Ohlédnutí za 43. MFFKV

19. července 2008 v 11:24 | JR |  filmy
Ještě než to úplně odezní a já se vrátím k dopsání zážitků z cest po Patagonii, rozhodl jsem se věnovat tu trochu prostoru poslednímu festivalu, který právě před týdnem skončil.

Z mého pohledu nebyl nikterak vyjímečný, pouze snad tím, že svátky Cyrila a Metóda vyšly tak blbě na sobotu a neděli, a jelikož nemám už prakticky žádnou dovolenou na zbyt, nemohl jsem si tentokrát filmy užívat přes den, pouze po večerech a po nocích. I tak to ale stálo za to.
Jako obvykle jsme spíš chodili na to, na to jsme sehnali lístky, než na nějaké trháky (předem říkám, že Bathory jsme neviděli), celkově jsem ale stejně neměl skoro žádné favority v programu, tak mi to bylo jedno.
(rozděleno po dnech, pořadová čísla jsou jednotlivá představení, kdy to mohlo být i více filmů - dokumentů najednou)
pátek 4.7.08
Sügisball | Autumn Ball
Klasický začátek - estonský depresivní film z hnusného sídliště, který jsem chtěl po deseti minutách opustit (histerická manželská scéna, kde histerkou byl ale chlap), ale pak se to celkem uklidnilo a nakonec se mi to i líbilo. Nechtěl bych tam teda žít (na tom sídlišti).
McCabe & Mrs. Miller | McCabe & Mrs. Miller
Paní Millerová... tak nám zabili Ferdinanda! Ale ne, to je jiná paní Millerová....
Výborný starý film (USA 1971), dle anotace "antivestern" a asi ano, furt tam pršelo, nebo sněžilo, hrdina byl poseroutka a ožrala... zkrátka takový poučný příběh o tom, jak se v dobách divokého západu zakládaly bordely a vydělávaly peníze. Čím víc na to vzpomínám, tím víc se mi to líbí, bylo to takové "uvěřitelné".
La perdición de los hombres | The Ruination of Men
Jediný film, z kterého jsme utekli. Možná to bylo tím, že jsme ten den byli v práci a měli jsme na večer poměrně velké oči a koupili si lístky hned na tři filmy. Na tenhle jsme prostě neměli nervy, přesto že byl mexický a mluvilo se tam tedy španělsky. Považte začalo to tím, jak dva chlapi utloukli lopatou nějakého chudého rolníka, pak ho v kolečku odvezli do jeho domu a tam s ním byli přes noc a měli u toho takový primitivní kecy.... fakt ne.
What Just Happened | What Just Happened
Film s hlavní hvězdou prvního dne - Robertem de Nirem. Je od stejného režiséra jako Vrtěti psem a mně se to moc líbilo, mělo to spád, dialogy byly k nezaplacení. V kostce je to příběh o tom, jak nelehká je práce hollywoodského producenta. Tohle určitě už je normálně v distribuci, takže na to klidně zajděte, nebo počkejte, až to za rok a půl poběží v TV.
P.S. Doporučuje se pro fanoušky a fanynky Bruce Willise - má tam krásnou malou roli a vousy jako rumcajs!
sobota 5.7.08
Gympl | The Can
Pro mne suverénně jeden z nejlepších filmů festivalu (nejlepší hraný), já pana Vorla prostě můžu. Recenze jsem nečetl, někdo říkal, že to moc úspěch nemělo, já se smál na celý kolo (místy, samozřejmě), prostě člověk se tam těší na ty staré známé herce v nových rolích (např. "Tony" z Kouře). Pro Vorlovce prostě mus.
5) Panna chlípnosti
La virgen de la lujuría | The Virgin of Lust
Velmi lákavý název to mělo.... proto jsme si na to koupili lístky.... ale kdybychom se bývali byli koukali pořádně, všimli bychom si, že to natočil stejný režisér, jako "Zkázu mužů" ze které jsme utekli. Tohle jsme vydrželi (už kvůli Vojtovi, který za námi na festival přijel a tohle byl jeho první film). Jak bych to jenom stručně zhondotil? Málo chlípnosti, moc trapnosti... a nesnesitelné blbosti hlavního hrdiny.
V sobotu odpolende jsme festival zabalili a místo premiéry Bathory, šli na oslavu narozenin pana krajského rady PK, který nedávno vstoupil do kristových let (ještě jednou všechno nejlepší!)
výborný dort pekla sama paní MK, prý do toho přidalal i něco zdravého
oslavanec již po mocném fuku, kterým sfoukl všechny svíčky. Vlevo v pozadí polovina pana velkoobchodníka RS (našeho kolegy mariášníka)
neděle 6.7.08
Üc maymun | Three Monkeys
Jak asi může dopadnou kooperace Turecko/Francie/Itálie? Špatně. Nějaký člověk na sebe vezme vinu za autonehodu svého šéfa, pak jde do vězení a jeho žena si začne s tím šéfem.... Zápletka sice ok, ale pak se to straaaaaaašně táhlo, že by (ne)jeden usnul (a fakt usnul).
Gomorra | Gomorrah
Mimochodem, víte, že jsou v Velkém sále nové sedačky? Tohle byl jeden z filmů, kdy jsem za ně byl rád. Mělo to být drama o neapolské mafii a jejích krvavých praktikách... no, jo no. Tak bylo. Ty sedačky jsou super.... :-)
podnělí 7.7.08
8) Nech to být, Johnny!
Lascia perdere, Johnny! | Don't Waste Your Time, Johnny!
Po třech útrpných filmech byla tohle zase paráda! Film na který by jinak člověk asi nenatrefil, nebýt festivalu. Italská jemná komedie o klukovi který hrál na kytaru s "pokleslými zábavovými skupinami" celé se to neslo v odlehčeném duchu, ale ne crazy komedie. Prostě příjemný film, který (jak před uvedním říkal jeho režisér) má pohladit.
Vogelfrei | Vogelfrei
Filmy z pobaltských republik mi asi nejsou souzeny. Tohle byl Lotyšský a zase mě to nezaujalo. Bylo to od čtyř režisérů, kteří každý natočili jednu část filmu - dohromady čtyři příběhy jednoho hlavního hrdiny v různých etapách života (dětství, puberta, dospělost, stáří). Celou dobu to byl prostě blbec. Co víc k tomu říct. Ztráta času.
úterý 8.7.08
10a) Vesmírná stanice
Cosmic Station | Cosmic Station
Tak tohle byla pecka! Odstartoval sérii dokumentů, které mne zaujaly víc než všechny ostatní flmy. Představte si vědeckou základnu v Arménii na nějaké hoře v 3500 m n.m. založenou někdy v padesátých letech, která se od té doby prakticky nezměnila, dodnes tam jsou možná i ti samí vědci, kteří zkoumají vesmírné záření. Dodnes mají jejich měření skutečně vědeckou hodnotu, ale oni tam žijí opravdu jak na vesmírné stanici (ovšem s pravěkým vybavením, nejmodernější přístro je tam automatická pračka). Občas jsou v zimě i několik měsíců odříznuti od světa, no neskutečný. Opravdové sci-fi, až na to, že to byl dokument.
Jak w niebie | Just Like Heaven
Další dokumentík, o mladém páru, který se rozhodl žít někde v Polsku mimo civilizaci... no, nic objevného.
10c) Dámy
The Ladies | The Ladies
Tak tohle byl asi nejlepší film vůbec! 13ti minutový dokument o kterém se špatně vypráví, když jste ho neviděli. Prostě dvě staré dámy, původem maďarky, vedou v New Yorku nějaké krejčovství a tohle byla taková mikro sonda do jejich soukromí - vitální, se smyslem pro humor, prostě si je zamilujete, babky!
11a) Blues podle Lightnin' Hopkinse
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins | The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
První ze série dokumentů od živoucí legendy dokumentů - Lese Blanka, který byl též projekcím přítomen. Tenhle byl zroku 1969 o černošském bluesmanovi a blues to já moc rád a dokument to byl též jedna báseň.
Always for Pleasure | Always for Pleasure
Navázalo to v druhé půlce (také starým) dokumentem o New Orleans od stéjného režiséra. Radost koukat i když bylo už hodně pozdě a Gabča svým chrápáním trochu rušila projekci v Malém sále ;-)
středa 9.7.08
Garlic Is as Good as Ten Mothers | Garlic Is as Good as Ten Mothers
Stále Les Blak - dokument o česneku, prostě pro mne a pana MB jasný mus! Bohužel pan MB byl tou dobou ještě v širé mongolské stepi, ale já mu to někde seženu. A pak se společně přihlásíme do Klubu přátel smradlavé růže... :-)
In Heaven There Is No Beer? | In Heaven There Is No Beer?
Tak tento poetický název patří také dokumentu pana LB (poslední co jsme od něj viděli), ovšem nenechte se zmást, není to o pivu, ale o polce, tedy muzice, nikoliv o ženách polské národosti, i když také... Zkrátka dokument o tom, jak polští emigranti v USA pořád udržují (udržovali? tohle bylo také 20 let staré) tradicy polky. Padlo tam několikrát i slovo Československo, podle dokumentu vznikla polka někde na hranicích mezi severní moravou a Polskem.
čtvrtek 10.7.08
Ve čtvrtek jsme sice na filmech nebyli (teda já, Gabča asi jo), zato jsme nemohli vynechat taneční večer s Českou televizí v Pošťáku, kde po letech opět vystoupil MTO - Malý taneční orchestr a to je vždycky radost pohledět! A zatancovat si, samozřejmě! Sice nehráli mou oblíbenou znělku Pionýrské vlaštovky, ale i tak to bylo super. Tentokrát mi zněla v hlavě sugestivně pojatá interpretace písně "Jawa 250". Sice už to nebylo bez přestávek, jak dřív, ale i tak - od půl osmé do skoro čtvrt na dvě zábava jak má být! Jenom to ráno druhý den v práci...
P.S. Jedno negativum to mělo: v Pošťáku prodávali ti pacholci Budvar (letos festivalové pivo, nevím proč) za 50 korun! Zloději!
(ano, to je Tomáš Hanák ... teeeen vypadá)
pátek 11.7.08
Dead of Night | Dead of Night
V pátek jsem já už taky do kina jít neplánoval, měl jsem přesunutý mariáš, za což jsem doma sklidil vlnu neoprávněné kritity (když je někdo jedinej, tak prostě musí), avšak v kartách se mi minulý (stejně jako tento) týdne ukrutně nedařilo, tak jsem si šel ještě spravit náladu na půlnoční horor a to se povedlo!
Z dnešního pohledu je to samozřejmě už spíš komedie, to víte, film z roku 1945... ale atmosféra v kině byla výborná, dřímal jsem jen chvíli, moc se mi to líbilo. Je docela zajímavé poslouchat tu 60 let starou angličtinu... je to jaké staré české filmy, také takové divné.
Nemohu zapomenout ještě znělky, které se po roční přestávce vrátily na plátna v novém duchu a jsem za ně moc rád. Byly celkem čtyři a suveréně nejlepší byla ta s Milošem Formanem. Ta se fakt povedla! Možná nejlepší festivalový film vůbec. Na oficiáĺních stránkách ještě není, tak si to hlídejte!
Takový tedy byl náš poslední filmový festival. Musím přiznat, že mám pro MFF prostě slabost, miluju to, jak to naše ospalé lázeňské městečko jednou za rok ožije, to jak potkávám staré známé, které jsem dlouho neviděl, jak chodím na filmy s lidmi, kteří chtějí ty filmy vidět (a ne chroupat popkorn a muchlovat se holkou), prostě se tu tou dobou něco děje a to se mi líbí.
Prý zase padnul rekord, nepřišlo mi to. Bylo snažší se dostat na film i jenom na průkazku (až když se pouštělo za účelem "doobsazení" sálůu) sehnat lístky hodinu před taky nebyl takový problém i ty hospůdky nebyly tak narvané, tak nevím kam se všichni ti návštěvníci poděli.
Už se těším na další ročník, já tu určiě budu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 djová djová | 19. července 2008 v 17:19 | Reagovat

úplně to na mě dýchlo, už tři roky jsme nebyli, těším se, až to zase vyjde:)

2 JR JR | 20. července 2008 v 7:57 | Reagovat

DJová: se holt prostřídáte - jeden den ty, jeden manžel... ostatně stačí jen sejít do města a vychutnávat atmosféru. Děti pak navíc dostanou balónky (jako já). :-)

3 djová djová | 20. července 2008 v 9:25 | Reagovat

teoreticky by to šlo, to prostřídání, prakticky už je to ...horší:)

4 dj dj | 20. července 2008 v 21:18 | Reagovat

od roku 1999 jsem pořádal pro spolužáky festivalový dýchánek. vystěhoval jsem rodinu z bytu a navalil tam i 23 lidí na spaní. Od narození dětí už není chuť, ale příští rok to bdue 10 let od promoce a to bude kalba.

Ona je to pak jiná atmosféra, to se pak jinak vnímá cokoli. Letos jsem si nedal mojito u Thermalu, ani v kině nebyl. Poprvé od 32. ročníku. Závidím, festival považuji za něco magického, byť ten jeho zvyšující lesk to trochu v mých očích kazí.

MTO, to je můj sen, snad to někdy ještě chytím....

5 JR JR | 20. července 2008 v 23:44 | Reagovat

DJ: No vidíš, za tebou alespoň jezdili takové davy. U nás to prvních pár let po nastěhování do KV taky vypadalo jako ubytovna, ale před pár lety to naopak ustalo téměř kompletně a přijíždí jeden, max. dva kamarádi (titíž). Ostatní hol už mají rodiny.

Na MTO si pospěš, než půjdou do důchodu!

6 jm jm | Web | 21. července 2008 v 9:44 | Reagovat

Hm, článek se vzdělávacím efektem. Asi začínám chápat, že když vidim na festivalu dvě strašný hovadiny, tak je to normální cena za to, že pak uvidím jednu skvělou věc, kterou nikdo nezná.

7 dj dj | 21. července 2008 v 18:55 | Reagovat

jm: přesně.

8 JR JR | 21. července 2008 v 19:00 | Reagovat

JM, DJ: podle mě je ten poměr ještě mnohem horší, zejména z počátku kdy jsme začli festivalovat intenzivně jsme byli rádi za každej iránskej čtyřhodinovej epos, kde se první dvě hodiny pouze přibližuje postava ze strašné dálky směrem k plátnu, aby se druhé dvě hodiny zase vzdalovala :-)

Cíleně se dnes vyhýbáme filmům asijské provenience (nejsme schopni rozlišit jednotlivé postavy).

Hodně dělají také titulkovací zařízení, od té doby co odpadl simultánní překlad se fakt můžete soustředit jenom na film a je to stokrát pohodlnější.

9 jm jm | Web | 21. července 2008 v 19:07 | Reagovat

Čoveče, nevim, jestli nezůstanu raději u nějakých lehčích zábav. Třeba vytahování kořenů, práce v lomu a tak.

10 dj dj | 21. července 2008 v 21:47 | Reagovat

Íránské , indické a  čínské filmy :). Jo, 4 hodiny v kině, když ve filmu jen prší, postavy jsou si podobné (dokonce režisér připustil, že hrdinu v hlavní roli, který před objektivem stárnul, střídali herci vedlejších rolí...., k tomu spadne titulkovací zařízení.

Dobře se při tom spí. :)

Ještě jsem zapomněl dodat, že to množství filmů je úchylné. Umím taky 5 za den, ale pak to je jen 6 za celý festival. :). Za přijatelné pro mne , jsou dva filmy denně.

Jr: MTO do důchodu? nevěřím.

11 JR JR | 21. července 2008 v 22:36 | Reagovat

DJ: neboj, z 5 za den už jsem taky vyrostl, to když tam je jako 2a 2b atd. tak to bylo jedno představení ale víc kratších filmů. Ty dokumenty byly krátký.

Spaní je důležitý. Vzpomínám na jeden izraelský film natočený italským režisérem o palestincích. Bylo to asi na 2,5 hodiny, v divadle, tenkrát ještě na sluchátka (originální znění, italské a anglické titulky, český simultální překlad), no to bylo asi nejhorší vůbec. Navíc to tuším běželo od půlnoci. Z toho vyplynulo poučení, že v divadle se špatně spí i v přízemí, kde jsou jinak fajn sedačky,

MTO už dělaj přestávky = už to mají do důchodu z pár ;-)

12 dj dj | 22. července 2008 v 21:05 | Reagovat

tak to si mne uklkidnil :)

MTO, no, on doroste někdo jinej a bude stárnout s náma..

13 Littlekey Littlekey | 28. července 2008 v 11:20 | Reagovat

Dík, alespoň jsem viděl festivalovou výzdobu. :-)

DJ: MTO, nesmrtelné zážitky, Pošťák asi 34 ročník. Musíš vidět.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama