kosmicky rychlé působení 25.10.2007

1. listopadu 2007 v 16:17 |  Reporty
Já vím, já vím, že mariášové reporty jsou okrajový žánr, ale když je to dneska týden, co jsem slavně obral pány MB a DM, že by mně to bylo líto, kdybych s tím neseznámil světovou elektrickou veřejnost.

Minulý týden to přitom vypadalo, že se ani nesejdeme, neboť pan krajský rada utrácel peníze daňových poplatníků na jakési služební cestě v zemi větrných mlýnů a bicyklů, kde je průměrná nadmořská výška, výškou spíše podmořskou (tímto děkuji za pohled) a pan RS si hověl kdesi na exotické dovolené. Dva klíčoví mariášníci tedy mimo republiku, a přesto jsme se sešli, byť až na devátou. Já dorazil s vyplazeným jazykem prakticky rovnou z práce, pan MB taktéž, pan DM, který zrovna neměl sbor tak vyloženě vyčníval z řady, a snad právě to, se mu stalo ve hře os(t)udným.
Abych vás zbytečně nenapínal, pan DM byl kartibožím otloukánkem večera, neboť dvakrát šel na lepší dvě sedmy, dvakrát měla zelená strčit, a dvakrát (považte) skrze pana MB nestrčila. Tomu se prostě říká kartipech, jak vyšitý. Strkací kazisvět pan MB si jednou zgustnul i na mém pokusu o obyčejné dvě sedmy a rovněž to bylo v zelených, zelené zkrátka ten večer nestrkaly. Tyto hry byly rozhodujícími finančními událostmi večera, takže mé vyhrané durchy (za dvojnásobek) a nějaké ty stovečky z počátku hry, neměly valného hospodářského významu, a já nakonec skončil mamutím plusem 48,90, když ještě předposlední hru to bylo přes padesát korun. Poslední hrou si ovšem pan lékárník MB uzurpoval mé výsadní právo na závěrečné dvě sedmy a uhrál je, kartipacholek.
Přitom pana MB je třeba pochválit i pokárat zároveň - pochválit za to, že dorazil dvakrát po sobě (dokonce vyhrožuje že přijde i potřetí), dokonce byl na místě jako první (to bylo snad vůbec prvně v kartihistorii našeho letopočtu), avšak sotva začal hrát a prohrávat (vzpomeňme například na onoho mého dvojnásobeného durcha), neustále skuhral a bědoval, že ani pan krajský rada, nebo snad já sám bychom to nesvedli lépe.
Velice zajímavým diskusním aspektem večera, pak byla dlouhá debata o kosmických rychlostech. Kdybyste mi na těle ublížili, už si nevzpomenu, jak jsme k tomu přišli, to jsou prostě někdy věci mezi kartinebem a zemí, kdy mariášnikovi myšlénky poodletí od rozdaného listu kamsi do nekonečných prostor, zřejmě právě onou kosmickou rychlostí a tam bloumají a hloubají o neuvěřitelných prkotinách.
Zkrátka tápali jsme v paměti po přesném výkladu pojmu "kosmická rychlost". Překvapil především pan DM, který ačkoli jest absolventem matfyzu a dokonce odebírá časopis Vesmír to nevěděl. Pouze mlžil a snažil se mi vymluvit mou (v konečném důsledku zcela správnou) hypotézu, že je to rychlost kterou potřebuje raketa aby se vymanila z gravitačního pole Země, a že ty rychlosti jsou minimálně dvě - jedna aby raketa nespadla a druhá, aby mohla odletět (na Měsíc například). Tolik mé elementární znalosti fyziky získané za působení na nejmenovaném karlovarském (prvním českém) Gymnáziu a vtlučené mi násilím do hlavy panem profesorem Mičkalem.
Debata byla vskutku vášnivá, jestli si dobře vzpomínám, a došlo to až tak daleko, že jsem váhal, zda nezavolat mému skorotchánovi, učiteli na střední strojírenské škole. Nakonec jsem volil bezpečnější formu získávání informací a vygůgloval jsem si to přes internet na telefonu.
Definice tedy zde. Tolik tedy výchovná vložka.
Po skončení hry mne pan lékárník ponoukal k neplechám známým z předešlého týdne, jako návštěva nočního podniku, nezřízené pití alkoholických nápojů rezavé barvy a podobné smyslnosti, kterýmžto svodům jsem se tentokrát ubránil, ale sílu vůle jsem měl teda krajně vysílenou.
Na tento pátek jest naplánováno slavnostní prodloužené a navíc výjezdní působení v Sedleci. Účast přislíbilo jak zdravé, tak chorobami trpící jádro našeho mariášnické spolku. Věřím, že tato událost bude bohatá na společensko-kulturní zážitky, a že se mi během následujících dní útrpného střízlivění podaří vám o ní poreferovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DJ DJ | 1. listopadu 2007 v 20:24 | Reagovat

Jardo, nechceš už začít vést slovník kartivíry? Už je toho požehnaně a chtělo by to nějak zakotvit.

2 JR JR | Web | 1. listopadu 2007 v 22:31 | Reagovat

Ano, samozřejmě, po nocích se věnuji sepisování Velkého kartiekumenického slovníku a též všeobecných dějin kartihistorie. Časem budete tyto knihy vídat v šuplích hotelových pokojů, náhradou za zastaralé výtisky jiné velké knihy.

3 DM DM | 2. listopadu 2007 v 8:09 | Reagovat

Ano ano ano,

Mě to stálo cca 70 kč, což je fakt kartistrofa. A to jsem ještě musel poslouchat různé nesmyslné skoro definice kosmických rychlostí. Pro pravidelného čtenáře vesmíru a karbaníka hotové utrpení.

Je pravda, že sám jsem definici kosmické rychlosti nevěděl, také jsem to hned na začátku otevřeně přiznal. Biflování definicí je přežitek humanitních gymnázií a v odborné literatuře se tento pojem stejně již cca 10 let nepoužívá. Stejně tak Archimédův zákon jsem již dlouho neslyšel. Sextant či logaritmické pravítko už se také nevyučuje, i když zde je to na rozdíl od kosmických rychlostí škoda. Halt kde ty loňské sněhy jsou. Mám ale starou prvorepublikovou učebnici fyziky pro gymnázia, kde je zcela vážně napsáno, že anomálie vody je důkazem boží prozřetelnosti. Jardo doplň odkaz na pojem "anomálie vody", děkuji - to jen tak na okraj.

Rozhodně jsem ale nemlžil. Jediný, kdo skutečně mlžil, odpusť mi to - jsi byl ty, Jardo, fakt promiň. Ani jsme nepanákovali, tak nevim, proč jsi plácal takové nesmysly. Jako třeba že je to počáteční rychlost, kterou musí raketa vyletět kolmo vzhůru, aby se dostala z atmosféry. Asi byl inspirací Baron Prášil…

Ještě, že máme ten google.

Nakonec hloupý si můžou pamatovat, chytrý na to nemaj čas, chytrý musí vymejšlet. Ty jsi teda vymyslel / ohledal spoustu slepých uliček lidského poznání.

Naštěstí jsem tam byl já, abych řekl: Tudy ne přátelé!

4 JR JR | 2. listopadu 2007 v 8:58 | Reagovat

Pan DM si vyloženě koleduje.... a navíc si všechno pamatuje nějak špatně.

Ovšem já jsem nad věcí, mě nějaký pomatený čtenář Vesmíru, kterému nechodí list, nemůže rozházet :-)

5 lékarník MB lékarník MB | 2. listopadu 2007 v 11:00 | Reagovat

skuhral jsem, skuhral pravda, ale zcela oprávněně, neboť takový list jaký mi chodil, by sám o sobě stačil jako důkaz osvědčující nárok na přiznání dávek kartisociálního zabezpečení.

Navíc to,  jak nelítostně jsi ničil a znesvěcoval naše PPPčka by se dalo srovnat snad jen s řáděním Vikingů v klášterních zděch v Lindisfarne, ty Kartibabinský jeden!

6 JR JR | 2. listopadu 2007 v 11:09 | Reagovat

MB: Dnes budeš mít šanci mi to vrátit (opovaž se!)

7 LittleKey LittleKey | 2. listopadu 2007 v 11:24 | Reagovat

DM: Zelená sedma a červené eso? :-))))))) To máš za to. Další důkaz, že kartibůh existuje a odplácí kosmickou rychlostí. :-)

8 jm jm | Web | 3. listopadu 2007 v 21:53 | Reagovat

Záumné vědecké dotazy pana JR - když jsem ho zažil s jeho partičkou, tak to teprve rozjíždějí...

9 JR JR | Web | 4. listopadu 2007 v 22:20 | Reagovat

Nevím, čeho byl svědkem pan JM, ale je pravda, že mám občas tyto sklony. Moment, co už jsme to všechno takto "vědecky" probrali v poslední době.... světovou globalizaci, absolutní nulu, datovou zónu, kosmická rychlost, kukačky, tokamak... jo, pokaždé se něco najde :-)

10 DM DM | 5. listopadu 2007 v 8:01 | Reagovat

teorie strun – zde se zapojil i bývalý rocker a kytarista MB

jaderná fůže - s tím přišel pan krajský rada a chytla se toho MB

Ještě že čeština je po-hlavní jazyk (ohýbá slova podle pohlaví), jinak bychom nevěděli rozdíl mezi tou MB a tím MB.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama