Den jak sen aneb večer U Kalicha a Na Fidlovačce

24. května 2010 v 22:25 | JR |  ostatní
K svatbě jsme dostali spoustu dárků, tolik moc, že některé jsme si stále ještě nestihli vybrat. Jedním z posledních byl Den jak sen od kamarádů z hlavního města. Tedy opět kultura, v tomto případě dokonce dvojnásobná. Součástí daru totiž byla večeře v legendární restauraci U Kalicha v ulici na Bojišti a pak divadelní představení v divadle Na Fidlovačce. Obojí najednou jsme si vybrali minulý pátek.
Stvoření světa


Oba kulturní podniky totiž patří bratrům Töpferovým a já bych měl vysvětlit svůj ambivalentní vztah k nim. To máte tak, před mnoha miliony let, ještě když jsem studoval vysokou školu, byl můj sen obejít všechna ta pražská osvětová kulturní zařízení, o kterých se psalo v literatuře, kterou jsem četl. Ve své bujné fantazii jsem si pak dával pivo U Tygra, U Pinkasů, U Fleků, U Dvou koček a tak dále... přičemž vzhledem k neutěšené finanční situaci mne, coby studenta, zůstávalo ve valné většině případů pouze u těch (velmi bujných) fantazií, a já byl nucen navštěvovat jiné krčmy nevalné pověsti, ale příznivější cenové úrovně.

Hostinec U Kalicha byl zrovna takový případ, jak by řekl ten pán, co tam tak rád chodil a dal si tam i sraz se sapérem Vodičkou v šest večer po válce. Prostě už tenkrát (v pravěku) tam pivo stálo asi pětačtyřicet korun, což nás tenkrát odradilo od toho, dovnitř byť jen vkročit.

U Kalicha
podivný interiér, podivné hospody... a podivná kvalita fotografie z aparátu telefonického


Od té doby jsem odsoudil bratry T k údělu vlastizrádců a mamonářských hamižníků, kteří odpírají nižším vrstvám národa, poznat jeho barvitou historii. Jako herec, mi Tomáš Töpfer nevadí, před tím, než se stal zrádcem národa, mi byl v některých rolích i sympatický (např. v Básnících). Tolik tedy k ambivalnci, ale když už jsme ale dostali ten dárek, nezbývalo než "co jsme si, to jsme si" jít do jámy lvové.

Po zkušenostech z předchozích cest do hlavního města, jsme vyrazili v pátek velmi časně, už v jednu hodinu jsem zahodil lopatu, vypnul soustruh atd. a frčeli jsme směr Praha, přestože na večeři jsme měli dorazit až v pět hodin. Ještě že tak. Půlhodinová zácpa na semaforech za Lubencem, ucpaný tunel v Praze.... dlooooooouhé hledání parkování.... bylo to tak akorát, abych se z toho nemusel moc nervovat.

Auto jsme nechali u Fidlovačky a vyrazili pěšky nahoru do kopečka k ulici Na Bojišti. Už sám vstup do hospody byl podivný - pan vrchní, který postával před restaurací, jen co nás zmerčil, povídá: nejste náhodou Den jak sen? Naše divadelní oblečení zřejmě jasně určilo co jsme zač. A vskutku, když jsme vešli, pochopil jsem, že tohle odění do téhle hospody nepatří, a přece....

JR U Kalicha
oděn ne zrovna vhodně (do divadla to ale bylo nutné) si pochutnávám na špízu pana Palivce


Je to moc divná hospoda. Mnohem větší, než jsem si představoval (to asi dělá ten film s Hrušínským, kde je to taková útulná malá hospůdka, kam se vejde tak akorát Švejk, pan hostinský Palivec a civilní strážník Bretschneider. Kdepak! Je to velká, čtvercová místnost, odhadem tak pro sto lidí! A to jsem tam zahlédl ještě jeden salonek bokem.
Celkem ovšem působí přinejmenším divně - když jsme přišli, bylo téměř prázdno (asi 6 dalších hostů), má to být asi JAKO zaplivaná putyka, proto takové divné ubrusy, JAKO počmárané zdi, JAKO zašlý interiér. Oproti tomu snad deset číšníků a číšnic, kteří byli ve střehu pro příchozí "dávky" turistů, protože ti se dostavovali v celých autobusech. Ano, tento podnik žije jen a pouze z turistického ruchu, stálá klientela zřejmě veškerá žádná, alespoň co mohu z jedné nedbalé návštěvy posoudit (nebyl jsem do zavíračky, proto nedbalá návštěva).

Ceny jsou přitom na úrovni lepší restaurace, polívka za stovku, studené předkrmy za 150, hlavní jídla za 200, 300 - 500.
Pivo za 60 korun (to jsem čekal ještě horší). Zkrátka cena za slávu, která se podniku nedá upřít, jak o tom píší na jejich stránkách (ta historie je opravdu zajímavá, hlavně ty reálie z dob pana Haška).


Kuchyň nelze než pochválit, jídla typicky "česká hospodská", špíz hostinského Palivce, co jsem měl já, byl výborný, byť poněkud mastný, což se později projevilo poměrně katastrofálními následky, ale to se dalo čekat, zde je ovšem chyba na straně přijímače, hospodská kuchyně je v naprostém pořádku. Pivečko (Velkopopovické, samozřejmě, byť mají i "koncernové" Plzeňské) bylo naprosto vynikající, štrůdlík a kafíčko jako zákusek výtečné. V tomto ohledu si, poslušně hlásím, nemohu na nic stěžovat.

Jinak bych tam ale znovu nešel - není proč. Ten mix turistické atrakce s jídelníčkem v deseti jazycích (nebo kolika), mrtvé atmosféry a předraženého jídla, není nic neobvyklého, ani nic po čem by moje dušička toužila.

Byli jsme proto rádi, když nás, nacpané k prasknutí, odvezl taxík k divadlu (bylo to v ceně dárku), udělali jsme si ještě krátkou procházku v parčíku před divadlem a poseděli na lavičce, protože se na večer udělalo krásně.

Divadlo Na Fidlovačce
odpudivý zevnějšek divadla Na Fidlovačce


Divadlo Na Fidlovačce má velmi odpudivý zevnějšek. Přemýšlím, kdy jsem byl v nějakém, které by z venku bylo ošklivější.... no, možná v Plzni to divadlo M. Horníčka, to je ale holt stavba minulého režimu, zde to je určitě starší architektonický počin. Bohužel se šedomodré zdi staly obětí sprejerů a nevypadá to prostě důstojně, jak by se na chrám umění slušelo.

Vnitřek je však něco docela jiného - možná to bude působit komicky, když napíšu, že mi to ze všeho nejvíc připomínalo obrovskou saunu, ale to je těmi dřevěnými sedadly a celkově tím, že je to celé ve dřevě. Já mám dřevo rád a takové interiéry se mi líbí. Ostatně, pro lepší představu se podívejte semhle:

sauna nebo divadlo?
Věřím, že pokud  v parném létě vypadne klimatizace, že to opravdu může být největší sauna ve střední Evropě

Jen co jsme se ohlásili známým heslem "Den jak sen", ujala se nás inspektorka hlediště, dala nám program, oznámila nám, na co všechno máme nárok u baru a kde budeme sedět. Místa to byla pěkná, taková jakože lóže (ach ty moje rýmy), ve skutečnosti to ale byl jen větší výklenek se dvěma židlemi. Nicméně pohodlí i krásný výhled jsme tam měli.

lóže
Takhle vypadala naše "lóže"


Samo představení (které jsme si samozřejmě vybrali předem) bylo naprosto fantastické a musím napsat, že ze všech, o kterých jsem psal minule, zdaleka nejlepší. Jmenuje se "Stvoření světa a jiné" a opravdu mě dostalo. Není to vlastně komedie, je to drama v pravém slova smyslu, vznáší otázky a náměty, nad kterými je příjemné se zamyslet, otázky, které trochu provokují, trochu baví a všeobecně povznášejí. Vše je založeno na břitkých dialozích boha (T. Töpfer - zrádce národa), Lucifera (Otakar Brousek, ml.), Adama (Petr Rychlý) a Evy (A.Černá), resp. Kaina, Ábela a tří andělů. Vše, jak už název napovídá, na pozadí stvoření světa, resp. vyhnání Adama a Evy z ráje a počátků lidského pokolení, tedy alespoň tak, jak je vypráví Starý zákon.

Eva a Lucifer
Eva, Lucifer a to proklaté jablko... (foto ze stránek divadla)
Ačkoli nejsem teologicky ani nepatrně zdatný, obecné povědomí, které má každý, mi bohatě stačilo k tomu, abych se orientoval v tom, z čeho si autor dělá legraci a kde naopak filosofuje. Ale velmi zábavně filosofuje. Obzvlášť Lucifer ve skutku ďábelském podání O.Brouska se vám dostane na kobylku, věřte mi.


Adam a Eva
Eva s Adamem - v době, kdy lidstvo bylo ještě nevinné (ale nějak se ne a ne množit)


Opravdu velmi podařený kus, který všem moc doporučuji, sál byl k mému překvapení poloprázdný, tak asi není problém sehnat lístky. Kdo můžete, jděte!

Kdyby mne v závěru večera nechytly křeče do břicha a já nemusel zase začít svádět nerovný souboj s vlastními vnitřnostmi, byl by to opravdu den jak sen. To představení určitě!

Jak tak na to koukám, zakončím citátem: "Poslušně hlásím, pane Oberleutnant, nebylo to na vás moc dlouhé?"P.S. Zůstali jsme v Praze do soboty a s kamarády si udělali dopolední výlet do Průhonic a pak si zajeli na oběd do Velkých Popovic, kde se nám to "trochu protáhlo". Takový Den Kozla bez Dne Kozla, který se ale také mimořádně vyvedl. Tím už vás ale dnes zatěžovat nebudu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 25. května 2010 v 10:01 | Reagovat

Hezký, ale už abyste měli to mimino! :-)
Já jsem alespoň konečně postavil krááásnej regál do sklepa a vyměnil vodovodní baterii v koupelně a projel si trasu Karel Bike. Byl to očistec.

2 JR JR | Web | 25. května 2010 v 10:33 | Reagovat

Jo už aby...

Hele nechceš mi dělat "nejlevnějšího zedníka v okolí?" Já bych tě na tu naší rekonstrukci klidně zaměstnal.

3 djová djová | 25. května 2010 v 12:09 | Reagovat

téééda, to byl skvělý svatební dar, že bych se ještě jednou vdala? :-D

4 sargo sargo | 28. května 2010 v 20:27 | Reagovat

Úža. A já určitě zase dostanu šampón. :-D

5 AugustMuh AugustMuh | E-mail | Web | 16. února 2017 v 4:30 | Reagovat

fda approved viagra online  <a href=http://nobligan.blogse.nl/>kjope nobligan pa nett</a>  orange county drug rehab

6 RonnieVappy RonnieVappy | E-mail | Web | 20. dubna 2017 v 20:48 | Reagovat

brain pharma happy pills  <a href=https://www.clippings.me/diethylpropion>buy diethylpropion 75 mg er tablets</a>  affordable healthcare act facts

7 Harlancrync Harlancrync | E-mail | Web | 22. dubna 2017 v 12:37 | Reagovat

appleton health care center  <a href=http://belviq.qsite.dk/>buy belviq online canada</a>  pill identifier app for android

8 DustinCit DustinCit | E-mail | Web | 27. dubna 2017 v 12:10 | Reagovat

how to cheat on a drug test  <a href=http://dhd2013.filos.unam.mx/cialis-sin-receta.html>cialis sin receta andorra</a>  doctor who birthday card

9 RogerTen RogerTen | E-mail | Web | 25. září 2017 v 23:08 | Reagovat

find a 24 hour pharmacy  <a href=https://belviqonline.carbonmade.com>buy belviq online australia</a>  acer tablet iconia a200

10 ColinsmisY ColinsmisY | E-mail | Web | 18. října 2017 v 18:53 | Reagovat

medicine for a fever  <a href=http://rivotril.clubeo.com/>http://rivotril.clubeo.com/</a>  cleveland clinic sports medicine

11 ColinsmisY ColinsmisY | E-mail | Web | 19. října 2017 v 11:57 | Reagovat

saba ace diet pills ingredients  <a href=http://www.jefaismonsite.fr/stilnox>http://www.jefaismonsite.fr/stilnox</a>  prescription medication withdrawal symptoms

12 Carmenininy Carmenininy | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 5:50 | Reagovat

pills to make you happy  <a href=http://stilnox.clubeo.com/>stilnox.clubeo.com</a>  jagged little pill acoustic

13 Timothykew Timothykew | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 9:38 | Reagovat

Earn on the Internet from $ 5000 per day, do not strain, the details are here: http://pagebin.com/m31M8P3g

best credit card balance transfer low fee, how to earn extra cash at home, make money from home typing jobs, casino jack смотреть онлайн hd, cherokee casino online application, casino royal film online subtitrat in romana, online casino that pays with paypal, how to make money from home for 12 year olds
, watch casino royale free online full movie, how to make money on sports spread betting, casino 1995 watch online english subtitles, how to make money math, how do you receive money from online surveys, tesco credit card transfer money to bank account, genuine online paid surveys uk, casino pelicula online subtitulada hd, instant play online casino, ways to make quick cash online, best bank account for international transfer
, online casino 10 minimum deposit usa, play for real money online casino free spins, making money by doing online surveys, nj party poker online casino, how much do you make teaching english abroad, wcc transfer agreements, www transfer live today com, how to make real money on pokerstars

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama