Velepůsobení 11.10.07 - to nelze jen tak přejít...

21. října 2007 v 16:02 | JR |  Reporty
Všem je jistě známo, že jsem psaní mariášových reportů zanechal, neboť se nám v posledních měsících (s příchodem pana RS) rapidně zvedla četnost působení, a tudíž jsem ve své přirozené lenosti nestíhal a ani nemohl stíhat každý čtvrtek řádně komentovat.

Je ovšem nespornou pravdou, že tak, jak vzrostla četnost hraní, klesla i určitá literární zajímavost tohoto pt. žánru, jelikož jsme opravdu hráli především mariáš. Ke společenským excesům, čtenářsky tak vděčným, jako pití rumu ve stylu pana továrníka Taubeho, chození do Dobré duše a různým dalším kulturním kratochvílím prakticky nedocházelo. Analytik, by zřejmě poukázal na to, že společenská atraktivita působení klesla přímo úměrně poklesu účasti pana MB, který už přestal dodržovat i svůj 14tidenní cyklus a začal docházet cca jednou za měsíc, někdy i méně. Takový závěr by ale nebyl fér, jelikož i bez něj je u mariáše legrace, ovšem zřetelně méně se "kecá" a pije rum a daleko více se hrajou karty.
Pánové DW a MB - oba nestálí působitelé, nenechte se ovšem zmýlit tím, že sedí vedle sebe - každý hráli v jiné lize!
Pravda, měli jsme tam jedno výjezdní zasedání, na rozlehlém pozemku pana RS, kde jsme byli královsky pohoštěni a bylo to vůbec fajn, ale celkově lze říci, že naše působení byly věcné, sváděli jsme kruté bitvy až desetníky lítaly po celé restauraci ale jinak jsme se chovali převážně disciplinovaně.
Protože mezi čtenáři tohoto blogu jsou skalní mariášníci přece jen v menšině, upustil jsem od informování veřejnosti, až dosud. To, co se stalo minulý, vlastně už předminulý, týden prostě nemohu přejít jen tak, to by mne u nebeské brány svatý Kartipetr pěkně "vycinkal"!
Sešli jsme se totiž v šesti! Toto se ještě nikdy nestalo a nepředpokládám, že ještě někdy stane. Dorazil jak zmiňovaný pan MB, tak pan DM a po letech dokonce i pan DW(!) plus zdravé jádro, tedy pan RS, pan krajský rada PK a moje maličkost.
Pan krajský rada
Moje maličkost, v pozadí pan RS a zívající pan DM
Slovo dalo slovo a pan DM odběhl domů pro druhé karty, no, karty, přinesl balíček značky Bonaparte, který byl pak celý večer terčem posměchu a trojice, která s ním hrála, byla automaticky degradována na "druhou ligu". Ale k tomu se ještě dostaneme.
Když už jsem nakousnul ty karty, musím k tomuto tématu ještě něco dodat. Modří a moudří už vědí, že nejlepší mariášnické karty na trhu jsou ty "piatnikovské" tedy od firmy Ferdinand Piatnik a synové (ve Vídni). Je možné proti tomu protestovat, můžou se o tom vést spory, dokonce s tím můžete i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Dlouhodobým zkoušením a "ohráním", řekl bych, už několika desítek balíčků karet, jsme zkrátka dospěli k těm jedněm jediným, nejlepším a ty jsou od Piatnika. Pravda, i tam se dělají (nebo dělaly) dvě řady - jedna s trochu světlejšími figurami, druhá, naopak tmavší (až byl tuším kulový svršek přirovnáván k jistému romskému baronovi), na obojí je ale radost pohledět.
Existovaly v mé nedlouhé karbanické kariéře jedny ještě lepší karty, které ovšem po dvou letech přestaly vyrábět. Byly to reklamní karty Velkopopovického pivovaru, které měly na rubu velkopopovického kozla (zelené s červeným lemem). Ty měly speciální zrdsněný povrch na rubu, a tedy se s nimi bezkonkurenčně nejlépe rozdávalo. Bohužel, jak jsem psal, už nejsou k sehnání. Obtíže už jsou s kupováním Piatnikovských mariášových karet (jednohlavých samozřejmě). Od jisté doby se v KV objeví vždy pouze jeden dva balíčky v papírnictví v pasáži a hned jsou pryč. Onehdá jsem byl v hlavním městě v nejznámnějším obchoďáku Kotva a taky už je neměli, je to zkrátka podpultovka. O to příjemnější překvapení bylo, když jsem na ně minulou sobotu narazil právě v přestěhovaném papírnictví V Pasáži, které už není v pasáži, ale na rohu na proti Becherovce.
Jo, když se to sejde, je to nádhera. Myslím, ale, že mi tohle někdo vzal na dvě sedmy (a pak to teda naštěstí pucknul)
Bez váhání jsem koupil 5 balíčků a tuto radostnou novinu oznámil pomocí SMS panu krajskému radovi PK, který okamžitě telefonoval, kde že jsem to koupil, že koupí taky patery! A skutečně se vydal do města a koupil zbytek balíčků, které tam měli. Bohužel už byly jen čtvery. Zřejmě jsme tedy zlikvidovali dodávku pro celou karlovarskou obec mariášnickou na mnoho měsíců dopředu. Každopádně my máme vystaráno na pár let, řekl bych.
Ale to jsem tedy skutečně odbočil. Tedy zpátky k historickému působení. Naše šestičlenná společnost u stolu se rozdělila na dvě ligy - v první (a to není jen čistě rozlišovací opatření) jsem zasedl já, pan krajský rada a pan DW. Zde se skutečně hrály karty, myslím, že nám to šlo pěkně od ruky, dlouho jsme se drželi obyčejných sedmiček, ale asi po ¾ hodině už jsme zase málokdy šli pod betla a byla to krutá řež, z níž si bohužel už nepamatuji žádnou konkrétní sehrávku. Vzpomínám si na nějaký svůj velký úspěch, snad stovku se čtyřmi trumfy, nebo něco takového, ale to mohlo být taky někdy jindy, už mi to všechno splývá, vlastně ani nevím jak přesně jsem dopadl finančně. Doma mi pak (následující den) vyšel nějaký nesmyslně velký plus snad přes třicet korun, ale to se mi nezdá, asi jsem to špatně spočítal už někdy dříve.
Vedle nás, ve druhé lize (bez mého odborného dozoru) působili pánové MB, DM a RS, který velmi trpěl, neboť on jest velkým příznivcem hry samotné, kdežto zbývající dva pánové měli ten večer velmi "ukecanou" náladu, což mělo za násladek, že než odehráli jednu hru, my měli většinou třetí, čtvrtou sehrávku.
Všichni vypadají zabráni do hry, ale nenechte se mýlit - pan MB zrovna něco vypráví
Vida, že se pan RS musí takto trápit, ale rovněž vida, že v druhé lize je o poznání větší zábava, rozhodl jsem se asi po hodině a půl vyměnit si s panem RS místo, a trochu si odpočinout. Od hry jsem si odpočinul velice, ale brzy mne začala bolet smíchy bránice. Ten večer byla očividně rozjetá zábava a bylo veselo. Dokonce velmi veselo.
Ach ty mobilní fotky... ale aspoň trochu si tu atmosféru snad představit dovedete, ne?
Samozřejmě při tak velkém shledání muselo nutně dojít na rumové rundy, a tak jsme kořalkou posílili a umocnili svou veselost, a náramně jsme se pobavili, že to zavírací hodinou U Kubrychtů prostě nemohlo skončit a muselo se jít do Duše. Pravda, tam jsme razili už jen já, pan MB a pan DW, který byl rovněž velmi vesel, a v tak dobré náladě, jakou už dlouho nepamatuji. V jeho případě však za tím nestál ani alkohol, ani úspěchy ve hře (o štěstí v lásce už vůbec nemluvě), on si totiž splnil svůj sen z mládí a pořídil si motorku. Ne jen tak ledasjakou, nýbrž Motorku s velkým M - krasavici jménem Guzzi California. Asi vás moc nepřekvapí, když napíšu, že jsme na ní s panem MB asi v půl třetí ráno seděli u pana DW v garáži, a vesele pěli "Booooorn to beee wáááááááááááájdl!"
Ech, byl to potom velmi těžký pátek.
P.S. Takové velkolepé setkání mi vnuklo myšlénku, kterou ne a ne pustit z hlavy - napadlo mne, uspořádat takové oficiální Setkání po letech, sraz všech mariášníků, kteří prošli érou mého karlovarského působení: od manželů M, s kterými jsme začínali hraním v domácnostech (jaká to kartizvrácenost!) a později prožili legendární akce v pensionu U Doubků, přes Štefina a jeho věhlasného (prohraného)"slipovaného betla", dále pana Pepu, pana Radka, který s námi dlouho hrál U Stadíku, pány TL, JD, PF kteří se u nás občas ocitli "jako hosté", a kteří bezesporu patří k mým mariášnickým začátkům na VŠ koleji, dostavit by se mohl dokonce i pan PB (který mne učil pravidlům), otec pana krajského rady a vůbec, kdybych to spočítal, to by bylo lig!
Slibuji, že se touto myšlenkou budu nadále zaobírat a někdy v létě bych provedl oficiální pozvání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DJ DJ | 21. října 2007 v 19:46 | Reagovat

Slovo docela bych v anketě škrtl. Kdybys nepsal cestopisy, volil bych první nabídku :o).

Pěkné čtení.

2 lékarník MB lékarník MB | 22. října 2007 v 9:25 | Reagovat

nedívám se na to sice objektivně, ale myslím, že sem mariášové reporty prostě patří. V Tvém podání je to počtění i pro nemariášníky.

3 DM DM | 23. října 2007 v 11:24 | Reagovat

já se na to dívám objektivně - kromě předmětu a pomíjivého ohlasu čtenářů jde přeci o uměleckou kvalitu a významnost textu samotného:

Působení není jenom hra, ale součást naší kultury, kterou je třeba zachytit. Existuje snad něco, co charakterizuje naši kulturu více než mariáš hraný v hospodě.

Pak ta úroveň - reporty z mariášů od Jardy dosahují až Vančurovské poetiky. Mnohdy i nudný večer, kde zazní pouze zelená sedma a červené eso na závěr, se zde promění v bratrovražedné klání.

Rozvíjení Kartibožství (filosofický zákad i kánon) jeho zařazení po bok ostatních významných náboženství a jeho šíření - to za nás také nidko neudělá. A je to východisko z krize naší sekularizované společnosti.

Nechci snižovat ty cestopisné věci, ale to dneska píše kde kdo. Mariášnické reporty jsou naprostou vyjímkou, navíc v takové kvalitě.

Nejdůležitejší však je, Jardo, co tě baví. Protože ať si kdo chce co chce říká, čí je to blog? To je jako blog Jardy? No, to je Jardův blog.

David

4 JR JR | Web | 23. října 2007 v 14:07 | Reagovat

Ach ten pan DM umí tak krásně promlouvat do duše... děkuji. Máš pravdu, je to žánr sám o sobě a byť nejsem autorem myšlenky, reporty tohoto typu začal psát pan JM kdysi pradávnou v pravěku mariáše na karlovarsku (tj. v roce 2001), a půjdeme-li k pramenům, tak jistě skončíme u pana Poláčka a jeho kartibiblických Hráčů.

Já jen na chvíli převzal štafetový kolík.

Co mě baví? Mě baví se válet doma na kanapi (a je to venku) :-)

5 Sargo Sargo | 24. října 2007 v 14:08 | Reagovat

*má absťák*

:-))

6 RO RO | 29. října 2007 v 11:36 | Reagovat

Gratuluji,

pro mne velkolepý čtenářský zážitek... :-)

7 JR JR | 29. října 2007 v 15:47 | Reagovat

Tak to mě těší, pane RO :-)

nauč se to a choď ve čtrvrtek taky!

8 LittleKey LittleKey | 29. října 2007 v 16:12 | Reagovat

Drobná poznámka k fotce číslo 4. Není to tvůj palec Jardo, ale můj. Z toho vyplývá, že karty byly moje a tímto fotem jsem chtěl demonstrovat krásu mariáše (pro mne v tom okamžiku zrůdnost). Přestože jsem držel v  ruce 157 v rudých(byl bych na výnosu) nehrál jsem nic, prostě mě někdo přelicitoval na dvě sedmy. (samozřejmě jsem šel i na durcha)

DM: Nudný večer? Zelená sedma a červené eso? Takový večer nikdy nebyl! U nás vždy teče krev :-) Jinak samozřejmě souhlasím s všemožnu podporou šíření kartivíry.

9 JR JR | Web | 29. října 2007 v 20:07 | Reagovat

PK: no jo, člověče! Máš pravdu! A já si říkal, že mi normálně takovéhle karty do ruky nepřijdou.... ach ta skleróza!

:-)

10 Anthony Anthony | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 7:09 | Reagovat

Super, tenhle blog je celkem zajímavej. Jdu ještě něco počíst....

11 Jožko Jožko | E-mail | Web | 7. března 2012 v 3:59 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama