Vlak života

20. října 2009 v 17:30 | JR |  filmy
Rád bych napsal, že včerejšek byl zlomový, a že už to bude jenom lepší. Ale znám to, to už jsem si myslel několikrát. Taky jsem mohl do nadpisu dnešního blogu dát "tři týdny", protože přesně tak dlouho už tu dneska jsem. To by ale nedemonstrovalo pozitivní náladu, kterou dnes překypuji, tak víte co? Napíšu vám jednu krátkou filmovou recenzi.


Chca nechca to ale musím vzít od začátku i s trochou té nemocniční omáčky. Posledních několik dní, a zejména pak noc z neděle na pondělí, byly kritické. To už jsem opravdu nevěděl co bych a bylo mi zle na n-tou. Nevím, kdy jste kdo měli naposledy horečky kolem 40°, já snad naposled, když jsem byl tak malý, že si to ani nepamatuju. Zkrátka, byl jsem na dně - fyzicky i psychicky neboť evidentně došlo k nějakým komplikacím v léčebném procesu, které můj návrat mezi normální, polozdravé, lidi odsunuly na nekonečno, co mohlo být horšího?

Včera se konečně zjistilo o co jde, po dalším CT vyšetření za mnou přišli doktoři s "radostnou" novinou, že tam mám ještě jeden absces (ukazovali kouli velikosti menšího pingpongového míčku). Naštěstí byl umístěn na lépe přístupném místě, a tak místo dalšího řezání v narkoze, se jim podařilo mi ho "vycucnou" ambulantně, resp. pod tím CTéčkem (to je určitý druh rentgenu).
Detaily, jako velikost, délka a průměr té jehly co do mě bodli, co z toho teklo... tak toho vás ušetřím. Podstatné je, že se mi po tomto zákroku významně, a naprosto totálně ulevilo. Jinými slovy, od včerejška odpoledne je mi zase hej a snad tomu tak už zůstane.

S velkou radostí jsem v podvečer uvítal i návštěvu dočasných sousedů - manželů R+DM, kteří mne přišli potěšit v mém trápení. Bydlí totiž nedaleko nemocnice, proto sousedé. Ostatně, paní RM se může ještě velmi brzy stát mou přímou sousedkou jen o patro níž, kde je porodnice, neb mají za 14 dní termín (schodli jsme se ale na tom, že by mi nepřáli abych tu tou dobou ještě byl).

Nuže, právě od nich jsem dostal film, o kterém chci psát, a jehož jméno v originále zní Train de Vie.

Jedná se o film z roku 1998 natočený v koprodukci zemí jako Belgie, Francie, Nizozemí, Izrael a Rumunsko. Samo o sobě docela šílené.
Je to komedie, víceméně crazy comedie, ale taková ta "balkánská" crazy, trochu styl Kustorica. Komika není ani tolik situační, jako dialogová, ale prostě crazy. Ne nadarmo se to zřejmě natáčelo celé v Rumunsku.

Je to v poslední době druhý film, který si dělá legraci z vážné věci, oba z 2. světové (viz předtím Hanební pancharti), tento z opravdu těžko paradovatelného tématu - deportace židů do koncentračních táborů.

Mohu jen říct - a přece to jde! A vkusně a s nadhledem!

Je rok 1941 a hrdiny filmu je komunita jednoho Štetlu (židovské vesnice) ve Francii, které se donese zpráva, jak jsou židé nacisty deportováni a nikdo se nevrací, nepíše atd. Napadne je šílený plán (však jej taky vymyslí místní "moudrý blázen") - koupí starý vlak a udělají fingovanou deportaci, jinými slovy část z nich se převleče za nacisty (to se sice nikomu nechce ale musí se podřídit výběru Rady starších), vezmou všechen cenný majetek a pojedou do Palestiny, svaté Země. Do toho všeho se připlete jeden přesvědčený marxista, který se snaží ostatní nadchnout pro komunismus a máte o legraci postaráno.

Každou chvíli se vytváří příležitost pro komické situace všeho druhu. Humor přitom těží z klišé, kterými se lidé dívají na židovskou kulturu, ale nezesměšňuje ji jako takovou, vůbec ne, jen ji perfektně využívá jako prostředku, k zesměšnění toho co je na některých lidech, nebo situacích směšné. Tak dobrý mix a balancování na tenkém ledě natolik obtížného tématu jsem ještě neviděl. Jakkoliv se to nedá srovnávat - Hanební pancharti jsou buldozer, který si nebere servítky před ničím a je to čistě drsný humor, řekněme amerického typu byť nadprůměrně inteligentní a skvěle zahraný.

Vlak života, oproti tomu, má šmrnc těch nejlepších klasických francouzských komedií (podle mě je nám Čechům francouzský humor velmi blízký) vhodně namixovaný s Kustoricovským "potřeštěným" stylem. Výsledkem je hodina a půl výborné zábavy, která vás beze sporu i o něco obohatí. Je jedno jak to nakonec dopadne - to vám ani neprozradím, ale co mohu, tak ze srdce tento film doporučit.

Mně zkrátka včera neuvěřitelně sedl a zlepšil mi náladu - Radko a Davide díky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jarka jarka | 21. října 2009 v 23:01 | Reagovat

To je dobrej nápad s tím filmem. Pokud Ti Švýcaříci nenapsali, tak jeví velký zájem a účast.Dobrou noc a ještě lepší dobré ráno!

2 JR JR | 22. října 2009 v 9:02 | Reagovat

díky!

3 Proky Proky | E-mail | Web | 22. října 2009 v 16:35 | Reagovat

Docela jsi me na ten film navnadil...nekde se po nem poohlednu.

Jinak Ti preji at Te uz konecne pusti domu a at si fit!

4 Proky Proky | E-mail | Web | 25. října 2009 v 23:52 | Reagovat

Hmm, tak jsem si ho stahl, ale byl francouzky a s polskym rychlodubbingem...tak treba nekdy priste ;-)

5 JR JR | 26. října 2009 v 5:38 | Reagovat

huh! ale k te  francouzske verzi titulky mam (to je ostatne original zneni), tak ty ti muzu poslat.

6 Proky Proky | E-mail | Web | 26. října 2009 v 22:15 | Reagovat

Diky, ale anglicke titulky mam take. Jen me tam nejak nesedi ten polsky rychlodubbing :o(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama