Zase jeden gastronomicko-nostalgický "blogísek"

20. srpna 2008 v 16:46 | JR |  ostatní
Jeden čerstvý zážitek, který nejspíš nebude mít mnoho zaujatých čtenářů, přesto ho sem dám. Mohl by to začít asi takhle: "Vážení čtenáři, právě jsem se vrátil z hradu...."

A bude to jen malinko zkreslená informace, neboť jsem dnes opravdu na Pražském hradě byl. Krátce, ale přece. Nebyl to totiž cíl mé návštěvy, byl jsem v těch končinách zařizovat nové vízum do USA (vlastně už třetí), a jelikož jsem přijel trochu dřív, měl jsem čas se projít po hradčanech. Auto jsem zaparkoval na Pohořelci, tam kde stojí "dvaadváca", kterou jsme tak často jezdívali... no jasně - k Volovi!
Nejlepší adresa v Praze - Loretánské náměstí č. 1
Nemohl jsem odolat, a ačkoliv bylo teprve asi deset hodin dopoledne, zašel jsem si na jedno malé. Zrovna otvírali, hospoda byla liduprázdná, jeden štamgast vyřizoval jakýsi akutní telefonní hovor, výčepní i vrchní víceméně lelkovali a já si užíval další nostalgickou vzpomínku, na studentské časy.
Přítel PF, se kterým jsme se zde něco navysedávali tvrdí, že hospody jsou názorným příkladem toho, jak se vše mění k horšímu. Hospoda U Černého vola, pak byla jedna z těch vzácných výjimek, kterých se toto pravidlo téměř, říkám téměř, nedotýkalo. Pravda, bramboráčky, které jsme si tam tak oblíbili, zmizely z denní nabídky ještě dříve než jsme odpromovali, pivo se zdražovalo rok od roku (dnes cca dvojnásobek původní ceny, co pamatuji), ale to je asi tak vše, co lze tomuto legendárnímu lokálu vytknout. Naštěstí.
Focení mobilem mi moc nesedí, berte to prosím čiště dokumentačně. Vlevo nedopité pivo pana štamgasta, co si potřeboval něco nutně vytelefonovat, uprostřed dobře známý výčep, vpravo rozmazaná polovina pana vrchního.
Mohu po své dnešní mininávštěvě jen potvrdit, že je to tam pořád stejně krásné a pivo mají výborné. Zde však jedna ze dvou dalo by se říci výtek: začali čepovat i Prazdroj 12tku! To nebývalo, odjakživa tam měli Velkopopovické pivo a měli ho (a mají) výborné. Bohužel, i sem se díky majiteli zřejmě, dostalo plzeňské. No, co se dá dělat, jen ať tam proboha nezačnou točit Gambrinus, to by mě ranili!
Kosmetickou, ale ne tak docela kosmetickou změnou jsou pak nové pivní tácky - resp. nahrazení klasických starých kulatých tácků se symbolem a jménem hospody tácky novými, obyčejnými prazdrojáckými, komerčními. Ach jo.
Můj "domácí" tácek, již zdaleka ne nejčistší, ty skvrny jsou převedvším od... stydím se to napsat... od čaje.
Pouze u stolu štamgastů, vedle kterého jsem seděl, zůstaly ony staré "volovské" tácky, tak aspoň tak. Asi si to lidi brali jako suvenýr, nebo jim to pivovar s novým vedením odmítl platit, těžko říci. Ještě štěstí, že mám doma jeden z minulé návštěvy (před asi dvěma lety).
Nu, je potřeba zase někdy podniknout nějakou "spanilou jízdu" do Prahy na navštívit staré známé lokály, jako Vola, Hrocha (i tam jsem se byl mrknout, ale ještě měli zavřeno a já spěchal), Kocoura... atd. Trochu obhlídnout, konstatovat, jak se poměry zhoršily a za našich mladých let jak.... zkrátka si to užít! :-)
P.S. U Vola jsem pozoroval jednu zajímavou situaci. Pan vrchní nalil štamprli ferneta, někam ji zřejmě zapsal a pak ji postavil do poličky s prázdnými půllitry. Celou dobu, co jsem pil to malé pivo se jí ani nedotkl, přestože beztak neměl nic lepšího na práci. Bohužel jsem nemohl čekat co s tím zamýšlí, a zda je vůbec pro něho, neb jsem byl (jistě toužebně) očekáván na americkém velvyslanectví. Škoda, takhle se nedozvím, kdo ten fernet vypil, zda to třeba nebyl nějaký labužník, který si ho napřed nechá trochu "vydýchat".
P.P.S. A ještě jedna zeměpisná příhoda - když jsem zaparkoval, neměl jsem drobné mince do parkovacího automatu, tak jsem si šel do místní večerky rozměnit. Proběhlo to překvapivě hladce, usměvavá slečna prodavačka mi dala kýžené dvacetikoruny, a když jsem se už už měl k odchodu, oslovili mne dva pánové, co tam seděli (ona to byla napůl večerka, napůl bufík), že si mě pamatují, že tam chodím často. Ujistil jsem je, že jsem tam prvně v životě, že si mne asi s někým pletou. Řekli, že to nevadí, ale zda bych jim přesto nepodepsal petici za zachování této večerky, kterou jim prý chtějí zrušit (nevím přesně kdo). Řekl jsem si proč ne, a petici jim podepsal, s tím, že jsem se trochu zarazil u kolonky Bydliště, když jsem tam mezi všechny ty pražáky vyplňoval Karlovy Vary. Nu což, snad jim to nezruší a já budu mít příště zase kde rozměnit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 21. srpna 2008 v 8:42 | Reagovat

Pekná příhoda :-) Takže petice za zachování večerky? Nejsi moc radikální? :-)

2 jr jr | 21. srpna 2008 v 10:31 | Reagovat

na loretanskem namesti jsem vzdycky radikalni!

3 Sargo Sargo | 28. srpna 2008 v 11:08 | Reagovat

Od čaje? Od ČAJE? No fůůůůůj, styď se, to tam někdo prásknout, už se tam v životě nemůžeš ukázat :-D

Ale řeknu ti, takhle drsnou petici jsem ještě nepodepisovala :-))

4 JR JR | 28. srpna 2008 v 12:58 | Reagovat

Sargo: je to strašné, ano. Doufám, že mám někde doma ještě jeden, čištý a nepoškvrněný....

5 Sargo Sargo | 29. srpna 2008 v 22:05 | Reagovat

No jasně, mlíko se ztratí. :-D :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama