Trojice filmů z poslední doby aneb dlouhé zimní filmové večery jsou přede dveřmi

4. října 2008 v 10:20 | JR

Večer už je brzo tma, nezřídka už když dorazím domů z práce. To se pak už nedá dělat nic moc jiného, než si pustit nějaký film. Dneska bych se krátce zastavil u třech co mne zaujaly v poslední době. Samozřejmě kromě Don't mess with Zohan o kterém už psali Sargo a JM.


The Fall, 2008 (Indie, Velká Británie, USA)

Velmi zajímavý, byť v podstatě smutný film. Dějově zasazeno do Californie dvacátých let minulého století, ovšem reálným exteriérem je pouze prostředí losangelské nemocnice. Filmový herec či kaskadér po úrazu se dostane do nemocnice, s tím, že už nebude chodit. Příběh je ale vyprávěn očima malé rumunské holčičky, která se v téže nemocnici léčí se zlomenou rukou a bloumá zvědavě po špitálu s představivostí vlastní snad jenom dětem. Zdeptaný herec jí vypráví příběh o černém banditovi a jeho partě pomstychtivých mužů, kteří chtějí zabít jakéhosi guvernéra, který jim hrozně ublížil. Postavy jsou symboly lidí a událostí v hercově životě, ale v představách holčičky jsou zosobněny lidmi a pacienty z nemocnice. Příběh se tak odehrává ve dvou rovinnách - reality a naprosto fantaskního (a velmi barevného) světa příběhu o banditech, příběhu krutého a sebedestruktivního, tak, jak se herec cítí. Holčička pak dělá vše pro to, aby příběh dobře dopadl.
Podle mne zdařilá věc, na kterou se moc dobře klouká, imaginace autorů, kteří používají snad všechny slavná místa světa (byť vytržená z kontextu) je také velkolepá. Já každopádně doporučuji.

Dragon Hunters, animovaný (Francie, Německo, Lucembursko)

Evropský animák, který není tak úplně obvyklý a není jen pro děti. Jak jsem tak koukal, má hrozné recenze, já myslím, že neprávem. Podle mne animace a prostředí kde se to odehrává (doslova vzdušné zámky) je vskutku nevídané a je to pastva pro oči. Prostě jsem si při tom několikrát musel říct: No to si někdo vyhrál. Příběh je pohádka o "chrabrém rytíři" který není tak docela rytířem, který zachrání svět, jak už to tak chodí. Na tom není nic zvláštního, ani jednotlivé charaktery nejsou z těch, nad kterými byste jásali, přesto to stojí za to, protože se na to moc dobře a příjemně kouká.Film má i velmi pěkně zpracované stránky:Občan Havel, dokument 2008 ČR

V poslední době "ujíždím" na dokumentech. Je to žánr, který jsem dříve neprávem opomíjel a přitom jsou to takové perly. Tohle je veliká perla. Pana Havla mám moc rád, tento dokument mne v tom jen a jen utvrdil. Je to prostě fajn člověk, nemá cenu se k tomu nějak vyjadřovat, protože jsou podle mne jen dva druhy lidí - ti co ho respektují a mají ho rádi, a ti kterým hrozně leží v žaludku jako např. naší stávající hlavě státu. Šamanovi Neviditelná ruka trhu, jak říkali Cimrmani...

Film Občan Havel je zajímavá, místy velmi zábavná podívaná, která malinko naznačuje i ty hnusné věci, které se v politice prostě dějí. Tak či onak mi to připadalo velmi věrné a autentické a bavilo mne to.
Jediné mínus je všudypřítomnost TV Nova (dobové zprávy atd.) - holt producent se nezapře a byl to koneckonců "jejich" kameraman, kdo film natočil.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 DM DM | 6. října 2008 v 15:22 | Reagovat

Vážený pen Rejcho,

děkujeme Vám za projevený zájem a závazně si u Vás objednáváme násedující:

Občan Havel, dokument 2008 ČR             1 ks

The Fall, 2008                                           1 ks

Datum dodání - čtvrtek  9.10.08  8:00

Dodací adresa: restaurace u Kubrychtů

                         Moskevská 20

                         360 01 Karlovy Vary

Dodací médium - nejlépe DVD (zle doplnit Dragon Hunters)

Ceny smluvní

Specifický symbol - neuvedeno, Variabilní symbol - neuvedeno

Vaše značka , naše značka,

Vyřizuje Štruncová.

Děkujeme Vám, že jste využili našich služeb.

S pozdravem

2 JR JR | 6. října 2008 v 22:06 | Reagovat

DM: nemenuj.... uvidíme co se dá dělat.

3 Sargo Sargo | 13. října 2008 v 21:37 | Reagovat

:-D

Havla jsem viděla, byla jsem nadšená, Lovce draků bohužel ne, ale láká to velmi, The Fall vynechám, smutný mě nelákají. Díky za inspiraci :-D

4 JR JR | 13. října 2008 v 22:41 | Reagovat

Sargo: vidíš, zrovna tebe bych tipoval, že se ti The Fall bude moc líbit. Ale možná se mýlím. Já nechtěl prozrazovat konec, tak nemůžu říct, že to není jenom smutný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama