Zabriskie Point

19. července 2009 v 14:27 | JR |  Svatební cesta po divokém západě 2009
Festivalové běsnění je dávno za námi, firemní cyklovýlet jsem také téměř přežil (na pokraji smrti vysílením), venku počasí na nic, tož zpátky ke svatební cestě. Stále Údolí smrti, přidáme další obrázky.
Panorama Zabriskie Point


Jednou z nejoblíbenějších atrakcí Death Valley je vyhlídka Zabriskie Point, pojmenovaná po Christanu Brevoort Zabriskim, viceprezidentovi Pacific Coast Borax Company někdy na počátku dvacátého století. Kromě toho se název toho místa objevil ještě v titulu slavného filmu Michelangela Antonioniho z roku 1970 (slavná scéna hromadného sexu v poušti, stejně jako zpomalených záběrů explozí různých staveb a věcí na konci filmu), s neméně slavnou muzikou od Pink Floyd.

Trailer k filmu Zabriskie Point


Na této vyhlídce se, jak je v USA dobrý zvykem, pokocháte těmi nejúžasnějšími "kochy" na údolí Furnance Creek Lake, a přitom stačí jen vylézt z auta a udělat deset kroků. Slabší povahy mohou jen stáhnout okénko a zůstat sedět. Je to typický případ autoturistiky dovedené k dokonalosti, při které se na ty nejkrásnější místa dostanou i ty nejméně zdatní (což je to pozitivní), ale zároveň to zaručuje prakticky nepřetržitou "přečlobrdíkovanost" a davovistost, což může v očích některých návštěvníků (například mých) dojem z celé podívané trochu kazit. Tak to ale chodí a za ta léta už jsem si zvykl, že tam kde je něco hezkého, je početnost davu nepřímo úměrná vzdálenosti od parkoviště.
Zde bylo legrační hlavně to, že jsme tam dorazili brzy po východu slunce, tudíž byl dav tvořen převážně turisty fotografisty s velkými stativy a drahými digitálním zrcadlovkami, urputně soupeřícími o lepší místo u okraje vyhlídky.

Tak trochu "přefotografováno" na Zabriskie Pointu ráno při východu slunce


Nezdrželi jsme se moc dlouho, a vyrazili na trochu výše položenou (1.699 m) vyhlídku nazvanou Dante's View. Na obou vyhlídkách jsme při naší první návštěvě Death Valley už byli, tenkrát bylo mnohem větší horko a vzpomínám si, že právě při cestě na Dante's View jsme mále uvařili auto, přestože jsme jeli s otevřenými okénky (bez klimatizace). Je to častý problém a spousta návštěvníků tam auto skutečně uvaří. Od toho jsou po cestě v serpentinách čas od času nádrže s vodou do chladiče (tady myslí na všechno).
Tentokrát byla cesta naprosto bez problémů a nahoře jsme byli úplně sami (když nepočítám to auto, které obkroužilo vyhlídku, stáhlo okénka.... a zase jelo dolů). Moc pěkný zážitek. Udělali jsme si tam malou procházku po hřebeni kopce a pak jsme si uvařili čaj a dali snídani. Takové panorama nemá člověk k snídani každý den.
Snídani v písku, teď právě prostřenou s pouští ráno vzbuzenou...

panorama Death Valley z Dante's view

Tam na těch kopečcích jsme byli vlastně před pár hodinamiNa protější straně jsme pozorovali zasněžené vrcholky na kterých jsme stáli den před tím. Dole pod námi se rozprostíralo mrtvé údolí s vyschlým slaným jezerem, kolem kroužili havrani... a pak kolem přeletěla stíhačka F18 :-), trochu to zaburácelo a byl zase klid.

Vyhlídka na kterou vede asfaltka je natolik uzpůsobena pohodlným u.s. návštěvníkům, že není třeba ani vylézat z vozu.Po cestě zpátky jsme se znovu zastavili na Zabriskie Pointu, kde už bylo krásně liduprázdno. Vychutnejte si obrázky které, jak známo, jsou jen malým střípkem té krásné reality, která je tam k vidění.

Znovu Zabriskie Point


takové barevné pískoviště, což?


tyto skalní útvary mi ohromně připomínají tzv. "mramorovou" bábovku, co peče moje mamka, mňam, mňam...


a jedna středovka na závěr (autorem byl zřejmě nějaký sebestředný člověk, tuším japonec)další informace z wiki k Zabriskie Point jsou zde, z Dante's view pak zde

zbylé fotky fotky pak v galerii
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 djová djová | 19. července 2009 v 22:19 | Reagovat

nádhera!

2 JR JR | 19. července 2009 v 23:40 | Reagovat

Za takový komentář se nedá než uctivě poděkovat.

3 Littlekey Littlekey | 20. července 2009 v 7:59 | Reagovat

Já bych někam jel...je to moc inspirativní. Ta Dantova vyhkídka, vypadá to, jako kdyby kus toho kopce odkopali a nasypali do údolí, aby to parkoviště nahoře bylo dost velké na to, aby se tam mohli amíci otočit bez couvání.

4 JR JR | 20. července 2009 v 11:13 | Reagovat

LK: Já bych taky někam jel, už jsem odporně dlouho nikde nebyl. Už jsem zase rezervoval letenky na Island, ale čistě pro zábavu, musel bych je zítra zaplatit, což určitě neudělám. Ale cena je dobrá...
:-)

5 lea lea | Web | 25. července 2009 v 15:48 | Reagovat

Wow.

6 jm jm | Web | 29. července 2009 v 8:09 | Reagovat

Krásné panorámy, panoramathická krása...

7 sargo sargo | 2. srpna 2009 v 23:09 | Reagovat

Nádhera, opravdu nádhera. Na zdi mi nevisí nic, ale tady bych si vybrala :-)

8 JR JR | 3. srpna 2009 v 7:31 | Reagovat

Děkuji všem za pochvalu, já to Stvořiteli vyřídím, že se mu DV fakt povedlo :-)

P.S. Dnes jsem měl příšerný sen - zase jsem utopil foťák, tentokrát v nějakém českém rybníce, v bahnité vodě. Tak si říkám, že kdyby to vyschlo a dal bych to vyčistit... no ale pak jsem se naštěstí probudil!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama