Můj baobab

29. listopadu 2009 v 14:42 | JR |  ostatní
Existuje ustálené rčení, že muž (jako chlap) má za život tři hlavní povinnosti - postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Nevím už v jakém pořadí to je, ale jelikož v tom dosti výrazně zaostávám, rozhodl jsem se to dohonit alespoň tím stromem.


A pomohla tomu náhoda. Někdy na Velikonoce jsem dostal od jedné firmy, se kterou spolupracujeme, malý dárek - sazeničku baobabu (v takovém pytlíku s návodem). Okamžitě to ve mně vzbudilo dosud nepoznanou pěstitelskou vášeň a já sazeničku přesně dle návodu zasadil. Dokonce jsem kvůli tomu koupil pět kilo půdního substrátu pro kaktusy.

Byla vcelku malá - tak dvacet centimetrů na výšku i s kořenem, ale to mne neodradilo v představování si onoho giganta, který bude za několik desítek (nebo stovek) let zcela pohlcovat náš obývák (viz obrázek z obalu). Dokonce jsem mu dal familierní přezdívku "Bao Ce Tung" (neptejte se mne proč, asi proto že to tak hezky zní) a níže vyobrazený obrázek jsem mu dal ke květináči, aby mohl vzhlížet k svému vzoru.

Přitom to vypadalo jenom jako taková malá uschlá větvička, pahýlek, neschopný samostatného života. Bohužel, jak se ukázalo, byla to pravda. Pahýlek ani nezakořenil, zřejmě ona v návodu doporučená vodní lázeň před zasazením neměla již potřebných resuscitačních účinků. Škoda, přeškoda. Dlouho jsem v sobě choval naději, že s příchodem letních veder se Bao rozvzpomene na horké sluneční dny v africké savaně, ale zřejmě bylo již pozdě. Včera jsem květináč s pahýlkem definitivně vysypal a uvolnil pro další floristické experimenty své manželky.

Fotku jsem si bohužel neudělal, ale i tak by asi nebylo vhodné ji publikovat (z piety k pozůstalým). Odpočívej v pokoji milý Bao.


Nezbývá než neztrácet naději a doufat v naplnění těch zatracených chlapských povinností někdy v budoucnu. Ten dům teda nevím, my jsme spíš typy pro byt (nebudu přece stavět dům jen tak z plesíru třeba jako pan JM a pak se stěhovat zpátky do bytu ), včera jsem ale viděl v TV nějakou reportáž o mobilních domech, tak to mne zaujalo. Případně by se dal postavit ještě hodně velký stan, nebo iglů, to bych taky zvládl. Domečky z Lega se asi počítat nebudou.

V plození potomstva bohužel rovněž zaostávám, ale ten strom, ten prostě dát musím!

Co to bude příště? Obří sekvoje?

P.S. Teď jsem si ještě vzpomněl, že jsem jeden podobný neúspěšný pokus absolvoval s Joshua Tree, který jsem si vypěstoval přímo ze semínka, osobně sebraného v divoké arizonské poušti, plné kaktusů, chřestýšů a tarantulí, kdesi u mexických hranic. Ten skutečně i chvíli rostl, ale nějak to naše drsné krušné-až horské podnebí nevydržel. Myslím, že to je tak 5 let, co jsem ho pochoval.

čistě pro názornost - Joshua Tree vypadá takhle


obří sekvoje takhle...

... a pořádnej kaktus vypadá takhle! (všechny fotky jsou z naší cesty po USA v roce 2000)


jo a ta Tarantule takhle


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 29. listopadu 2009 v 20:30 | Reagovat

No, strucne receno. Ja jsem uz dum pred casem stavet zacal, ale nakonec jsem toho vcas zanechal. Strom zatim zasadit neplanuji a nase prvni miminko bude asi holcicka. Nevadi, vzdyt zivot mam, jak pevne verim, teprve pred sebou ;-)

Proky

2 djová djová | 30. listopadu 2009 v 8:23 | Reagovat

tak tvůj název baobabu nemá chybu:-); pěstitelské úspěchy se jistě dostaví, stačí jen trénovat! :-)

3 djr djr | 30. listopadu 2009 v 20:26 | Reagovat

Zrovna dnes ráno při obouvání bot jsem si vzpomněl, že bych měl ten strom někde zasadit. už jsem teda jeden zasadil a přežívá nad kolonádou v KV, ale nijak slavně.
Chtěl bych mít nějaký strom, který patří do prostředí, zvěř ho nesežere, lesák ho nevykope či nepokácí. To se asi splní pouze na mém pozemku. Sháním tak 25 m2 lesa. Kdekoli. :-) Nesmí to být ovocný strom, toho následující majitel většinou jednou stejně vykope.
Zasadíme ho jednou, až nejmladší dcera bude chápat. Bude to akce. Bude blog. 2011 :-)

Na syna jsem rezignoval a dům se dá dneska koupit.

4 JR JR | 30. listopadu 2009 v 22:50 | Reagovat

DJ: Já počítám koupi domu stejně jako jeho stavbu, tedy musí se jednat o novostavbu, aby tam byla a návaznost na nově vybudované/zplozené/zasazené. Ale jak jsem psal, nic takového neplánuju.
Co se stromů týče, proč myslíš, že chci sekvoji nebo baobab? Ta dlouhověkost.... jen musí přežít ten slabší začátek. Sekvoje přežije i lesní požár.

5 jm jm | Web | 4. prosince 2009 v 23:39 | Reagovat

Tak to už mam vlastně splněno, jestli mi počítáš i montovanou dřevostavbu za 13 dnů:-) Stromy mi ohryzali zajíci. Jediný zábavný z té trojice je syn.

6 ed peo gers ed peo gers | E-mail | 11. prosince 2009 v 1:13 | Reagovat

Baobab to vidím poprvé,znám ginko bilobu,sekvoj,ale baobab ? Trochu to vypadá jako mé tlustice v květináči.A zřejmě podle půdy,to bude nějaký sukulent.

7 VP VP | 13. prosince 2009 v 22:44 | Reagovat

Tak každý to bereme z jiného konce. Nám zase chybí ten strom, tak s tím budu muset něco hodně rychle udělat. Zkoušeli jsme to už několikrát, ale obvykle to skončilo blbě. Naposledy jsme s Haninou sázeli banánovník, a náš šílený pes nám ho v rámci tréninku na výměnu zubů ožral až na kmen :-)

8 Philiphob Philiphob | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:41 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-achat-en-ligne-en-france/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-achat-en-ligne-en-france/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama