Dovolená v Rakousko-Uhersku, část první – Prolog

3. října 2009 v 16:55 | JR |  Rakousko-Uhersko 2009
Sice jsem ještě ani zdaleka nedokončil vyprávění o naší svatební cestě (zasekl jsem se ani ne v půlce) a už jsme do toho měli další dovolenou. My se máme, co?

Jelikož nechci moc prozrazovat dopředu, nebudu zde zatím zveřejňovat mapu s naší cestou, teda taky trochu proto, že ji nemám.Po těch letech, kdy pro nás není velký problém naplánovat měsíční cestování po Aljašce, nebo Patagonii, jsme si vypěstovali doslova "komplex krátkých dovolených", kde je všechno naopak. Neumíme zkrátka s týdnem dovolené zacházet. Předně, nedokážeme se rozhodnout pro určitou destinaci, resp. jinak, Gabča by chtěla jet úplně všude, nejlépe do týdne nacpat trasu čítající alespoň 5tisíc km autem, sto km pěšky anebo 2,5tis. km na kole. Nadšeně se chopí úplně čehokoliv, problém pak vyvstává, když si má vybrat jen jednu z variant a když (jako obvykle) přistoupím v tzv. "racionalizační fázi" k významné redukci výše uvedených (zcela nesmyslných) nároků.

Je to proglog, tak nemohu prozdradit, kde jsem tohoto krásného Otakárka fenyklového fotografoval, nicméně bylo to až poslední den cesty a byl jsem při focení v ohrožení života, neboť jsem se k němu (nemaje nasazen teleobjektiv) stále blíže a blíže nakláněl přes hradní zeď. Naštěstí dostal motýl rozum dřív než já a uletěl.

Já zase mám problém, se pro tak krátké dovolené nadchnout. Kdyby to nebyla svatokrádež, tak bych skoro řekl, že beru "krátké" dovolené (plus mínus 1 týden) jako nutné zlo. Snad s výjimkou cyklodovolených, tam je týden naopak horní hranicí.
Nejinak tomu bylo i letos, tím, že jsme asi 2/3 dovolené "vyplýtvali" už v březnu, zbýval nám letos už jen jeden týden v celku. Hrůza!

Variant bylo mnoho, mám intenci vždy v souvislosti s krátkodobými pobyty soustředit pozornost na ostrovy, protože tam se to dá jakž takž za ten týden projezdit (pokud si nevyberete zrovna Grónsko). Letos byly horkým favoritem Kanárské ostrovy, o kterých jsme už slyšeli spoustu vyprávění a doporučení ve smyslu sopkoturistiky, pozorování velryb (stále chybí do sbírky) a tak dále. Jenže, svatba v Las Vegas, pompézní oslava v Las Hory, finanční krize... zkrátka jsme si ty Kanáry pro letošek "odtrhli od huby" s tím, že se poohlédneme po něčem méně okázalém, něčem evropsky lokálním až domácím.

Jak jistě víte, náš talisman jménem Mučačo (psáno výhradně česky, neb v době pojmenování jsme španělsky neuměli) nesmí chybět na žádné naší cestě, jest nositelem dobrého počasí a dopřál nám ho měrou vrchovatou i tentokrát.


Velmi slibnou byla varianta cyklodovádění na České Kanadě, kde jsem kdysi (jako malý, asi 25tiletý, chlapeček) spolu s panem PB na kole projížděl a moc se mi tam líbilo. Celkově se pozornost v prvních fázích soustředila do mýtických a zamilovaných krajů jihočeských, protože ty prostě nikdy nezklamou.

Dále byly hodně v kurzu Krkonoše, protože národe div se, já jsem ještě nikdy nebyl na Sněžce! Když se to vezme kolem a kolem, do letošní dovolené jsem vlastně ještě nikdy nestál na nejvyšším vrcholu nějakého státu, považte, ta ostuda! Letos jsem to tedy zlomil, ale tolik mohu prozradit, že Sněžka to nebyla.

Během blížícího se termínu dovolené (a stále ještě neexistujícího plánu) jsme nechaly své myšlenky rozeběhnout se dál na východ a vzpomněli jsme na slovenské a maďarské termály, které jsme vždy chtěli navštívit, a na Tatry.

Bodlák, zde čistě jako vybrané foto, nemá nikterak ilustrovat to, že někdy má plánování naší dovolené i ostré trny .-)


Plán se začal pomalu ale jistě definovat. Když do toho navíc přišli kamarádi hoteliéři s výhodnou nabídkou hotelu v Budapešti, bylo víceméně rozhodnuto. Letošní dovolená se bude odehrávat v intencích starého mocnářství, nejvíce pak v Uhrách (Maďarsko přece jenom nezní tak vzletně). Přičemž využijeme kamarádů hoteliérů a jejich výhodných cen, jak pro Budapešť, tak pro Hustopeče, které jsou po cestě a kam si vezmeme kola a něco pojezdíme v pálavském tom kraji vínu zaslíbeném. Plán líbezný, přiměřeně sportovní a jak my češi říkáme "kostengünstig".
Na takovou dovolenou nebylo ani potřeba se nikterak složitě vybavovat, Gabča zapůjčila v knihovně nějaké průvodce a bylo to.

Přesto se vše, ještě den před odjezdem, nečekaně zkomplikovalo. Volala nám totiž právě ona kamarádka hoteliérka, zda bychom místo těch Hustopečí nejeli s ní na ten první víkend na chatu do Rakouska (i to byla jedna z původních variant, která ale vypadla, protože tam pro nás nebylo původně místo), že se tam bojí jet sama (z Čech a Češka - osazenstvo chaty byli jinak němečtí kamarádi, v originále "Die Kameraden"). Prosba to byla velmi naléhavá, a jelikož jsme nebyli s to té dobré duši ničeho odepřít, souhlasili jsme.
Tím pádem odpadla cyklovarianta Hustopečí (i když i tam jsme se podívali) a místo toho jsme začali v Rakousku.

A o tom až příště, na jeden nemocniční den bylo toho blogování až až.


Luční kvítí na konec, botanici jistě vědí, já ne, ale celkem mě to nevadí, prostě se mi líbil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 djová djová | 4. října 2009 v 11:08 | Reagovat

ááách jo, už zase "závidím" :-)
brzké uzdravení!!!

2 JR JR | 4. října 2009 v 18:36 | Reagovat

Není co závidět, normální Maďárije...

diky za přání.

3 djová djová | 5. října 2009 v 8:47 | Reagovat

spíš jsem měla na mysli ty termální lázně a vůbec to cestování, ale já si nestěžuju, jsem moooc spokojená:-)

4 DJ DJ | 6. října 2009 v 22:14 | Reagovat

Otakárek fenyklový nebo ovocný? Vždycky si je prohlížím, než na to přijdu :). Obrovský motýl, co?
Mapa se Ti povedla.

5 JR JR | 7. října 2009 v 6:24 | Reagovat

Otakárek ovocný? Sakryš, to jsem si ani nevyšiml, že jsem se mohl zmýlit! Já se v tom tak nevyznám, prosím slečny jsem na sbírky motýlů nikdy domů nezval...

snad se dnes dokopu k pokračování, nějak se mi nechce.

6 Proky Proky | E-mail | Web | 7. října 2009 v 11:44 | Reagovat

Motyl se Ti povedl...

7 DJ DJ | 7. října 2009 v 21:04 | Reagovat

No, já nevím, kterej to je, v každém případě jeden vzácnější než druhý. Pěkné, pěkné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama