Den Kozla, aneb Tak jde čas...

21. června 2008 v 11:12 | JR |  Fotoreportáže
Pan DJ mne minulou sobotu SMSkou ponoukl k sepsání reportu z posledního Dne Kozla (DK). Sám o sobě by ale asi nebyl dostatečně čtivý proto jsem se opět nechal unést nostalgickou náladou a prošel staré fotky. Den Kozla, je totiž akce tradiční, tj. pravidelně se opakující dalo by se říci, že každý rok. Tradiční akce já mám moc rád.
(důležité upozornění pro čtenáře: některé záběry jsou šokující a některé mohou dnes dokonce vypadat drasticky)

Letos se konal už 16. ročník těchto pivovarských slavností ve Velkých Popovicích a jak jsem to tak počítal, tak já jsem se zůčastnil přibližně dvanácti (plus mínus jedna). Neuvěřitelné, jak je to již dávno, co jsme byli na DK poprvé. To bylo hned v prváku na vejšce a vydrželo nám to až dodnes, kdy tam někteří už jezdí s dětmi. Přitom to vlastně není zase až takový kulturní zážitek, spíš naopak, ale postupně se z ryze "chlastací" akce vyvinula návštěva jakési "pouti" s trochou toho pití piva.
Z úplně prvních Dnů Kozla neexistuje fotodokumentace, dalo by se říci, že to bývalo tak divoké, že jsme se jakoukoliv techniku báli brát s sebou. Myslím, že tehdá byla tato akce i mnohem masovější, než dnes, ovšem nevím, zda je to poklesem popularity velkopopovického piva, či prudkým zhoršením počasí někdy na přelomu milénia.
To je zrovna taková zeměpisná zajímavost: až do roku 2000 (včetně) bylo na DK vžycky krásně, až horko, tenkrát jsme se většinou váleli na trávě a u pivovarského rybníčku. Na to počasí se dalo spolehnout, i když den předtím ještě pršelo, na DK bylo krásně. V roce 2001 se to zlomilo a od té doby se zase dá spolehnout na to, že je hnusně, buď přímo prší, nebo je zima, případně kombinace obojího. Letos to bylo jakž takž, ale takové teplo jako bývávalo, prostě už asi nebude.
Vzpomínek a zážitků je hrozná spousta, ale nerad bych vás unavil obsáhlým popisováním různých druhů prohlídek pivovaru, které jsme s vědeckým zájmem absolvovali, ani vás nehodlám šokovat počtem vypitých cisteren. Vezmu to, co se dochovalo v podobě historických fotografií a přidám špetku komentáře.
Rok 1999 - 7. Den Kozla (náš asi 5.)
Krásné časy - 5. rok na VŠE, již za zenitem bujarých pařeb, ale stále ještě v plné síle, již relativně finančně potentní neb jsme všichni již tak trochu pracovali a tak trochu méně chodili do školy. Zkrátka, mladí, krásní, inteligentní, takoví jsme tenkrát byli...
Tohle bylo naše velmi oblíbené stanoviště (tak od roku 1998) - pod stromem u vjezdu do pivovaru, zde hned vedle záchranné služby. Na této fotografii je též tzv. "tvrdé jádro dnokozlařů" nebo-li pánská část pravidelně se zúčastňujícího ánsámblu.
K tomu asi není co dodat - snad jen, že právě toto je jeden z těch drastických snímků (bože, kde jsou ty časy...) Toto je vlastně snímek z exkurze do pivovaru, kam jsme pravidelně každý rok chodili. Dnes už to nějak nestíháme.
Pohled na pivovar od rybníčku, dnes už to vypadá trochu jinak. V tomto rybníce jsme se tradičně koupali, jelikož taková chladivá koupel vždy osvěžila na těle i na mysli. Což o to, v teplých a slunečných dnech, jako v roce 1999 nebyl problém, v posledních letech to ale bylo horší. K tomu se ale ještě dostaneme.
Rok 2000 - 8. Den Kozla
Rok promoce, rok naší cesty do USA (mimochodem asi 14 dní po DK)... rok opuštění školních škamen a nástupů do trvalých pracovních poměrů. Rovněž poslední rok, kdy bylo na Dni Kozla krásně a teplo!
Bylo opravdu horkoa tak jsme se víceméně chladili v rybníčku, a ve stínu na hrázi u komfortních stolečků, s výčepem hned vedle. Chlazení zevnitř bylo samozřejmě velmi intenzivní.
Jeden z mála dochovaných snímků z vláčku. Den Kozla byl a je plný tradic. Jednou z nich bylo i vracení se parním vláčkem (obvykle posledním), který jezdíval pouze na DK a to z Popovic do Strančic. Bohužel po čase přestal vláček jezdit.
Rok 2001 - 9. Den Kozla
Tento ročník považuji za asi nejvydařejnější vůbec, byť se tenkrát poprvé zkazilo počasí. Byla totiž největší účast z řad našich kamarádů a nálada byla i přes déšť a zimu báječná.
Každý správný DK začíná pivem a guláškem v hospůdce u nádraží ve Strančicích. Zde na fotce to sice kazí dámy s kapučínem, ale to byla toho dne výjimka. Ono to není tak lehké - začít den pivem, do Strančic obvykle dorážíme mezi osmou a devátou ranní!
"Hlavně ať mi nenaprší do piva!" Pan JD myslím vystihl deštivou atmosféru velmi výstižně.
Velkým hitem tehdá byly čepičky - zátky. Toto je také jeden z těch drastických snímků... Prosím povšimněte si, jak "vychrtlý" jsem tenkrát byl. To bylo poté co jsem se vrátil z USA a ještě navíc pracoval 4 měsíce v nejmenovaném obchodním řetězci. Od té doby jsem mnohé získal, hlavně na váze.
Krásné skupinové foto s hasičským autem. My hasili především žízeň!
Toto je myslím legendární fotografie, po koupeli v asi 5ti stupňové vodě rybníčku, na vzduchu kde bylo jen asi 2x tolik, ale ta NÁLADIČKA!!!! Myslím, že toto je foto jak dělané pro marketingové oddělení velkopopovického pivovaru (resp. dnes Plzeňského prazdroje). Tenkrát se nám do té vody nechtělo, ale vyhecoval nás pan LD (druhý v první řadě zleva), známý to otužilec. Zajímavé ovšem je, že to byl jeho první a poslední Den Kozla.
(a bude hůř)
Rok 2002 - 10. Den Kozla
Opět deštivo, tentokrát slabší účast, ale pořád dobrá nálada a spousta legrace.
"I'm drinking in the rain...." k tomuto půllitru se váže zajímavá historka. To bylo tak: Pivovar Velké Popovice v roce 2002 měl nějakou soutěž, že za nasbírané zátky s nějakými symboly je půllitr zdarma. Takový ten, co se na něm objeví obrázek, když je pivo dostatečně vychlazené. Nuže já nasbíral, poslal, obdržel... ale obdržel jsem střepy, anžto Česká pošta nezachází se zásilkami zrovna vlídně. Byl jsem velmi nešťasten a tak jsem bral jako velké zadostiučinění a zásah osudu, když jsem v tomobole na Dni Kozla vyhrál právě onen půllitr! A pak že není vyšší spravedlnost! Kromě toho, jelikož jsem si pivovaru písemně postěžoval na doručenou zásilku (ještě před DK), tak jsem po čase dostal poštou půllitr nový, lépe zabalený. Takže mám teď dva. To je krásná pohádka, co? Taková pivní :-)
Bylo tuším právě tehdy, co jsme prvně objevili kouzlo autíček - no, řekněte, není to poetická jízda? Dnes je to také tradice.
asi No comment, nebo že byste se k tomu vyjádřili vy? Zkrátka ani tenkrát nás počasí neodradilo od nezdravotní koupele.... a tohle je samozřejmě foto s hvězdičkou ;-)
Rok 2003 - 11. Den Kozla
V tomto roce bylo myslím vyjímečně docela hezky. Bohužel naprostá většina fotodokumentace se nedochovala péčí pana TR, kterému jsem ve Strančicíh v hospodě před odjezdem neprozřetelně půjčil digitální fotoaparát (2 Mpx) a jemu se povedlo všechny fotky vymazat. Dochované snímky jsou tedy až z druhé poloviny, resp. konce DK, kdy už mezi přítomnými vládla poměrně pokročilá nálada. Toto byl též myslím jediný DK, kterého se účastnili manželé K ze spřáteleného blogu. Pan krajský rada PK byl ke konci poměrně protivný, jelikož ho bolela hlava, paní MK byla naopak v dobré náladě, jako my ostatní.
Ten pán co dělá ty opičky, je mimochodem právě pan RT.
Má oblíbená fotka s názvem "bratři v triku"
čirou náhodou se mi někde v kapse baťůžku zachovala i klasická papírová jízdenka. Vlak byl opravdu parní, škrtnutí je místo štípnutí (škoda, co?)
Rok 2004 - 12. Den Kozla
Opět jeden z těch chladných, podmračených, řekl bych velmi standardní DK nové doby. Účast průměrná, za zmínku jistě stojí, že to byl první DK, kterého se účastnila dcera pana PF (na snímku zcela vpravo), tedy tehdy poprvé se z toho stal rodinný výlet.
Zde kompletní pánská část ansámblu
mezi kozly :-)
Námi poměrně opomíjenou tradicí je návštěva burzy pivních etiket, kam chodíme sporadicky, tak jednou za 8 Dní Kozla.
Zato koupání jsme nevynechali ani tentokrát, byť místy plavaly po rybníčku ledové kry.
Nejmladší účastnice DK na to jen nevěřícně koukala... ach vy kluci!
Tohle je taky tradiční foto, většinou to dělávám já, zde se přidal pan JD.
V roce 2004 jsme asi naposled jeli parní mašinkou, možná to bylo naposled, co byla na DK v provozu, nevím to jistě.
Rok 2005 - 13. Den Kozla
Tento rok byl velice novodobě standardní - zima, déšť... Myslím, že poprvé byla hlavní část zábavy přesunuta do areálu pivovaru (předtím vždy na náměstíčku před ním). Také to bylo v tomto roce naposled, co jsme našli odvahu se vykoupat v stále brčálovějším rybníčku.
Pršelo opravdu hodně, byli jsme rádi za každý úkryt, kde by se dalo posedět v suchu. Později nás odtamtud ale vyhnali.
Na této sice nepodařené, zato však jediné fotografii je kozlík Olda, kdybyste to náhodou nepoznali.
Rok 2005 byl zajímavý ještě tím, že pan JD na něm byl čerstvě zamilovaný a duchem zcela mimo. Ještě že jsme s panem PF měli dostatek dobré nálady a nebylo to tolik znát.
Rok 2005 - 14. Den Kozla
A to už se blížíme k závěru, 2006 byl náš "aljašský rok" a na DK jsme na to mohli celkem trénovat, protože bylo chladno, vlhko, zkrátka jako obvykle. Bylo to rovněž pojato jako rodinný výlet, pan PF měl s sebou opět (krom ženy) i dcerušku, která po něm zdědila kozlovský kloubořek, který se záhadně srazil a velice si jej oblíbila, stejně jako Dny Kozla, pokud to mohu posoudit. Postupně se z toho stejně stává především návštěva pouti.
Malá slečna KF v slušivém kozlovském kloboučku, hrdý pan otec vykukuje spoza autora tohoto blogu
Tohle je rozhodně to největší pivo, co jsme si kdy dali :-) následnici pana PF se vyloženě libilo.
Ježdění v autíčkách dostává již poněkud jiný rozměr, ale pořád je to legrace.
Rok 2008 - 16. Den Kozla
V roce 2007 jsme se my nezúčastnili jsa tou dobou v daleké Indonésii, takže letos po roční přestávce jsme se tam opět sešli s manželi F toho času již dvoudětnými. Bohužel účast ostatních z různých důvodů odpadla (na poslední chvíli posílal lakonickou zprávu pan PK "upadl mi výfuk") a tak to bylo snad úplně nejkomornější, co pamatuju.
I tak to ale bylo velmi příjemné.
Nově zrekontruované a přebudované strančické nádraží působí velmi futuristickým dojmem, až se člověk neubrání pocitu jistého plýtvání...
Nejmladší člen výpravy mladý pan MF, se choval vzorně a já doufám, že odteď nebude na žádném DK chybět!
Některé věci setrvávají ve své kráse a kvalitě...
Na koupání jsme ani letos už odvahu nenašli. Koupali se tam psi a ti bílí vylezli docela zelení :-)
Nyní už se program výhradně odehrává v areálu pivovaru.
Mno, bylo to dlouhá procházka historií, já bych snad jen ještě pro ty nejvytrvalejší dodal několik dalších podstatných informací o rozličných tradicích:
- "Tydliovci" -na jednom z prvních, resp. na všechny první DK se jezdilo velmi natřískaným vlakem. Při jedné z těchto cest jsme narazili na velmi obveselenou skupinku mladých lidí, kteří neustále na někoho volali "Tydlýýýýý!" a to velmi VELMI nahlas. Jméno Tydly jsme slyšeli prakticky celý den i v Popovicích, takže od té doby se to vžilo pro označení halasícíh lidí a pokaždé se na DK nějací tydliovci najdou.
- Střílení na růže - ještě než jsme začli brát s sebou partnerky (asi od našeho 3. DK) jsme jim poprvé na střelnici vystřelovali papírové růže. I z toho se stala vážená tradice, legendárně neúspěšný byl pan PF, který jednou byl přesně jako pak Hartl ve Vesničce střediskové, když říkal: "važ si jí, přišla mne na vosumatřicet korun". Pan PF se ale stále zlepšuje a letos již vystřelil 2 růže na tři rány. (Své vlastní úspěchy skromně nebudu jmenovat). Pan RT zase jednou vystřelil jakousi plyšovou potvoru, která mu posléze několikrát upadla do piva a byla přejmenována na "Pivalda".
- Doprovodný program - na DK je vždy několik koncertů, vesměs country zaměření, my tam dvakrát natrefili na Wabiho Daňka, kterého máme s Gabčou štěstí osobně znát (si nechte povyprávět někdy jindy), dále se vždy hraje fotbalový zápas, jsou různé soutěže, exkurze do pivovaru, ale co bývá zlatým hřebem programu je exkurze na čističku odpadních vod! Tu jsme nikdy nestihli a necháváme si ji na důchod :-)
Takové tedy byly a jsou Dny Kozla, promiňte mi trochu toho nostalgicky-marketingového poblouznění, já si jdu otevřít jedno "rohatý" :-)
P.S. pokud by vám to náhodou nestačilo, tak další fotky, najdete v této galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 23. června 2008 v 14:19 | Reagovat

Ty krávo Járo, to snad ani není možný...2000, připadá mi to, jako by o bylo včera...a vono je to tááák dávno. To máš manželku, dítě, první reko bytu, druhá reko bytu....:-) Roubíček je nezapomenutelný. Pěkný fotky.

2 JR JR | 23. června 2008 v 14:41 | Reagovat

Je to hrozný, občas se z nějakého důvodu podívám do starých fotek a je mi skoro do breku, co budu dělat v důchodu, že?

Ještě že péčí vás zodpovědných už pomalu nastupuje ta nová generace... :-)

Mimochodem, teď jsem si z foto všiml, že ty jsi byl asi dvakrát - v roce 2001 a 2003, tak se koukej příště postarat o hatick

3 TR TR | E-mail | 24. června 2008 v 9:06 | Reagovat

To byly krásný časy. Moc pěknej blog. Jsem z toho úplně rozhozenej. Hned bych se vrátil o deset let zpátky....

4 JR JR | 24. června 2008 v 14:08 | Reagovat

TR: Servus, Tomáši! To jsem rád, že ta emailová adresa ještě platí. Předpokládám, že se po dlouhé době uvidíme na oslavě narozenin pana PB.

5 dj dj | 24. června 2008 v 22:43 | Reagovat

Tak já zkusím sepsat svůj komentář podruhé....když ten první zmizel někde ve spleti skvělých služeb blog.cz!

DK je pro mne noční můra. Od doby mé první účasti na výborovce (považuji ji za přelom v životě a snad i výborovek), bral jsem DK jako letní soustředění na mimořádnou výborovou schůzi. Já na trénink dám hodně, proto by bylo dobré potrénovat. Ale to máš - porod, cesta v USA, cesta do Kanady, svědectví na svatbě, vždy se našla kloudná výmluva  a jen jednou jsem byl línej. Posledně jsem měl čas od pěti odpoledne na Vyšehradě. Přišlo mi to neekonomické se tam vláčet autem s rodinou, neužil bych si kouzlo. Ale opět si to ukládám do diáře, jako každý rok posledních 5 let a věřím, že to klapne. Možná budeme příští rok rodit, ale plánuju to na srpen :). Možná budeš rodit Ty? :p

K reportu - pěkné, moc pěkné, takové lákací. Já včera strávil výjezdní poradu ve Frantovkách a měl jsem třeba jen dvě piva a dva panáky (Budvárek a Plzeň a Jamesson a Tulamorku) vše v množství, které jsem nezaznamenal. bylo to na žal z mé neúčasti na DK 2008 :)

6 JR JR | 25. června 2008 v 7:22 | Reagovat

DJ: takové chabé výmluvy...  ;-)

Na DK se dá jet i mimo DK, tj. dá se jet na výlet do Popovic. Nic tam sice není, ale můžeme ti udělat malou exkurzi po "svatých místech" :-) ostatně pan PF s rodinou to takhle udělali loni a prý to také mělo něco do sebe.

7 dj dj | 25. června 2008 v 21:37 | Reagovat

To by fakt šlo? Udělat si malé soustřední na výborovku? To bych ocenil, na podzim.

8 JR JR | 25. června 2008 v 23:18 | Reagovat

všechno jde, když se chce...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama