Čechomor a Suzanne Vega aneb dva v jednom (amfiteátru v Lokti)

22. července 2009 v 13:58 | JR |  ostatní
Včerejšek byl den plný událostí. Až se mi chce o tom něco napsat.

Tak předně: začalo to celé dost mizerně. Ráno jsem byl (a pak i blil) na gastroskopii, což je další z řady lékařských vyšetření, při kterých se doktoři pokoušejí zasunout mi různě široké a různě dlouhé předměty do různých tělesných otvorů, tentokrát tedy ústy do žaludku, což je poměrně praktické (ve srovnání s jinými druhy těchto potěšení), rychlé, ale nepříjemné. Někdy mám pocit, že doktoři soutěží "kdo dál a hlouběji". Nicméně jsem si připsal novou diagnózu s tak strašlivým latinským názvem, že mu podle mě ani nikdo nemůže rozumět, vyslechl slova lékaře: "Tak to se dalo čekat..." a pak ještě: "mno, a ty krevní výsledky...." a pak jsem radši rychle mastil do práce, kam jsem dorazil akorát na poradu, která se protáhla na tři hodiny, a to mě prosím odpoledne čekala ještě jedna prezentace (já prezentoval), taky na dvě hodiny.
Domů jsem dorazil ve stádiu částečného rozkladu, už od minulého čtvrtka mi není nijak valně, v pátek jsem se dorazil firemním cyklovýletem, víkend jsem proležel a teď to pytlíkuju, jak to jen jde.
Nuže, dorazím domů, kde mě milá žena čeká s večeří (oběd jsem v práci nestihl), ovšem okořeněnou zcela nepatrným prohlášením: "Máme v bytě geopatogenní zóny a musíme si koupit pyramidu na jejich odrušení. Stojí sedm tisíc". O plánované návštěvě senzidebila jsem věděl, že to bude takhle drahá legrace ne. No, tak to se holt zařadíme po bok Faraonů a budeme investovat do zkosených nemovitostí (byť každý v měřítku odpovídajícím příjmům a postavení).
Tímto ovšem nepříjemnosti dne skončily a nastala ta lepší fáze - večer. Navíc to začalo naprosto přelomovou událostí, kdy jsem na váze poprvé (po mnoha letech) opět uviděl dvouciferné číslo před desetinnou čárkou! Úžasný pocit, pravda, většinu čtenářů tím neohromím, ale je to meta, kterou jsem si předsevzal někdy v listopadu a konečně jsem tam! Tak teď hlavně vydržet, že?
O čem že to vlastně hlavně chci psát? Přece o koncertu Suzanne Vega a Čechomoru, na kterém jsme včera byli! Těšil jsem se na to už dva měsíce, od té doby, co jsme koupili lístky.
Suzanne Vega jsem znal sice jen okrajově, z rádia, ale věděl jsem, že to není špatné a ve spojení s Čechomorem by to mohlo být velmi zajímavé. Kdyby k tomu spojení ovšem došlo. Nepředbíhejme ovšem.

Čechomor, Loketský hrad, Karel Holas zřetelně viditelný v červené košili.... co víc si člověk může přát?

Vlastně to byl koncert 3 v 1, protože byla ještě předkapela Bílá nemoc, která nehrála špatně, takový vcelku melodický rock doplněný krom tradičních inštrumentů o saxofon. Jediné, co mi utkvělo v paměti, je ale to, že hráli nějakou píseň, jejímž autorem je pan Michal Bureš - vím, že pan lékárník MB je hudebně činný, jestli však toto byla jen shoda jmen, to netuším a budu rád, když mi to zítra při působení osvětlí.

fotka hlediště ještě z před začátku, kdy se to teprve plnilo


Amfiteátr byl kompletně zaplněn, bylo asi o malinko méně lidí, než na Alexandrovce, ale to těžko posoudím, protože na těch jsme byli pouze z poza kopce abych tak řekl. Nechtělo se nám za východní pěvce utrácet nehorázné západní sumy. Tentokrát jsme dorazili (i se vstupenkou) hodinu předem a měli tak ještě krásné místo k sezení ve čtvrté řadě. Je mi známo, že koncerty Čechomoru je nejlepší proskákat a protančit před pódiem, včera jsem však na to opravdu neměl fyzičku a byl jsem za to sezení rád (byť mne teda na konci už straně bolela... zadek).
Krátce po půl deváté nastoupili klucí čechomoravští a rozjeli to hned z ostra mou nejmilejší Mezi horami a pak už to frčelo. Dostali publikum do varu (ne do Varů), všechno se to v předu rozpohybovalo a byla to prostě nádhera. Nevím už kolikátý náš koncert Čechomoru to byl, počítám tak osmý až devátý, ale v Lokti v amfiteátru to bylo naposled před pěti lety a je to tam asi nejlepší - na čerstvém vzduchu, hopsací písně, hopsací nálada, stánky s občerstvením... to je ideální kombinace.

Taková krátká hopsací ukázka


Potěšilo mne, že zahráli pár písní z těch dvou nových alb s pověstmi, nepotěšilo mne, že mezi nimi nebyla Komteska Muzika, kterou jsem si aspoň pro doplnění pustil cestou domů (a zjistil, že to stejně bez cimbálovky nemohli hrát). Bohužel, cca po hodině hraní vyklidili hoši pódium za bouřlivého potlesku a nic nepřidali, neboť se všechno začalo hned chystat pro Suzanne Vega.


Suzanne Vega (foto vypůjčeno z netu)


To byla škoda. A ještě větší škoda byla, že tím pádem bylo jasné, že nebudou hrát nic spolu. Vlastně to byly dva samostatné koncertíky o poloviční délce, což je myslím plývání na obou stranách. Pravda, na samotnou SV bych do Lokte asi nešel, těšil jsem se na tu kombinaci, která ale nepřišla.
SV nastoupila spolu se dvěma muzikanty - kytara a basa a rozjela to taky vcelku od podlahy. Písničky pěkné, rytmické i pomalé, ale po tom Čechomoru mi to najednou přišlo takové "málo hopsací" a v podstatě zklidňující (i když to byl i docela nářez). Možná to bylo i tou pokročilou hodinou, nakonec hrála asi od půl jedenácté do půl dvanácté a to už se nám zavíraly oči (Gabče dokonce tak, že je v jednu chvíli už ani nezvládala otevřít a spokojeně mi pochrupovala na klíně). Těsně před koncem zazněly i nejznámější hitovky newyorské divy - Luka a Tom's Diner a všech cca 4 tisíce diváků dělalo "ta ta táda, ta ta táda... ta ta táda, ta ta dáda..." :-)

Ten nejsvětlejší trpaslík, to je Suzanne Vega


Oproti očekávání, že večer bude už jen teplo a hezky, se v jednu chvíli přehnalo pár nepříjemných dešťových kapek a ochladilo se, ale nic, na co bychom se bývali předem nepřipravili, takže jsme byli v pohodě.
Organizačně bylo taky vše zajištěno výborně, už jsou tam v Lokti na to zařízení, parkování, řízení provozu, pořadatelé - vše v pohodě, odjezd byl celkově nad očekávání pohodlný a když jsme krátce po půlnoci konečně dorazili domů, byli jsme rádi, že jsme rádi.

opět ukázka čistě pro ilustraci


Závěr: dva koncerty v jednom není špatný nápad, ale pokud se nevyužije synergie obou interpretů, je to trochu promarněná příležitost a v zásadě plýtvání (přejídání publika).
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 VP VP | 23. července 2009 v 9:14 | Reagovat

Když to tak čtu, tak mě mrzí, že jsem tam nebyl. A to nemám moc rád Čechomor, ani Suzan Vegu. Ale když ty to dokážeš tak nějak podat... :-)
Bohužel (nebo bohu díky, to ještě nevíme), náš čas vyplňuje naše štěněcí excelence, kterou nám naše dítě nechalo na krku odcestovavše za prázdninovými dobrodružstvími.
A tak místo letních kulturních zážitků sbíráme po bytě ohlodané květiny, části nábytku a mlčky trpíme, neb pes se přece bít nemá. I když já bych tomu zmetkovi tak rád vyprášil kožich...
No, kdy budete mít cestu kolem, přibrzděte na kafe, uvidíte sami... Nebo mrkni na můj blog, je to tam dostatečně hrůzostrašně popsáno :-)

2 djová djová | 23. července 2009 v 9:18 | Reagovat

ten Čechomor bych si taky dala líbit! Nadšení chápu, takhle jsem se kulturně vyžila na Nohavicovi v Poštovním dvoře...

3 Littlekey Littlekey | 23. července 2009 v 9:34 | Reagovat

Zóny? Pyramida? Gastro? Porada? Prezentace? Koncert? Ty musíš být nadčlověk... :-)

4 JR JR | 23. července 2009 v 10:20 | Reagovat

VP: Já mám někdy pocit, že každý koncert (nebo divadlo) v Lokti v amfiteátru je skvělý zážitek. On tam prostě je ten hrad v pozadí a ten tomu dává něco navíc. Na blog se určitě mrknu, mám to v kategorii "zpracovat" :-)

LK: tys mě dneska první rozesmál, díky :-)  

5 lékárník MB lékárník MB | 28. července 2009 v 13:29 | Reagovat

koncert to byl povedený až vykutálený. Většina diváků totiž dle údajů na lístcích oprávněně očekávala společný koncert. U Čechomoru by to nebylo první z podobně švihlých (v dobrém slova smyslu) spojení (např. koncert s japonskými bubeníky měl šťávu), proto to očekávání nebylo nijak neoprávněné.

Samotná SV byla dobrá, ale myslím, že by vyzněla mnohelm lépe v klubovém prostředí. Do amfíku to prostě nebylo ono.

Z ekonomického pohledu mi to připomínalo koupi kombinované sady nářadí  v Baumaxu - koupíš ve větším balení dvě věci v menším provedení než obvykle, z nichž jednu vlastně nepotřebuješ a zaplatíš za to víc.

6 jm jm | Web | 29. července 2009 v 8:08 | Reagovat

Líbí se mi zařazení po bod faraonů:-) Ale možná by stálo za to oslovit ještě jedno senzooného, čistě pro info, než povoláš otroky (sám sebe) na stavbu...

7 jm jm | Web | 2. srpna 2009 v 17:29 | Reagovat

Ještě k tomu Lokti. Nic moc jsem tam nezažil, vybavuju si jen pozoruhodný zážitek, když tam nějací ochotníci hráli Blaník od Cimrmanů. Dodnes jsem se s tím vnitřně úplně nesrovnal.

8 sargo sargo | 2. srpna 2009 v 23:14 | Reagovat

Návštěvu u Dr věru nezávidím, ženě vysvětli, že výběr vhodných barev je stejně účinný (a mnohem levnější) než všechny pyramidy, k váhovému potěšení gratuluji, a koncert... ten bych brala! S potěšením oboje. :-)

9 JR JR | 3. srpna 2009 v 7:29 | Reagovat

JM: podle mě už jsou představení v Lokti "někde jinde". Od té doby, co tam jezdí světové hvězdy, tak je to podle mě dost prestižní věc a prostor pro amatéry tam už není. Asi je to organizačně i dost drahá sranda. Ale nevím, nemám žádné bližší informace. Akorát, že třeba opery letos právě z finančních důvodů zrušili.

Sargo: barvy? to jako ještě budeme muset malovat????

10 DJ DJ | 19. srpna 2009 v 0:32 | Reagovat

pro mne zajímavá sonda, díky, již se těším, až se ženou budeme moci obrážet podobné akce.

11 Kubik Kubik | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 5:09 | Reagovat

very good:-)

12 Potion Master Potion Master | Web | 29. prosince 2012 v 17:21 | Reagovat

Já byla na Čechomoru a Suzanne Vega 9.11. v Hradci Králové... Musím uznat, že spojení Suzanne a Čechomoru je velmi zajímavé. A vůbec to nebylo špatné ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama