El Topo

22. července 2008 v 22:59 | JR |  filmy
Dal jsem si takový drobný slaměnovdovský závazek, že každý večer, co budu sám doma, dám něco na blog. Dnes mi celý den bylo nějak mizerně, tak jsem se pustil z práce už v pět, a poté co jsem si doma dal kafe a prášek proti bolení hlavy (upozorňuji, že z alkoholu mne bolet nemohla), jsem se cítil maximálně tak na nějaký film.

Vybral jsem si titul na který bych se těžko koukal s Gabčou, protože se při zběžném náhledu jednalo o western-krvák. Jenže! On to vlastně nebyl western a de facto ani krvák, i když pravda, televizi a podlahu pod ní jsem utíral ještě asi hodinu od těch cákanců krve a mozku.
Nenechte se však zmást. Film El topo nebo-li "Krtek" je něco úplně jiného. Umělecký počin, řekl bych. Když jsem trochu víc zapátral, je to vlastně už klasika mexické kinematografie, film z roku 1970 a je to "nářez".
Přiznám, že jsem to chtěl po deseti minutách vypnout, protože mi děj přišel naprosto úchylný, stejně jako potoky krve a hromady mrtvol v něm se nacházející. Pak jsem si ale zvykl na to, že jde pouze o surrealističnost obrazovou a symbolismus duchovní. Je to velice zvláštní kombinace, film byl v originálním znění (krásné a jednoduché španělštině, které jsem vcelku i rozuměl) s titulky, byť jich nebylo moc potřeba, ve filmu se prakticky nemluví (přestože trvá přes dvě hodiny).
V kostce jde o alegorii na hledání sebe sama expresivně podanou hlavím hrdinou - pistolníkem/bohem, který musí projít potoky krve a různými formami lidské hnusoty. Přesto přese všechno je na tom něco magického, lepší slovo by možná bylo mystického, cosi jako legenda o psanci z divokého západu křížená s biblickými legendami s pozadím filosofie buddhismu. A celé to přitom nepůsobí trapně ani "sjetě". Možná z počátku, pak si zvyknete na všechny ty podivné obrazy a scény a chytne vás to až do konce.
A možná taky ne. Víte co, tady je trailer (nedoporučuje se slabším povahám).
Je třeba na to mít náladu, ale já každopádně doporučuji!
Krtek / El Topo (Mexiko 1970)
Režie: Alejandro Jodorowsky
Scénář: Alejandro Jodorowsky
Kamera: Rafael Corkidi
Hudba: Alejandro Jodorowsky, Nacho Méndez
Střih: Federico Landeros
Hrají: Alejandro Jodorowsky, Alfonso Arau, Bertha Lomelí
Délka: 125 minut
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DM DM | 24. července 2008 v 7:55 | Reagovat

Pěkně jsi slova nakladl. Surrealistické obrazy a duchovní symbolismus. Magičnost a mysticismus, křesťanství a buddhismus. K tomu ty utržené končetiny a divoký západ – každý si něco najde.

Vypadá to na typicky postmoderní film. Ale bohužel to není možné (1970), takže spíše na postmoderní kritiku. Psaní filmových kritik je již etablovaný literární žánr. Tahle je přímo skvělá. Nebo je to doznívající vliv 33 MFF KV? Ne ne to jsou roky praxe.

Ano, některé kritiky jsou lepší než film samotný, patrně to bude platit i pro tento případ. Tak nevím, zda si obrázek o filmu nezkazím tím, že ho uvidím. No risknu to. Můžeš mi prosím půjčit záložní kopii?

Díky za film a hlavně díky za kritiky – piš dál !

2 JR JR | 24. července 2008 v 8:01 | Reagovat

DJ: zařídím! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama