Salt Creek & Harmony Borax Works

30. června 2009 v 17:07 | JR |  Svatební cesta po divokém západě 2009
Festival se nám blíží a je jasné, že zase celý týden na blog ani nešáhnu, nehledě na to, že budu potřebovat další minimálně týden, abych se z toho všeho vzpamatoval. Proto by bylo škoda nepokročit alespoň trochu ve vyprávění ze svatební cesty, zase se vrátit do Údolí smrti a přidat hlavně spoustu obrázků, aby bylo čím unavené oko pohladit.
20ti mulový dopravník (nebo dostavník?) u Harmony Borax Works


Ledva jsme si prohlédli Mozaikový kaňon, sjeli jsme na samotné dno údolí a udělali si krátkou procházku po naučné stezce kolem Salt Creek (Slaný potok). Nebyl to žádný turistický výkon, je to asi něco jako když obejdete Kladskou, akorát kratší a je mnohem větší horko. Co mne ale naprosto šokovalo byla skutečnost, že v to slaném potůčku (jehož existence byla sama o sobě překvapením a bylo jasné, že tu je pouze v zimě a na jaře), tam kde byste to nečekali, na jednom z nejnehostinějších míst planety, žijí rybičky tzv. Pupfish alias "Pupíci" jak jsem si je hned překřtil.
Jak pravila naučná cedule, jsou to potomci rybiček, které se zde v dávnověku proháněly horskými bystřinami, a které po změně klimatu zůstaly izolované v malých slaných jezírcích. Díky tomu se přizpůsobily životu ve slané teplé vodě (de facto se celý svůj život tak nějak "předvařují") a uondaní návštěvníci je v jarních měsících mohou vidět v poměrně hojném počtu. Co do velikosti je to cosi jako větší akvarijní rybka, jsou různě barevné a čím se živí, nebo co dělají, když jim potůček vyschne, jsem se nedopátral. Pravděpodobně je nečeká nic hezkého.

Salt Creek - tak tady žijou "pupíci"

To jsou oni - Death Valley Pupfish 3 v jednom obrázku (který by bez polarizačního filtru nemohl vznikout)

Ono i takové vyschlé koryto má něco do sebe...

Stále Salt Creek - podle mne je to teď v létě suché jak britský humor


To nás čekala po této akvaristické vložce ještě spousta hezkých věcí, především tedy oběd, i když tam to spojení "hezký" trochu pokulhává. Přiznejme si to na rovinu: bylo to prostě přijímání potravy, konzervy "Chef Boyardee", kterých jsem asi snědl už několik tun, jsou sice relativně dobré, ale vězte, že se přejí a jejich častá kombinace (obzvláště ve spojení s nedobrým laciným americkým pečivem) vás nakonec spolehlivě pošle k odborníkům na zkažený žaludek (mluvím z vlastní zkušenosti).

Piknik u cesty aneb Jak nevypadá Velká žranice (aneb jak se většinou stravujeme v USA)


Kromě toho si vzpomínám, že jsme si tam v blátě nějak strašně zprasili boty, ono tam taky bylo napsáno, aby se k té řece nelezlo, ale mně to nedalo... no a to bahno pak nějak nešlo dolů.

Za to podvečerní melancholii zapadajícího sluníčka jsme si užili na místě velmi pěkném - na vyhlídce u Harmony Borax Works - místa, kde se kdysi zpracovával borax, který se v Death Valley hojně těžil. Borax je jistá anorganická sloučenina dekahydrátu Tetraboritanu sodného (Na2B4O7)
(triviálně borax) Na2B4O7 ·10 H2O a používá se ve sklářském průmyslu a též metalurgii (děkuji Wikipedii za to, že jsem zase chytřejší). Tak či onak je to něco, kvůli čemu tam byla spousta lidí dělat vcelku nepříjemnou práci a pak to ještě převážet stovky kilometrů daleko v tzv. "Twenty-mule teams" (20ti-mulových povozech).

Lehce renovované pozůstatky jednoho takového vozu, plus ruiny zařízení na zpracování boraxu jsme si tam prohlédli a já v tom "dlouhém světle" vyplácal spoustu fotek, jen abych se pak na fotoaparat.cz dozvěděl, že: "to místo má potenciál, ale moje provedení je hrozné", nebo tak podobně. Ostatně posuďte sami.

komentář "mezi ploty" (aneb když už opravdu nevím co napsat)

Zbytky Harmony Borax Works

A takhle to vypadalo před sto lety

V tom asi vozili vodu pro ty muly...


Nakonec těsně před setměním jsme si projeli ještě známou Artists Drive - jednosměrnou silničku, která vede kolem skalního útvaru zvaného Artists Palette (umělcova paleta), kde se na jednom místě kupí neuvěřitelné množství různě barevného kamení, až to opravdu svádí k tomu, jen namočit štětec a malovat.

Artists drive v sobě má opravdu cosi uměleckého...


Byla už bohužel dost tma na pořádné obrázky a další den už jsme se tam nevraceli, protože jsme toho měli ještě hodně v plánu. Ale o tom zas jindy.

Ve skutečnosti tam lze nalézti mnohem barevnější záběry (i s meděnkovou zelení a tak), ale na to už nesvítilo sluníčko.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 1. července 2009 v 16:53 | Reagovat

Fotky pěkný Jardo, nejvíc se mi líbí asi to bahno. Koukal jsem se na tu rybičku a zjistil jsem, že se jedná vskutku o zajímavého tvorečka, který by snesl srovnání s faunou a florou na Galapágách ve smyslu totálně izolovaného vývoje. Jedná se o endemický druh, to je jasné, ale jak jsem zjistil, tak jeho jedinečnost se dokonce vztahuje ke konkrétní louži, ve které žije. V tvém případe Salt Creek. Ještě se vyskytuje v Amargosa River nebo v Devil´s Hole. Budeš asi překvapen, ale ty potůčky nevysychají. “They (species)survive in an archipelago of permanent water habitats scattered in a sea of desert.” Salt Creek je vyživován pramenem podzemní vody, která je pozůstatkem z doby, kdy bylo Death Valley pod vodou. Aramagosa River je zvláštním tím, že 90% toku řeky je pod ůrovní terénu, tj. teče pískem, jenom v místech, kde jí k tomu donutí podloží, teče po povrchu. Tolik moje přednáška :-)

2 JR JR | 1. července 2009 v 17:00 | Reagovat

LK: dík! Ty seš teda pilný čtenář! Já to na wiki taky trochu louskal, ale přišly mi tam nějaký moc divný slovíčka, tak jsem to nechal být. Ale to je fakt jediná možnost, že žijou v létě někde pod zemí, protože v těch vedrech, co tam jsou třeba touhle dobou (běžně přes 40°C), tak se podle mě ani slaná voda dlouho "neudrží".

3 Littlekey Littlekey | 2. července 2009 v 13:48 | Reagovat

Né, tak tos to úplně nepochopil, ty místa, kde žijou, nikdy nevysychají. Pod zemí rybičky nežijou, jsou fakt dobrý, že to tam zvládaj, ale supermanky nejsou. :-)

4 JR JR | 2. července 2009 v 13:51 | Reagovat

No já se tam snad pojedu ještě znova podívat... v těch vedrech musí vyschnout úplně všechno, co není 99%ní sůl.  Je pravda, že v Badwater (bude v přespříštím díle) je voda pořád, ale ta je fakt "bad".

5 Dery Dery | E-mail | 7. července 2009 v 13:55 | Reagovat

Je s obdivem, co všechno některé ryby vydrží, věřte akvaristovi ;)

6 Dery Dery | E-mail | 7. července 2009 v 13:56 | Reagovat

Jo a jinak - pěkný fotečky, pěkný, taky bych tam fotil, kdybych tam býval byl...

7 Sargo Sargo | 18. července 2009 v 13:12 | Reagovat

Nádhera!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama