Moon, aneb dodatek k okoukané sítnici

28. listopadu 2009 v 9:18 | JR |  filmy
Je s podivem, jak rychle jsem zaplul do starých kolejí, původní předsevzetí chodit do práce jen na dvě hodiny denně se lehce přehouplo na šest, tedy šest v práci a dalších minimálně šest pak doma. A pak aby měl člověk čas na blog, že? Důležité ovšem je, že se cítím dobře, už i schody do třetího patra vylezu a nemusím potupně používat výtah, tedy když nechci.
Mám tu ještě jeden drobný příspěvek do filmové rubriky, stojí totiž za to.

Film Moon (USA 2009) se vplížil k nám do videotéky poměrně nenápadně, vlastně jsem o něm skoro nic nevěděl, jen že je to sci-fi a odehrává se to na Měsíci. Že to bude tak příjemné překvapení jsem neměl ani tušení.

Jedná se o krásnou, komorní, téměř retro věcičku, která ze všeho nejvíc asi připomíná Vesmírnou odyseu 2001 lehce šmrncnutou Solarisem (tím klasickým od Tarkovského), ale neodehrává se na kosmické lodi, nýbrž na měsíční těžební základně. Hlavní společné znaky jsou ovšem velmi zřejmé - hlavní hrdina je na základně sám pouze s robotem-počítačem, který se o něj stará (reminiscence HALa je nevyhnutelná) vše vypadá na psychologické drama až horor, kdy čekáte, jestli se hlavní hrdina už zbláznil, nebo ještě ne.
Tak to tedy vypadá celou první polovinu filmu. Jelikož nechci prozrazovat děj, mám hodně svázané ruce v tom, abych vás přesvědčil, že to není pouhá kopie klasického díla. Kdepak. Děj se vyvine poněkud jinak, přitom je však zachována komornost dramatu a minimální počet postav. Nechybí zásadní zvrat, ani napínavá scéna.

Co byste však marně hledali jsou rychlé akční scény plné počítačových triků, honiček, a efektních výbuchů - a já říkám KONEČNĚ! Konečně film pro nás, pro milovníky klasických děl sedmdesátých a osmdesátých let, kde byl ještě děj důležitější než efekty. Pro mne balzám na duši a radost pohledět. Dokonce jsem někde četl, že místo počítačových triků byly z velké části použity fyzické modely, jako za starých časů. Po těch transformátorech a terminátorech, kde se oko na chvíli nezastaví a mozek ve zběsilém běhu nestíhá a dobíhá do cílové rovinky značně zadýchaný ažněkolik minut po posledních titulcích filmu, byla tohle příjemná relaxace. Zde si můžete vše vychutnat on-line, zapřemýšlet si, zafilozofovat... a zavzpomínat na knížky A.C. Clarka apod.

Je to zkrátka taková klasika a pro fanoušky žánru zkrátka mus, já vřele doporučuji.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 28. listopadu 2009 v 16:24 | Reagovat

Hmm, tak na tento film se asi podivam...uz jsem dlouho nevidel sci-farnu. Diky za tip :o)

2 Proky Proky | E-mail | Web | 2. prosince 2009 v 1:15 | Reagovat

Tak jsem ho prave dokoukal a musim rici, ze byl dobry...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama