Little Miss Sunshine

15. února 2007 v 15:17 | JR |  filmy
Nestává se často, že bych americký film přirovnával k českému, ale tentokrát nemohu jinak.

Znáte Hřebejkovo filmy? Určitě ano. A co se vám vybaví jako společný jmenovatel všech najednou? Mně teda "trapná rodinná scéna u jídla" a tou trapností nehodnotím tu filmařinu, ta je naopak v těchto momentech výtečná, ale tu dějovou trapnost, co zažívají postavy. Jen si vemte třeba dnes už klasickou scénu s noky z Pelíšků, nebo obědovou scénu v nóbl restauraci z Krásky v nesnázích, kde je J. Schmitzer přímo démonický. No a v každém Hřebejkově filmu je nějaká taková scéna, vyloženě si v tom libuje a žene to do krajnosti, kdy diváka až mrazí, až je mu to skoro nepříjemné, ale je to prostě o to víc UVĚŘITELNÉ, tedy aspoň pro mě.
A teď si představte film poskládaný prakticky jenom z takových scén a budete mít přibližnou představu jaká je Little Miss Sunshine. Je to především síla! Rodina, kde si všichni navzájem lezou na nervy, osobní ztroskotanci, jeden větší tragédie než druhý, zejména pak muži - otec (ten je úplně nejhorší, tomu má člověk chuť jednu vrazit), děda (narkoman a cvok), syn (který drží už několik měsíců bobříka mlčení) a strýc (který se pokusil o sebevraždu). Dámy reprezentované matkou a malou dcerou jsou ještě relativně v pohodě.
Tato partička vyrazí ve starém mikrobusu VW na cestu z Albaquirque do Kalifornie na soutěž dětské královny krásy (Little Miss Sunshine), na kterou se probojovala právě ona malá dcerka. To martirium, které po cestě prožijí, ty dialogy, ty situace... to je prostě celej Hřebejk. Bude vás mrazit, bude si říkat "to je síla" resp. zarytí čtvrtníčkáři si budou říkat: "to je teda soda", ale zároveň se budete dobře bavit, je to totiž komedie. Já vřele doporučuji, nominace na Oskara si to určitě zaslouží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 15. února 2007 v 20:36 | Reagovat

Píšu si na seznam "co uzmout u pana JR" ještě s tím SF od minula. :-D

2 JR JR | 16. února 2007 v 12:30 | Reagovat

Jo, jo - filmů mám teď neuvěřitelné množství a to jak shlédnutých, tak ještě nespatřených, ale evidentně to není vhodné téma pro blog, který sledují pouze ti, kteří z objektivních příčin nemají na filmy čas.

Asi udělám vždycky jednou za čas takový přehled toho co jsem viděl a co z toho doporučuji a před čím varuji.

3 DJ DJ | 16. února 2007 v 16:50 | Reagovat

Jen to dávkuj opatrně a po kouscích, já si během čtení zavzpomínal na zmíněné české filmy. Děkuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama