Co mám nakoukáno

22. listopadu 2009 v 18:27 | JR |  filmy
V poslední době jsem hodně koukal na filmy. Možná až moc, ale v nemocnici to bylo vítaným zpestřením dlouhých večerů, doma je to zase, s příjemně velkým obrazem a kvalitním zvukem, pěkná podívaná.
Nebudu ani zdaleka jmenovat vše, co jsem viděl (to by bylo fakt jak o MFF), ale zastavím se u pár kousků z "mého" žánru, tj. sci-fi. Tedy čistě pro úplnost mé filmové rubriky.


District 9
USA, Nový Zéland 2009, 112 min


Ukázky jsem viděl v kině, na netu četl několik pozitivních recenzí a vstupoval jsem do toho s velkým očekáváním, které se na tak docela vyplnilo. V tomto případě ale asi vlastní vinou, tedy vinou toho, že jsme si to pouštěli v TV, kde to na "malém plátně" bylo poměrně obtížné sledovat a zároveň číst titulky, nebo odposlouchávat. Hlavní téma - na Zemi, kdesi v JAR poněkud nedobrovolně přistanou mimozemšťané (hmyzáci), kteří jsou posléze vytěsněni do čehosi, co připomíná internační, resp. uprchlické tábory.
V každém případě to je slušná scifárna, podaná netradiční formou (televizní reportáže), neotřelé téma, pěkně zpracované, já osobně bych klidně ubral na akčnosti, přidal napětí a vytěžil víc z toho tématu sociální "nesoužitelnosti" lidí a hmyzáků, jinak fajn.


Transformers 2
USA 2009, 150 minJeden z těch filmů na které jsem koukal jenom protože mne zajímá žánr SF. Vlastně se mi nelíbila už jednička. Vím, že to není určeno pro mou věkovou skupinu a taky je to vidět. Můj mozek podobné "přetrikované" filmy už nezvládá, nevím kam se dívat dřív, děj letí splašeně kupředu, s nějakým příběhem a logikou si tvůrci moc hlavy nelámají, důležité jsou efekty, spoooousta velkých robotů, co se mění v auta (nebo aut měnících se v roboty?), mladý hrdinný Američan s prsatou přítelkyní... jo a zlí auto-roboti a spousta výbuchů a výrazný product placement. Jak říkám, není určeno pro moji věkovou kategorii, koukat na to byla ztráta času (navíc je to zbytečně dlouhé).


Terminator Salvation
USA 2009, 115 min


Čtvrtý díl terminátora, nemohl jsem si to nechat ujít, zase z výše uvedených důvodů, pro úplnost žánru a zde též série. Je fakt, že se mi nelíbil už třetí díl, takže od tohoto jsem nečekal žádné zázraky. Recenze byly navíc velmi neúprosné a bylo to rozcupováno na kusy. Vzhledem k těm nejtemnějším obavám jsem to ale čekal horší, vydržel jsem až do konce (počítačově animovaného pana guvernéra jsem prostě musel vidět). Opět spousta efektů, spousta logických kopanců, ale to už je u těchto trikových filmů asi standard. Potěšily scény odehrávající se někde u Glen Canyonu, nebo tam v okolí, tam jsme letos byli. Jinak opět ztráta času, ale když chce někdo vypnout a sledovat akčňárnu, kde se hodně střílí a je tam hodně výbuchů, tak klidně může, tak hrozný to zase není.

Up!
USA 2009, 96 min

Animárny od Pixaru jsou všechny na špičkové úrovni, po Wall-im je tohle opět tak trochu brnkačka na city (a že to ti pacholci umí), krásná věc, vtipná, ale vlastně docela smutná, se špetkou neobvyklé poetiky.
Sledujeme příběh staříka, jehož život nám jakoby proběhne před očima v prvních deseti minutách filmu, který se spolu s ženou chtěl podívat na stolovou horu ve Venezuele (mimochodem, už tam mám taky nějakou dobu namířeno). Nakonec tam odletí i s celým domem zavěšeným na spoustě pouťových balónků i s jedním nezvaným pasažérem. Následující děj už je trochu crazy komedie, ale krásná. Mně se to moc líbilo, mistrovsky vyvážený koktejl smíchu a slz dojetí. Až si říkám, že v těch animovaných filmech (které nejsou jenom pro děti) si ti tvůrci s tím prostě víc "vyhrají", všechno můžou líp promyslet, nejsou závislí na živých hercích, počasí, termínech natáčení, komparsu, zkrátka je to úplně jiný styl, styl, který umožňuje posunout laťku filmu zase o trochu výš. Neříkám, že jsou takové všechny, to ani zdaleka, ale zrovna Up! (u nás jako "Vzhůru do oblak) je jeden z takových. Vřele doporučuji.


Ink
USA 2009, 107 min

Velmi zajímavý film. Určitě přinejmenším do půlky sice nemáte tušení "o co tam jde", ale film vás velmi přiměřeně udržuje v napětí a touze to zjistit. Je to bitva na rozhraní dvou světů - našeho a jakéhosi "záhrobí", či jak to nazvat, kde jsou "ti dobří" a "ti zlí", kteří nám v noci nosí buď dobré, nebo špatné sny. Někde mezi tím se plácá Ink, který se ještě nerozhodl na kterou stranu se přidá.
Opravdu zajímavé a neotřelé mi to přišlo. Samozřejmě, bylo nutno strpět americký rodinně-soudržný motiv, ale když se přes to přenesete, pořád je to originální a velmi koukatelný film.


Zombieland
USA 2009, 88 min


Oddechová černá komedie, pro nás, kteří máme rádi "mozky", alias zombícké filmy. V jedné z hlavních rolí Woody Harrelson, krásná minirole pro Billa Murraye. Dobrý fóry, byť trochu drsnějšího kalibru. Na druhou stranu, filmy s oživlými mrtvolami jsou nejlepší, když se sami berou s nadhledem. Dobře jsem se u toho pobavil, doporučuji všem, kterým nevadí nějaká ta ustřelená hlava.9
USA 2009, 79 min

Pod tímto prostým názvem se skrývá opět animovaný film, velmi zvláštní v porovnání s mainstreamem žánru. Je totiž skoro depresivní, odehrává se na zemi v alternativní historii, kde se lidstvo vymřelo při vzpouře strojů, které jim měly sloužit a které se následně obrátily proti nim (jak jinak za přispění nějakého zlého lidského diktátora). Sledujeme tak osudy několika oživlých "maňásků", kteří zprvu nechápou, kde se octli a proč, část z nich po žádném poznání ani netouží a chtějí se jen ukrýt a přežívat, zatímco zvídavější - Devítka si nedá pokoj a leze leze po železe...
Opět originální námět, krásné zpracování - vše se odehrává jakoby po první světové válce, maňásci jsou úžasní, vyrobení z pytloviny, která kryje jejich mechanické součásti, zkrátka povedený film, který bych doporučil i panu DM, přestože vím, že animované kusy nemá rád.

Pokud bych to měl shrnout - v té velké hromadě promítnutých pohyblivých obrazů, které ošoupaly mou sítnici, se najde pár pěkných, doporučení hodných věcí, na které se rád podívám znovu i já, nicméně Hanebný pancharty letos už asi nic nepřekoná (nedávno jsem konečně viděl podruhé) a omezím-li se pouze na SF žánr, pak na piedestalu zůstávají dobrodružství mladého kapitána Kirka s jeho dosud impulzivním kámošem Spockem v novém Star Treku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DM DM | 23. listopadu 2009 v 9:29 | Reagovat

9ku si určitě pustím a už se těším. Ze tvé bohaté nadílky jsem již vybral několik filmíků (80). Žena se mnou už pomalu nemluví, protože nemá příležitost. Stále sedím nad PC a ČSFD... Jsou to krásné večery. Kdyby ses chtěl mrknout, sešli jsme se na District 9:
http://www.csfd.cz/uzivatel/184975-xvid/komentare/

2 littlekey littlekey | 23. listopadu 2009 v 12:49 | Reagovat

Jak jsem to projížděl, tak 9 mě taky zaujala nejvíce. ČSFD? WTF?

3 JR JR | 23. listopadu 2009 v 14:44 | Reagovat

DM: ta devítka mezi tím co jsem ti dal není, ale myslím, že ji máš taky. Jo, sezona dlouhých večerů a okoukaných sítnic začíná. Ve společnosti je to vždycky nejlepší, tak musíme něco uspořádat.

LK: csfd = československá filmová databáze.

4 lékárník MB lékárník MB | 24. listopadu 2009 v 12:35 | Reagovat

na to up a 9 bych se někdy rád podíval

a jaká byla Blokáda ? :-))

5 JRe JRe | 24. listopadu 2009 v 14:56 | Reagovat

To jsem ve špitále nestihl a doma mi to neprojde. Ovšem žena se před vánocemi chystá na dálný východ....

6 Lucka Lucka | Web | 24. listopadu 2009 v 19:24 | Reagovat

Na tom Up! jsem byla zcela nedavno se svým 6-letým synkem. Není všechno zlato, co se třpytí. Tenhle film nemyslím, že je moc pro děti...ale přežili jsme...:-D
http://lucka345.blog.cz/0910/vydeste-sve-deti-v-kine

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama