Poprvé v Las Vegas

15. ledna 2009 v 17:30 | JR |  Svatba

Do Las Vegas, jak je některým známo, nejedeme poprvé. Už jsme se tam jednou ocitli a sice v době naší první, a největší, cesty do zámoří v roce 2000. Tehdy to bylo v rámci programu Work and Travel, těsně po konci studia na VŠ (ještě před promocí) a strávili jsme ve státech dobrých 5 měsíců, nejprve 3,5 měsíce prací (a to celkem festovní, dvanáctky denně, s max. jedním dnem volna za týden) a pak krásným cca měsíc a půl dlouhým cestováním, na které budu vždycky vzpomínat, jako na to nejlepší, protože jsme byli opravdu takovými easy ridery, svobodnými, nezávislými. To je ale jiná kapitola. Zpět k Las Vegas.


fotky budou poněkud horší kvality, jsou to skeny z analogu navíc tenkrát nic moc přístroj a ještě méně fotograf...
Poprvé jsme se tam ocitli 3.10.2000 po téměř dvoudenním přejezdu Greyhound busem ze Sandusky, Ohio (místa, kde jsme ty tři a půl měsíce pracovali). Kdo nikdy nejel Greyhoundem, měl by si to vyzkoušet, je to dopravní prostředek pro ty relativně nejchudší vrstvy, takže je to vcelku zajímavé cestování, taky koho by napadlo, přejíždět Sáty podélně po zemi, že? No, ale bylo to tenkrát velmi laciné a my chtěli co nejvíc peněz ušetřit na to opravdové cestování. To právě začalo ve Vegas, kde jsme si pronajali na ten měsíc a něco auto a pak ho tam, po nějaký 12 tiscích projetých kilometrech opět vraceli v notně ošoupanějším stavu. Nedá se to sice přímo brát tak, že jsme v LV byli dvakrát, když to bylo v relativně krátkém časovém rozmezí, ale oba ty pobyty byly dost jiné - při tom prvním jsme hleděli hlavně vyzvednout to auto v půjčovně a vypadnout z města do přírody (první zastávkou byl Grand Canyon, má vysněná destinace), takže jsme si to ani moc neužili.
To při návratu jsme se zdrželi déle, i když i tak jen jednu noc a jeden celý den.


Co tedy o Vegas napsat? Já bych začal asi tímto troufalým tvrzením: když je kýč už opravdu, ale opravdu hodně přehnaný, když je doslova neuvěřitelný, tak už se svým způsobem jedná o umění. Těžko to mohu s něčím srovnávat, v Disneylandu jsem nebyl, ale podle mě něco takového nemá u nás, resp. v Evropě obdobu. My tu taky nemáme poušť, uprostřed které by nějaký gangster před mnoha lety postavil hotel s kasinem. Taky tu nežijí Američané, kteří jsou trochu jinačí nátury umí se upřímně bavit, a když si to chtějí opravdu užít, tak obvykle hromadně a v pokud možno obrovských komplexech - zábavními parky počínaje (v jednom jsme právě v Ohiu pracovali) a právě městem hazardu konče. Prostě, masová zábava takového rozsahu, že to nemá nikde jinde obdoby.
Kasina pak mají takové finanční možnosti, že si mohou dovolit vskutku plýtvat s penězi, jako když je uprostřed pouště obrovská zpívající fontána, zmenšená Eiffelovka, nebo benátské kanály ve třetím patře hotelu Venetian. To jsou prostě atrakce, které jakkoliv vypadají uměle, přestojsou neuvěřitelným důkazem toho, že když lidstvo chce, může postavit prakticky cokoliv a kdekoliv. Motivaci lidstva nechme stranou, stejně jako nechme stranou etickou stranu věci a pojďme spolu se mnou zavzpomínat na to, jak působilo město hazardu na nás.


Poté, co vtlačíte zpět oči do důlků, zavřete ústa a prokrvíte zkoprnělé nohy, zjistíte, obzvlášť máte-li po boku Gabču, že v průvodci se píše o spoustě různých show, které je možno sledovat přímo na ulici, resp. před jednotlivými hotely. V takovém případě vás pak čeká celodenní a celonoční maratón právě po těchto show, kde v jedné hraje a "zpívá" zpívající fontána 10-ti násobně větší než ta p. Křižíka, ve druhé po přestřelce s piráty, potopí jedna loď druhou, ve třetí zase vybuchne umělá sopka a tak dále, a tak dále. Mezitím procházíte obrovskými hotelovými komplexy, které jsou tu na motivy antických paláců, tu malými Benátkami, tu Paříží, či Egyptem, tu kulisami ze Star Treku a tak dále a tak dále. Mezitím stovky, tisíce, snad statisíce, automatů ("jednorukých banditů"), rulet, black jacků a tak dále a tak dále. Projedete se po horské dráze, která vede kolem miniaturního New Yorku a nakonec dorazíte na Fremont street, velkou pasáž, jejíž strop je pokryt snad miliony žárovek, které rozsvěcují roztodivné obrazce za rytmu rock'n rollu a přesně v tu chvíli zjistíte, že máte tu hubu (s prominutím) už zase dokořán, že by jí mohla projet lokomotiva.Osobně považuji celé to město za vtip. Karikaturu "západní" vyspělé civilizace. Kýč ze všech kýčů ten nejkýčovitější. A na druhou stranu - úlet! Legraci, zábavu, srandu, prču. Něco šíleného (v tom dobrém slova smyslu).


A přesně proto se mi tak hodí k té svatbě. Protože tam někde já vidím i ten svatební obřad. Už jsem to jednou psal.


Tolik tedy k Las Vegas once upon a time in the west.


Zpívající fontána, je krapet větší, než tak Křižíkova


Monte Carlo - a pak, že jsem tam ještě nebyl...


je libo Eiffelovku, nebo Montgolfieru? Všechno máme...


Záběr z inscenované bitvy (tato loď se pak skutečně potopí) Tahle fotka je naskenovaná z letáku


Pyramida? Taky máme...


V hotelu Sahara je plno velbloudů a jiné havěti. V pozadí hotel Stratosféra, na jehož vrcholu je taková ta atrakce, jak vás z ní pouštějí volným pádem.... tenkrát jsme to nestihli, ale teď bychom si na to mohli chvilku hrůzy vyšetřit...


Přes den už to není tak zajímavé - to vynikne to jak je to všechnu umělé. Z tohoto vůlkánku pak prýští láva.


Fremont street mně vzala asi ze všeho nejvíc. Strip club na každém rohu....Benátky s kanály ve třetím patře? No problemo...Jak ke gondolám? To musíte tudy a pak výtahem do třetího patra!


A bonus na závěr: v kasinech se nesmí fotit, tak tohle je jedna taková "ukradená fotka". Jo ta tyýýý, týýýý.... ty..... (ty lidi neznáte, dědečku) ty vypadají! Co?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 DJ DJ | 15. ledna 2009 v 22:05 | Reagovat

Ty bláho, se nedivím, že si tě z gymplu moc nepamatuju :).

2 JR JR | 15. ledna 2009 v 23:32 | Reagovat

No jo, prakticky štíhlej, vlasatej.... ale to už je dááááááááááááááááávno.

teď jsem moudřejší, aspoň.

3 Proky Proky | E-mail | Web | 16. ledna 2009 v 8:48 | Reagovat

Koukam, ze jsi se celkove dost rozepsal. To jsem rad, alespon je co cist...

Docela bych se do tech mist take nekdy podival. Hm a Benatky ve tretim patre, to je opravdu originalni!

Mejte se, Proky

4 JR JR | 16. ledna 2009 v 13:45 | Reagovat

Proky: Jo, jo, snažím se aspoň jednou za týden, ale jsem zvědav, jak dlouho mi to předsevzetí vydrží.

5 EN EN | Web | 18. září 2017 v 17:56 | Reagovat

Aprica je obcí, ležící v Lombardii směrem na západ od populárního střediska Passo Tonale. Leží ve stejnojmenném průsmyku Passo d'Aprica a lyžování v v této části Itálie má již dlouhou tradici. První lanovka tu byla zprovozněna už v roce 1942. V současnosti Aprica i přes svoji relativně skromnou velikost, protože nabízí pouze padesát km tratí a vzdálenost od dálnice dokonale symbolizuje italský způsob lyžování.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama