Malá bilance 44. ročníku MFF KV 3.-11.7.2009, díl první

12. července 2009 v 17:02 | JR |  filmy
Dalo by se říci, že do kina chodíme v průměru 2x za měsíc. Poněkud zvláštně ale může působit fakt, že letos jsme to všechno
zvládli v jednom týdnu...


Festival je zkrátka filmové obžerství a letos jsme si ho dopřáli v rekordní míře. 22 filmů to je zkrátka "all time scare record" a pochybuji, že to ještě někdy zopakujeme. Bylo to krásné, úžasné, skvělé, ale i trochu únavné a vysilující, avšak rozhodně to stálo za to! Stejně jako loni si tu dovolím sepsat stručnou (?) rekapitulaci, abych měl přehled o tom, co jsem to vlastně viděl (jestli to teda vůbec ještě dám dohromady).

1) The best of Prague Short Film Festival / Nejlepší filmy Festivalu krátkých filmů Praha
· The Ground Beneath / Pod povrchem
· E Finita la commedia
· Bába
· Wrestling
· This is her / To je ona

Dobrý začátek, krátké filmy jsou vždycky vděčné, často bohužel především díky tomu, že jsou krátké. Z těchto kousků vyčnívala "Bába" o mladé holce, která se musí doma starat o starou babičku upoutanou na lůžko - vcelku silná záležitost. Naopak velmi vtipná byla "To je ona" kde žena, kterou v budoucnu opustí manžel, o tom vypráví jakoby v minulosti, kdy její budoucí sokyně v lásce je ještě holčička. Nejpodivnější pak byl Wrestling o homosexuálním zápasníkovi z Islandu.

2) Lezione 21/Lekce 21 - Itálie, Velká Británie, 2008 - Velmi zajímavý film, bohužel jsme na něm byli pozdě večer v Času a chtělo se trochu spát (G to prospala z větší části). Námětem byla Beethovenova 9tá symfonie a její, dalo by se říci dějinný, výklad. Samo o sobě nic moc, ale autor to pojal jako fantaskní příběh odehrávající se v podivné horské vesničce u zamrzlého jezera. Líbilo se mi to, kdybych byl trochu více znalý klasické hudby, asi by se mi to líbilo ještě víc.

3) Gigante / Gigant, Uruguay, Argentina, Německo, Nizozemsko 2008 - pohodový filmeček o nesmělém securiťákovi ze supermarketu, který se zamiluje do jedné uklízečky, kterou sleduje bezpečnostní kamerou. Roztomilá věc na hranici (umírněné) romantické komedie.

4) Supermen of Malegaon / Supermani z Malegaonu, Indie, Singapur, Jižní Korea, Japonsko, 2008 - komická záležitost, dokument o poloamatérském natáčení parodie na supermana v malém několikamilionovém indickém zapadákově... to se musí vidět, těžce se to popisuje, každopádně jsme se při tom hodně nasmáli.

Intermezzo č. 1 - na ČEZ party v Poštovním dvoře.
Poprvé se mi stalo, že jsem byl někým z práce pozván na festivalovou akci coby VIP. Šlo o hudební party v Pošťáku, kde od čtyř odpoledne do rána hrály různé kapely. Vstup tam byl volný pro všechny s jakoukoliv akreditací, avšak pro nás "zapsané" na seznamu VIP hostů byl rezervován extra prostor na terase s rautem a nápoji zdarma. Bylo to ale slabé (ten raut) a navíc se nám muzika, kterou tam hráli vůbec, ale ani trochu nelíbila, tak jsme si dali pár skleniček, kafčo a šli zase mezi "normální" lidi.


Nápad s výzdobou z balónků pod stropem byl dobrý, mělo to však tu nevýhodu, že balónky občas nečekaně praskaly a padaly do nápojů.


5) Sipur Gadul / Na velikosti záleží - Izrael, Německo, Francie 2009 - vítězný film divácké ceny, to jako komentář skoro samo o sobě stačí. Já se vždy orientuju mnohem více podle diváckého hodnocení, než podle toho kdo vyhraje u poroty. Tohle byla výborná inteligentní komedie. Parta tlusťochů, kterým se nedaří zhubnout na dietní terapii se nechá hlavním hrdinou přesvědčit, aby se dali na zápasy sumo, což by samo o sobě nebylo tak divné, kdyby se to celé neodehrávalo v Izraeli.

Hlavní hrdina, který byl osobně projekci přítomen, říkal, že kvůli natáčení přibral 30 kilo (sympaťák). Celkově to bylo tak akorát vyvážené, pěkně mi to sedlo, navíc tam byla značná míra ztotožnění s hrdiny...
Nezapomenutelná je pak scéna, kdy si v rámci intenzivního tréninku na sumo, hrdina stoupne ráno na váhu a upřímně se rozchechtá :-)


6) El nido vacío / Prázdné hnízdo, Argentina, Španělsko, Francie, Itálie, 2008 - tohle byla jedna z těch slabších věcí, akce typu "rodinné drama" - starší manželský pár zůstane doma sám, poté co děti už "vylétnou z rodného hnízda" a moc jim to nefunguje. Ani film ale moc nefunguje a byla to celkem nuda.

Intermezzo č. 2 - KV aréna

7) Tobruk (KV Aréna), ČR 2008 - představení trochu mimo hlavní program, jelikož se promítalo v naší neslavně proslulé nové KV Aréně (alias monofunkční j.bhale). Na odpolední projekci pro festival pasy zdarma bylo překvapivě málo lidí, na druhé, večerní už prý bylo plno. Promítalo se nějakou zapůjčenou superpromítačkou od SONY se supertechnologií 4K - což bylo jako pěkný, ale nějak to nefungovalo na tmavé záběry, kde nebylo vidět skoro nic. Zvuk velmi dobrý, v tom prostoru to celkem vynikalo, jinak si ale myslím, že se promítání do té haly moc nehodí, na druhou stranu díky bohu za každý nový sál pro projekce, aby se zvýšila šance vůbec se na film dostat. Něco takového jsem řekl i TV Prima, která mě na místě oslovila (v poslední době na to mám štěstí).
Film sám o sobě mne spíš překvapil a potěšil. Žádné masové akce a přestřelky, spíš minimalismus, ale o to větší atmosféra.


8) Goodbye Solo, USA 2008 - další docela pohodovka, kterou jsme viděli tentokrát v Richmondu (mimochodem hrozně jsme toho během festivalu nachodili po Varech, víc než za celý rok). Příběh o starém nevrlém chlápkovi, který si najme taxikáře aby ho zavezl na horu "blowing rock" kde chce skončit se životem. To se mu vitální taxikář Solo (černoch původem z Ghany) snaží rozmluvit a ukázat tu veselejší stránku života, byť má sám starostí nad hlavu.

9) Whisky mit Wodka / Whisky s vodkou, Německo 2009 - film o natáčení filmu, kde hlavní herec tak trochu chlastá a je nespolehlivý, až tak, že se rozhodnou najít si náhradníka a každou scénu točit pro jistotu dvakrát. Podle mě legrace, na německý film až nečekaná. Měli jsme to tak tak, abychom viděli konec a nezmeškali začátek další projekce.

10) Mars, Rusko, 2004 - na tohle jsem se moc těšil, protože to slibovalo menší sondu do ruského absurdistánu, do země, kde je možné všechno. Začátek byl také dost dobrý - chlápek přijel vlakem do městečka "Marks" (kde "k" v nápisu nesvítilo, proto Mars), podivný svět, kde chodí lidi s velkými plyšáky kolem krku a všechno vypadá, jako by ustrnulo před 30ti lety... Opravdu krásný nástup, kdy si stejně jako hlavní hrdina říkáte: "Hergot, co to je? Kde jsem se to ocitl?", bohužel v druhé polovině se to celé víc a víc objasňuje a vysvětluje na reálných základech, což je trochu škoda, nakonec je z toho v podstatě romantika, ale celkově spíš nad průměr. Rozhodně zajímavý počin.


11) Bumažnyj soldat / Papírový voják, Rusko 2008 - pro nás nejslabší film festivalu, nevydrželi jsme a po necelé hodině odešli. Příběh vědců a doktorů, kteří připravují první pilotovaný let do kosmu (s Gagarinem) lákal, ale zklamal. Bylo tam příliš mnoho debat na pomezí filosofie a demagogie, místy úplně o ničem, hrdinové jednali naprosto nepravděpodobně, zkrátka děs. Nemohu doporučit vůbec nikomu.

12) Pokoj v duši, Slovenská Republika 2009 - moc povedený film od bratou slovákou, příběh chlápka, který se vrátil po pěti letech z vězení domů, a který do toho už nechce znova spadnout, což je mnohem těžším než se na první pohled zdá. Výborné herecké výkony, prostředí podhorské vsi kdesi na východním Slovensku. Všechno uvěřitelné, přirozené, dobré. Akorát konec mohl být jiný, ale nebudu prozrazovat.

13) T.M.A., ČR 2008 - Juraj Herz přivezl jeden z nejočekávanějších snímků festivalu (když nepočítám Antikrista, kterého jsme neviděli). Byla to jedna z těch půlnočních projekcí ve Velkém sále Termálu a byl to horor. A myslím pěkný zástupce svého žánru. "Bubácké" filmy už dlouho nepatří do mého reportoiru, jelikož doma mi takový žánr neprochází přes schválení vrchním velitelstvím. G totiž horory nerada. Na tomhle ale byla se mnou a přežila to ve zdraví. Nelepší na filmu bylo, že se skoro celý natáčel ve Valči v domě, který jsme obdivovali asi tak před rokem, když jsme se tam byli projít.

Dům hrůzy z Valče - přes den to tak nevypadá, ale ve filmu to bylo úplně jinak...


Intermezzo č. 3 - znělky
Pokračuje se v tradici znělek s osobnostmi, které byly oceněny Křišťálovým glóbem. Takže po loňských úspěšných znělkách s Formanem, Chytilovou, H. Keitlem a D. DeVitem přibyl letos ještě Menzl a Andy Garcia - obě vtipné a podařené. První dny se střídaly asi jenom ty nové až teprve ve druhé půlce pustily i ty starší, takže jsme viděli skoro všechny (kromě mé nejoblíbenější s Formanem, kterou ale dávali při zakončení v televizi). Tohle je dobrá tradice, doufám, že se udrží.


Moje nejmilejší znělka, s mým nejmilejším režisérem parodující můj nejmilejší (Formanův film


14) La Pivellina / Maličká, Rakousko, Itálie, 2009 - nic moc, postarší ženská "od kolotočů" najde v parku malou holčičku, kterou tam odložila její matka. Vezme ji k sobě, ona s nimi chvíli žije, o čemž je vlastně celý film, a nakonec si pro ni matka zase přijde. Ani moc smutné, ani veselé, takové nijaké.

15 Ile wazy kon trojanski? / Kolik váží trojský kůň?, Polsko 2008 - docela dobrá komedie od stejného režiséra, co natočil Sexmisi. Ženská se vrátí 15 let v čase, ještě do dob tvrdého socialismu, snaží se změnit to, co se jí v životě nepovedlo. V podstatě romantická komedie, kterou by v Hollywoodu skoro určitě hrál Hugh Grant a Julia Roberts, nebo někdo takový. Naštěstí je to polské hrají tam trochu víc přirození herci a celé se to nebere tak vážně, takže proč ne. Průměr, ale neurazí.

16) Looking for Eric / Hledá se Eric, Velká Británie, Francie, Belgie, Itálie, Španělsko, 2009 - zase jedna nadprůměrná věc - komedie o chlapíkovi, kterému se sesypal život, ale kterému z ničeho nic doma z plakátu vystoupí Eric Cantona (ten fotbalista, který tam hraje sám sebe) a začne mu trochu radit co má dělat. Velmi břitký jazyk s často ostrými dialogy z toho filmu dělá něco víc, než se mohlo na první pohled zdát, hlavní hrdina si nebere servítky a říká a dělá věci tak, jak jsou. A o fotbal tam vůbec nejde, takže dobré i pro lidi jako jsem já.


17) Barami Memounen Got, Himalaya / Himaláj, Jižní Korea, Francie, 2008 - klasika, alespoň jeden jihokorejský film nesmí v tak bohatém defilé snímků chybět. Přestože se snímkům asijské provenience spíše vyhýbáme, zde jsme udělali výjimku, kvůli té Himaláji, ale jinak klasika - za celý film tak pět, maximálně deset vět, dloooooooooooohé záběry toho, jak hlavní hrdina někam jde, nebo se jen tak kouká... prostě festivalový film se vším všudy. Já se musel hlavně strašně smát, protože se stačilo v té tmě ohlédnout do sálu za sebe a viděl jsem polovinu lidiček pochrupujíc, nebo se zoufale snažíc nespat. Gabča to vzdala v prvních třech minutách a pak jsem se celou hodinu a půl (pouhou) bavil tím, že jsem do ní šťouchal, aby se probrala. Jinak samozřejmě o příběh (který byl sám o sobě nepochopitelný) vůbec nešlo, byl to meditativní film.

pokračování v dalším článku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 djová djová | 12. července 2009 v 17:53 | Reagovat

krásně sepsané, bohužel jsem neviděla nic... takže to "trochu" bolí:-)

2 JR JR | 12. července 2009 v 18:41 | Reagovat

DJová: neboj, zdá se, že MFF bude pokračovat. Mně mrzí, že jsme se pořádně neviděli s tvým panem chotěm, abychom podisketovali novinky z Kladenska.

3 djová djová | 12. července 2009 v 20:54 | Reagovat

moc mi toho neřekl,v kině byl snad dvakrát, ale jinak si to užil...:-)

4 Mr. DJ Mr. DJ | 15. července 2009 v 23:01 | Reagovat

psal tady někdo o mé osobě?

vezmu to telegraficky, jak se na festivalového účastníka sluší:
- jebhala - tam nevstoupím, zproneveřil si se, podotýkám, že akreditaci jsem měl
- v Pošťáku to rozpálili teprve Support Lesbiens, ale to si seděl v kině :)
- znělky - výborné, mně se líbí Menzlovka, výborné řemeslné zpracování.
- viděl jsem jiné filmy
- Valeč - no, já si bláhově myslel, že to Větruše (UL), to jsem ale truhlík.

Jste frajeři.

Při průchodu okolo Puppu jsem vždy vzhlédl k Rejchovic balkonkům a propásl tak selebryty.

5 JR JR | 16. července 2009 v 7:34 | Reagovat

DJ: ano zpronevěřil jsem se, ale chtěl jsem to vidět. Tak či onak nemá cenu tam nechodit, když už to jednou stojí. Akorát že to nestojí za to.

My jsme kolem Puppu taky koukali, kdopak "u nás" asi bydlí?

6 Sargo Sargo | 18. července 2009 v 13:22 | Reagovat

Vzali jste to zostra :-))
Ty popisky jsou hrozně inspirující - hned musím přemýšlet, jak bych takové téma zpracovala :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama