Boj o oheň

23. července 2008 v 23:46 | JR |  filmy
Závazek je závazek. Pravda, dneska jsem doma sám nebyl, neb mne v mé slaměnovdovské neutěšené samotě přili navštívit manželé (double) MB s tím, že si pustíme film. Jak je zvykem pana lékárníka, do poslední chvíle čekali všichni něco úplně jiného. Mne kupříkladu už několik dní psychicky připravoval na válečný film (čili jsem předpokládal tzv. "chlapský večer" plný střílení, MP40tek, rohatých helem a armádní hantýrky, zakončený eventuelně Wolfensteinem), kdežto svou vlastní ženu naopak nalákal na film o česneku (čímž myslel film "Česnek je lepší než 10 matek, viz. článek o MFF), ale ten ještě není k dispozici no a sám se asi nejvíc těšil na kvatrologii Ohněm a mečem - historickou fresku o polském národně-osvobozeneckém alkoholickém hnutí.

Navíc samozřejmě dorazil pozdě (ještě později, než jeho vlastní žena, kterou jsem navíc ani nečekal a která si přinesla s sebou kolo, které jsem "zaparkoval" v kuchyni) , takže co potom chcete v takové situaci?
Předně mi udělali radost, že přišli oba, potěšit mne v mé samotě. Toho si cením, jen co je pravda, nicméně bylo třeba najít rozumný filmový kompromis, který by uspokojil všech šest očí náročných diváků. Shodou okolnosí se mi takový kus podařilo najít a sice v titulku tohoto blogu zmíněný film Boj o oheń z roku 1981.
Podle mne, nebyl film této kategorie ještě překonán, z velké části proto, že se "tato kategorie" prostě netočí. Kdo by také chtěl vyprávět film o neandrtálcích, či ranných hommo sapiens, kterak se snaží získat oheń, že? Bez dialogů (ve srozumitelném jazyce), bez mezinnárodních hvězd (Rona Perlmana nepočítám, ten se proslavil až v poslední době) a tak vůbec? Pravda, vlastně už to dnes má svůj "remake" v podobě filmu 10.0000 B.C. ktrerý jsem viděl a nepovažuji to za úplnou ztrátu času, avšak v porovnání s Bojem o oheň je to o několik tříd níže.
Mám silné deja Vu, že už jsem to jednou viděl, dokonce snad ještě za komančů v televizi, snad jsem tenkrát měli ještě černobílou, ale to může být jenom to, že je vzpomínka už tak vybledlá.
zde je každopádně trailer a já moc a moc doporučuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VK VK | Web | 6. srpna 2008 v 11:12 | Reagovat

Souhlasím, já tem film viděl už několikrát a nepřestává mě fascinovat, vřele ho všem doporučuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama