Večerní procházka po Saint Louis

17. srpna 2007 v 5:38 | JR |  ostatní
Tak jsem to přežil. Co, ptáte se? No viz. nadpis - večerní procházku po St. Louis, městě s největším počtem vražd ve Spojených státech.

Všichni říkali, jak je to tu nebezpečné, že by člověk neměl večer vycházet ven sám a tak podobně, tak jsem se pro jistotu na cestu řádně vybavil, resp. nevybavil foťákem ani penězma, vzal jsem si jen pár drobných a pas a hurá do velkoměsta.
Prošel jsem, tentokrát jinudy opět ke Gateway Arch, dokoupil tam ještě pohledy a známky a pokochal se pohledem jak se pěkně leskne ve světle zapadajícího slunce, resp. podvečerní hodně zamračené oblohy. Vypadalo to totiž na bouřku, trošku i poprchalo a obloha byla typicky středoamericky potemělá (to je obrat hodný krajináře profesionála, že?)
Nemohl jsem odolat a sešel jsem k Mississippi a smočil do ní ruku a pro správný pocit i nohu. Je to teda děsná špína - taková hnědá břečka, navíc je docela teplá, ale přece jenom, aspoň můžu říct, že jsem to udělal, že jo.
Pak jsem si vyhlédl nejbližší most, takový pěkný, starý, železný (ne jako ten, co tuhle spadl) a vyrazil k němu. Nějak se mi napřed nedařilo najít cestu nahoru na něj a trochu jsem bloudil opuštěným parkovištěm a podivnými podchody, bylo už šero.. no ale nikdo nikde.
Nakonec jsem se nahoru dostal a hurá na druhou stranu, kde už je vlastně jiný stát - Illinois. Samozřejmě jsem nemohl jinak, než ho celý přejít, že ano, přestože to bylo snad půl kilometru. Proti mě šel akorát úplně na začátku nějaký postarší černoch, tedy afroameričan, který byl jenom na první vyhlídce. Pozdravili jsme se a nic dalšího se nedělo (myslím, žádné přepadení, nebo tak). Úzko mi bylo teprve na půli cesty, kdy jsem byl hrubě a násilně přepaden rojem nějakých much, či čeho. Ty mě otravovaly celou cestu na druhý břeh, takže jsem podstatně zrychlil tempo a ani se moc dlouho nekochal pohledem z druhé strany, který byl jinak vskutku magnificentní - osvětlený Arch, v pozadí rozsvícené mrakodrapy a nad tím "rozobláčkovaná" tmavá obloha. "Very impressive" škoda, že jsem neměl ten foťák, ale i tak by to bez stativu nešlo a kdybych tam měl dělat nějaké statické fotky, tak mě ty potvory lítací určitě docela sežrali.
Zpátky jsem skoro běžel, už abych byl v bezpečí betonového města, kde se sice nehýbe vzduch, ale taky v něm nic nepoletuje.
Tam už začali chodit i lidičky, většinou taky turisti jako já, ale američani. Centrum STL je taková divná směs hotelů, bank, úředních budov a různých center velkých firem jako AT&T apod. Čili je to celkem mrtvý a nějaké hospůdky, nebo obchůdky byste tam hledali dost obtížně. Tak jsem se tak motal těmi poloprázdnými ulicemi, pořád čekal kdy na mě někdo zpoza roku vytáhne bouchačku a já mu dám těch deset dolarů co mi zbylo, ale nic takového se nestalo, naopak došel jsem k nějakému velice sympatickému pseudoitalskému bistru, kde měli pivo za docela rozumnou cenu, tak jsem si tam jedno dal, abych nasál atmosféru velého "City".
Klídek a pohoda.
Pak jsem cestou k hotelu objevil ještě malý obchod s potravinami, což mi udělalo ještě větší radost, protože jsem si mohl konečně koupit BBQ omáčky, které mám k smrti rád, a které u nás nejsou k dostání.
Do hotelu jsem se dostal naprosto bezpečně bez jakéhokoliv zdání, že by někde po cestě snad hrozilo nějaké nebezpečí. Myslím, že se tu s tou nebezpečností hodně přehání.
Tak to mám už prakticky za sebou. Konference dneska skončila, celkem se mi to líbilo, přece jenom je fajn, když poznáte lidi osobně, než když jenom čtete jejich maily, nebo je slyšíte v telefonu. Docela jsme se tu měli jako pr...ta v žitě, včerejší večeře například..jéjej! Ale to vám vyprávět nebudu, protože to bych vás akorát tak naštval.
Taky jsem okusil celou řadu místních piv, z nichž mi ani jedno nechutnalo, relativně snesitelný byl nějaký Budweiser Select, to bylo asi tak na úrovni indonésského Bintangu, což se v nouzi nejvyšší dá pít a dokonce i považovat za pivo, což o těch ostatních amerických člověk tedy říct nemůže. Amíci teda můj komentář: "Jo, jako limonáda je to dobrý" moc nechápali, ale když jsem si pak tady v hotelovém baru objednal Pilsner Urquell se slovy, že je na čase přestat experimentovat, pochopili a mám takový pocit, že jsem několika z nich otevřel nové obzory v tom, jak může (a má) pivo chutnat. Vlastně jsem takový misionář, obracející nápojově zdivočelé domorodce na pravou pivní víru :-)
O cestě zpátky asi psát nebudu, jelikož předpokládám, že bude dost podobná té sem, takže příště bych se mohl opět vrátit k Indonésii, teda jestli je ještě zájem.
P.S. Děkuji své firmě, že mi zapůjčila kompaktní digiťáček, kterým byly fotky v minulých blozích pořízeny.
Ještě jednou obrázek z úterka - Gateway Arch je vskutku kousek!
Jelikož jsem neměl ten foťák, tak využiju aspoň "gúglért" kde je celkem vidět to samé, akorát, že já už měl tmu a bylo to osvětlené, čili hezčí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LittleKey LittleKey | 17. srpna 2007 v 8:18 | Reagovat

Výborně, osvěta amíků  je nanejvíš nutná. Předpokládám, že se to od dob mého pobytu v USA hodně zlepšilo...Neděle v Evropáčku zní velmi dobře, zavolám. P.

2 DJ -> JR DJ -> JR | 17. srpna 2007 v 9:32 | Reagovat

Jako bych viděl sebe v Portlandu.

Nakonec jsme si dávali v italské restauraci plzeň. Bez pěny :o), ale to já rád. Pěna je totiž jen poloviční objem piva!

3 JR JR | Web | 17. srpna 2007 v 13:42 | Reagovat

No jasan, v neděli v Evropáku! Pivo tam mají opravdu dobrý, nedávno jsem tam byl to ověřit. Kdepak to tady za oceánem nikdy nebude!

4 JR JR | Web | 19. srpna 2007 v 11:33 | Reagovat

Tak už jsem zpátky cest, pokouším se adaptovat zpátky na náš čas (plus 7 hodin).

Včera to bylo náročný - po celodenní cestě letadlem, byť v luxusu, kde jsem naspal max, 2 hodiny mě čekalo 5 hodin zpátky autem z Frankfurtu, resp. Walldorfu domů. Měl jsem toho po pravdě řečeno plný brejle, když jsem dorazil.

Ale už jsem díky bohu doma.

5 Proky Proky | E-mail | Web | 21. srpna 2007 v 23:14 | Reagovat

Pekny a napinavy clanek. Asi to bylo celkem vzruso co ;-)

6 JR JR | Web | 22. srpna 2007 v 12:33 | Reagovat

vlastně ani ne, to já jenom tak literárně přikrášlil :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama