Gateway Arch, Stl. Louis

16. srpna 2007 v 14:16 | JR |  Fotoreportáže
Dozajista největší atrakcí St. Louis je Gateway Arch. Už jen proto, že měří něco přes dvěstě metrů (630 feet). Je celá z nerez oceli, postavena byla v letech 1963-65 a symbolizuje "bránu západu", jelikož právě ze St. Louis se osadníci vypravovali na tehdy skutečně divoký západ.

Jelikož jsem měl obavy, že vzhledem k programu konference a celkové organizaci "výletu" nebude čas se tam podívat, využil jsem toho, že jsme hned první den dorazili do hotelu relativně brzy - v pět hodin odpoledne místního času. Vyburcoval jsem naší skupinu k podvečerní procházce městem, na což kupodivu všichni přistoupili, i když pro nás byly už dvě ráno.
STL Capitol poněkud utopený mezi mrakodrapy, kterých tu ale na us poměry není moc.
Náš hotel (Westin) je přímo v centru hned vedle stadionu St. Louis Cardinals - baseballového týmu. Město bylo vylidněné, nikde ani živáček, venku dobře 40stupňové vedro, ale vlhkost vzduchu relativně ucházející, takže to bylo snesitelné.
Basseballu jsem nikdy nepřišel na chuť. Tady mají ale moc pěkný stadion, to zase jo.
K Arch to nebylo daleko, krátkým dotazem jsem zjistil, že je ještě otevřeno a hned jsem své německé kolegy táhnul dovnitř (do podzemí, kde je celkem velký prostor s muzeem atd) a rovnou k pokladně, protože za pět minut měla jet další "tram" nahoru! Jeden kolega odpadl, protože se bál výšky, ostatní mne následovali a pak jsme si vystáli menší frontu, prošli minimuzeem, kde byly fotky a rekvizity ze stavby a hurá do lanovky! No, lanovky, on je to spíš takový výtah, taková kabinka, kam se posadí pět lidiček (celkem je těch kabinek 9 v řadě), sedíte tam dost stísněně (a to nejen na americké poměry), navíc to má jen jedno malé okénko a celou cestu nahoru není vidět nic, než vnitřek toho jednoho oblouku a shody v něm. Trvá to asi čtyři minuty nahoru a rozhodně to teda není pro klaustrofobiky.
To je ona - nebeská brána, teda Gateway Arch
Pohled zdola je uchvacující - to je oceli, panečku!
Nahoře si pak můžete prohlédnout parádní výhled dolů směrem k místnímu kapitolu a na druhou stranu na řeku Mississippi.
Saint Louis Capitol, tak jako všude, kopie toho Washingtonského
Řeka Mississippi
Kde jsou ty časy, kdy řeku řek brázdili tyhle parníky. Dneska je to už jen turistická atrakce
Stadion Cardinals a náš hotel hned vedle
Byla to paráda, navíc jsem nahoře potkal nějaké čechy (samozřejmě) - starší manžele, už starousedlíky, spolu s návštěvou, nějakými lidmi z Teplic.
Tohle je hlavně abyste měli představu jak je to vlastně celé veliké.
Taková zajímavost: podle toho, co říkali kolegové ze St. Louis, tak se celý ten vršek ve větru trochu vykyvuje do stran. To může být velice zajímavé být nahoře, když trochu fouká :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 16. srpna 2007 v 21:12 | Reagovat

S těmi výkyvy - ono se to snad přímo musí kývat, aby to mělo patřičnou soudržnost, jestli se nepletu? Jen si matně vybavuji, jak mě zaskočilo, kolik moc metrů to je u průměrného mrakodrapu... :-))

Nevím, jestli jsem to někde nepřehlédla, ale s kým jste to tam teda vlastně jeli? :-))

Jinak fotky jako vždy paráda (nahrály se mi skoro všechny! :-D) a k St. Luis mám velmi přátelský vztah, ve Vinnetouovkách se nacházelo každou chvíli. :-))

2 JR JR | Web | 17. srpna 2007 v 1:55 | Reagovat

Je to čistě firemní záležitost - "finanční konference", což je relativně vznešený název pro jakési setkání se zbytkem finančáků z celé naší skupiny (rozuměj ze skupiny firem vlastněných Lincoln St. Louis). Je to fajn, takhle poznat lidi, který jinak existujou jenom jako jméno někde v mailu. Takhle to dostane aspoň lidskou tvář a celkově je to ku prospěchu věci.

Právě jsme skončili, přemýšlím, jestli se jít znovu podívat do města, protože se už pomalu stmívá a STL platí za nejnebezpečnější město USA (je tu nejvíc vražd). No, kdybych se dlouho neozvýval, tak mě hledejte někde na dně Mississippi.

3 DJ -> JR DJ -> JR | 17. srpna 2007 v 9:38 | Reagovat

Díky za reportáž, vzbudilo to vemmne vzpomínku, když jsem stál na vyhlídkové plošině olympijského stadionu v Montrealu (konference), tak mi to přišlo líto, že jsem tam bez ženy.

Gratuluju ke služebce.

4 Proky Proky | E-mail | Web | 21. srpna 2007 v 23:04 | Reagovat

Konecne jsem dnes dostal k precteni novych clanku a ten oblouk je asi fakt prima! Rad bych se tam taky nekdy podival. Ja se zrovna vcera vratil z Ceskeho raje a tam taky bylo krasne. Samozdrejme zase jinak :o)

Mej se PROKY a cestam zdar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama