Malá bilance 44. ročníku MFF KV 3.-11.7.2009, dokončení

12. července 2009 v 17:07 | JR |  filmy
Blog CZ nedokázal obsahově pojmout tolik mnoho mých filmových slov, proto na dva díly. Zde dokončení předchozího článku
18) Cold Souls / Duše Paula Giamattiho, USA 2008 - velké očekávání, velmi dobrý námět (extrakce lidské duše pomocí lékařského přístroje podobného tomu, co se na něm dělá CTéčko), výborný herec Paul Giamatti (např. Bokovka, Muž na Měsíci), který hrál sám sebe... jenže nějak to celé nefungovalo. Myslím, že paní režisérka nenamíchala ten správný mix aby to byla dobrá tragikomedie. Vyznívalo to spíš do smutna, což bylo zbytečné, s těmi zmíněnými prostředky se dalo dokázat mnohem víc.

19) La Tigra Chaco, Argentina, 2009 - Velmi působivá projekce, filmeček sám o sobě vlastně o ničem (mladík se po letech vrací do rodného města a potkává svou bývalou dětskou lásku), ale bylo to celé natočené velmi autenticky (s malým rozpočtem partou mladých filmařů v malém argentinském městečku La Tigra Chaco na severu Argentiny). Co byla ale největší pecka, byla postarší paní Anna, která ve filmu hrála tetičku hlavního hrdina a která měla v reálu české rodiče a uměla krásně "moravsky". I ve filmu zpívala nějakou pěknou moravskou lidovou píseň. Sympatická paní Anna, která byla projekci přítomna, roztleskala několikrát celý Malý sál a musím říci, že jsem byl skutečně dojat. P.S. Této projekci byl přítomen i Josef Polášek ("takovéto domácí žvýkání, však víme")

Intermezzo č. 4 - slavné osobnosti
Pokaždé potkáváme během MFF slavné osobnosti, logicky, když je jich tu taková koncentrace, letošek nebyl výjimkou. Hned při příjezdu hostů na slavnostní zahájení jsme jich viděli celou řadu, největší eso byl bez bezesporu Miloš Forman. O tradičním inventáři festivalu netřeba mluvit (Bartoška, Zaoralová, Eben, Macháček), zahraniční hvězdy pak byly dvě hlavní a sice Antonio Banderas (toho jsme na živo neviděli) a John Malkovich. Na druhé jmenované jsme měli takové paradoxní štěstí v neštěstí. Na jím režírovaný film jsme lístky už nedostali, tak jsme si stoupli do fronty na akreditace (pouští se do plného obsazení sálu). Nekecám, stáli jsme v té frontě u vchodu do Termálu hodinu a půl a dovnitř jsme se nedostali! Co ale bylo to štěstí v neštěstí bylo, že Malkovich, když dorazil, tak dával rozhovor do rádia, což bylo hned vedle naší fronty, oddělené jenom sklem. Takže nakonec všechno zlé bylo k něčemu dobré a my byli Malkovichovi blíž než většina diváků přihlížejících jeho příjezdu.
Kromě toho jsme potkali taky stávajícího premiéra Fishera, nebo Aňu Geislerovou. Nejvíc si ale cením okamžiku, kdy jsme cestou do kina Drahomíra (alias Panasonic) předcházeli pana Smoljaka, kterého jsme pozdravili a on nás též! Loni jsme ho zase potkali dvakrát na obědě dole v Termálu, prostě na něj máme štěstí.

Foto z mobilu sice není nejpovedenější, ale ukazuje jak jsme k sobě měli s Johnem Malkovichem blízko.


20) Brudguminn / Svatba za bílé noci, Island 2008 - jeden z mých favoritů (děkujeme manželům M za doporučení). Černá komedie z Islandu, o tom jak se skoro neoženit... popisovat nemá cenu, tohle je opravdu nejlepší vidět. Ti seveřané mají takový zvláštní smysl pro černý humor, který je mi (a myslím nejen mně) velmi blízký. Zkrátka taková místy až trochu krutá sranda.

21) Kielletty hedelmä / Zakázané ovoce, Finsko, Švédsko, 2009 - předposlední projekce, v Richmondu v sobotu dopoledne. Už jsme byli přeci jenom "ufilmovaní", takže mne to už moc nebralo. Opět severský film, tentokrát o dvou dívkách z radikální křesťanské komunity kdesi na severu Finska, něco jako Mormoni v USA, co nesmí ani koukat na televizi, pít alkohol, mít předmanželský sex atp. Odejdou do města, kde čelí nástrahám "Ďábla" a pak už je to tom, jak je to změní. Není to špatné, je to celkem i hezky vyprávěné, ale upřímně, kdybych to neviděl, nic by se nestalo.

22) The Boat That Rocked / Piráti na vlnách, Velká Británie, Německo, 2009 - úplně poslední festivalová projekce v sobotu 23:30, přes dvě hodiny dlouhý film, u kterého se mi ale opravdu nechtělo spát, protože to byl nářez. Tedy rock'n rollový nářez! Vrátíte se do doby, kdy místo televize mělo prim rádio a kdy vysílaly pořádnou muziku pirátské rozhlasové stanice z lodí plujících po severním moři. Lepší tečku za festivalem jsem si ani nemohl přát! Tento film jde normálně do distribuce, tak doporučuji všem, kteří mají rádi rock'n roll a klasický bigbít. A vůbec, myslím, že se u toho budou bavit všichni.


Na závěr laboratorních prací snad už jen dodám, že to byl náš filmově nejintenzivnější festival, povedl se náramně, i přes tradičně špatné počasí, které panovalo skoro celý týden. Myslím, že organizátoři už mají celou akci "vychytanou", zkušení návštěvníci už také ví, jak sehnat lístky a když se vyhnete filmům asijské a íránské provenience a pak takovým, které na první pohled budou depreserány nebo úchylárny, tak se nemůžete moc splést a budete se bavit. Těším se na příští ročník, rekordy už lámat nehodlám, ale doufám, že pár filmů uvidím!

loňskou bilanci z MFF najdete zde
oficiální stránky festivalu pak zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 djová djová | 12. července 2009 v 17:58 | Reagovat

co dodat, vyčerpávající, snad bude příležitost nějaký film vidět...díky!

2 JR JR | 12. července 2009 v 18:42 | Reagovat

DJová: přesně, vyčerpávající bylo to vůbec sepsat, hlavně když technika byla proti mně. Každopádně budou teď ozvěny festivalu v Praze, tam budou dávat už jen vybrané, tak třeba vám to vyjde.

3 JR JR | 12. července 2009 v 18:43 | Reagovat

Jo, zapomněl jsem napsat, že jsme při tom celém chodili do práce, pouze ve středu jsme měli dovolenou!

4 djová djová | 12. července 2009 v 20:56 | Reagovat

to jste dobří, že jste to zvládli při zaměstnání... do Prahy se dostaneme těžko, dneska nastoupil do nemocnice, zítra jde na operaci s kolenem, tak uvidíme, jak dlouhá bude rekonvalescence...a pak...zbývá asi pět týdnů do "rozmnožení"...

5 Littlekey Littlekey | 13. července 2009 v 17:15 | Reagovat

Děkuji za podrobnou reportáž. Byl jsem bohu díky celý týden mimo Vary, takže jsem nebyl rušen opilci, kteří pravidelně do rána vyřvávají pod našimi okny cestou do stanového městečka. Vím, patří to k festivalu, my jen holt bydlíme na špatném místě.

6 Eliška P. Eliška P. | 13. července 2009 v 21:40 | Reagovat

Tedy Jardo, to byl úctyhodný výkon. Tolik filmů já nevidím ani za celý rok. Asi budu muset některý z tebou popsaných snímků shlédnout, třeba se některý dostane i do Nejdku.

7 JR JR | 14. července 2009 v 11:40 | Reagovat

LK: tady vidíš, o cos všechno přišel - krásný mladý holky se ti promenovali pod okny a ty nikde :-)

Eliška: Nechci podceňovat nejdecký Dům Kultury, ale většina z výše uvedených snímků by si tam asi své obecenstvo nenašla. Navíc ani většina nepůjde do normální distribuce. Chce to tak za rok za dva sledovat program ČT2, tam se vždycky část takových filmů dostane.
Zrovna teď v neděli tam dávali pecku  festivalu 2007 (tuším) - Děkujeme, že kouříte. Výborná věc. Neodolali a koukali jsme na to znovu... jak jsme tak pěkně "rozkoukaní" :-)

8 Mr. DJ Mr. DJ | 15. července 2009 v 23:09 | Reagovat

Ano, ČT2, to občas slzu zamáčknu, když vidím film, který jsem viděl v kině, na fesťáku.
Ovšem, někdy mi nesedí, když na jiném kanále některý z úspěšných filmů zahlédnu česky dabovaný, to mám pak v tom guláš. Třeba Buddy/Kámoš.

Parádní článek. O zajímavé osobnosti se prostě zakopává, mne nejvíce zaujala paní TV, která má postavu, kterou bych nečekal.

P.S.
taky jsem chodil do práce, v Praze, dva filmy jsem viděl, dva koncerty absolvoval, atmosféru nasál, tak se to tou středeční dovolenou vysvětluje, proč máme ten rozdíl.

Za nejzajímavější setkání, považuji setkání s paní Rejchovou, tu jsem totiž, ještě nikdy v této roli neviděl. :)

Příští rok se se ženou do KV opět chystáme, již jako řádní diváci. Na filmy máme veliké štěstí a ačkoli jsem shlédl íránský film, nelitoval jsem (tentokráte). Přece jenom jsem přihlédl k tomu, že tam žila dvacet let má větev rodiny. Ale byl to risk :).

9 JR JR | 16. července 2009 v 7:16 | Reagovat

DJ: Pravda, jak jednou vidím film v originále, už mi na dabované verzi "něco" vadí. Existuje jediná výjimka: filmy s Funesem, no a možná ještě s Belmondem :-)

Jo, jo, setkání s paní Rejchovou - holt celebrity....

Já doufám, že my se příští rok festivalového běsnění plně zúčastnit nebudeme moci, teda aspoň Gabča. Uvidíme.

10 Mr. DJ Mr. DJ | 16. července 2009 v 11:10 | Reagovat

držíme Vám palce, celá rodina.

11 Sargo Sargo | 18. července 2009 v 13:30 | Reagovat

Už jsem zapomněla na všechny ty věci, co mi na fesťáku vadily, a mám velkou chuť se zase zúčastnit. Uvidíme příští rok :-D Ty popisky jsou opravdu lákavé :-)

12 JR JR | 18. července 2009 v 13:38 | Reagovat

Díky, vypadá to, že my přestaneme chodit a ostatní znovu začnou...

Je to masová akce, o tom není sporu. Každý rok je víc a víc diváků, až to snad ani není možné. Přesto, jak je vidět, se to dá - i bez vstávání do fronty v šest ráno.

13 jm jm | Web | 28. července 2009 v 22:53 | Reagovat

Děkuji za geniální články o fesťáku. Jako bych tam byl!

Rád bych tímto učinil globální omluvu, že nekomentuji častěji. Přesněji řečeno, komentuji, ale neodesílá se. Kdysi jsem si totiž v sebevýchovné chvilce v práci zařadil blog.cz do zakázaných serverů, bych tam nemarnil čas. A nějak mi to nejde zrušit, že sice můžu číst, ale nejde mi tam odesílat žádné formuláře.

14 JR JR | 29. července 2009 v 9:07 | Reagovat

JM: no ale to je hrůza! Já už si toho všimnul před nějakou dobou a tvé komentáře mi velmi chybí! Možná bys měl změnit práci... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama