, popoběhli do lesíka a byli fuč. To je zvíře. Nádhera. Teď začínám věřit, že tu viděli i rysa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama