KV MFF 45. ročník - díl první

24. července 2010 v 22:34 | JR |  filmy
Letošní ročník filmového festivalu se nám zase povedl. 18 shlédnutých filmů je myslím velice slušný výsledek a když konstatuji, že žádný z nich nebyl tak špatný, abych z něj musel odejít, téměř není co dodat. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem u žádného snímku lehce nezaklimbal, ale nikdy jsem to neprochrápal úplně celé, jako v některých případech z minulých ročníků.
Naopak, byly tam vysloveně pěkné filmy, u velké části z nich jsem se přinejmenším zamyslel nad nějakým tématem, o kterém by mne nejspíš samo od sebe nenapadlo přemýšlet, a to je možná i účel festivalových filmů, tedy alespoň jak ho chápu já.


Začínali jsme v pátek 2.7. v nafukovacím kině ve čtyři odpoledne krátkými filmy. Stejně jako vloni, je to myslím i celkem pěkná tradice. Člověk to prostě rozjede hned "ve velkém" a sice několika filmy najednou. Tentokrát jsme to však měli "okořeněné" brutálním horkem, které se uvnitř nafukovacího stanu ještě násobilo (klimatizace jim tam ten první den nějak nefungovala), vlastně to byla taková obrovská sauna. Docela peklo, ale co by natěšený festivalový divák neudělal pro filmy, že?

1)      Prague short film festival presents

Saharské písky, ČR 2009
Vcelku slabota, filmeček o jednom nesnesitelně protivném chlapovi, který pro rádia předpovídal počasí a soustředil se jen a pouze na to, aby ho správně titulovali. K vlastní ženě se choval tak hrozně, že od něj odešla, to vše v 19ti minutách.

Smáfuglar (Ptáčata), Island 2008
Jediný islandský film na letošním festivalu, takže jsme rádi, že jsme ho viděli, i když se nám nelíbil. Něco o tom, jak také mohou teenageři získat první zkušenosti s drogami a sexem. Mělo to působit asi drsně, spíš to bylo ale hnusný. Nebo prostě jenom stárnu?

Goda Rad (Dobrá rada), Švédsko 2009
Výborný filmek - taková filmová anekdota s legrační pointou, trochu v retro stylu. Malý kluk nahrává na kazetový magnetofon zprávu pro svého ještě nenarozeného bratra, s tím, že kvůli "strašným" neshodám s rodiči od nich odchází. Opravdu výtečně zpracováno a nelze než vřele doporučit.

Dobrá radaRacines (Kořeny), Švýcarsko-Turecko 2008
Tak tohle bylo trochu mimo moje chápání - jakože proč? Proč to někdo vůbec natočil. Postarší chudý chlápek má syna (mimochodem spíš to vypadalo jako děda-vnuk, ale podle filmu to měl být otec), žijí kdesi v Turecku, jsou chudí, není práce, ale má se stavět přehrada. Tož tak.

Slitage (Pozdní sběr), Švédsko 2009
Opět severský filmeček, tak trochu černý humor, a docela nářez. Do ložnice postarších manželů vjede jednou uprostřed noci buldozer, nahne jim to celý dům a oni nejsou pojištěni. Vedle bydlí mladí manželé, kde muž je na vozíku. Přijdou s docela zajímavým návrhem... ale prozrazovat nebudu, v každém případě to bylo dobré. Prostě taková krátká černá etuda na téma jak si spravit libido ;-)


2)      The Man from Hong Kong (Muž z Hong Kongu), Austrálie 1975
     sekce půlnoční filmy - Ozploitation!

Muž z Honkongu

Půlnoční filmy se tentokrát nesly kompletně ve znamení Australských béčkových pecek 70-80.let. Viděl jsem dvě a docela mi to pro pobavení stačilo. Přece jenom dneska už se na to moc koukat nedá, ale takhle ve festivalové atmosféře je to celkem prča.
Muž z Honk Kongu nemá nic společného s Belmondem, je to taková kombinace bondovky a "bruce-leeovky", jestli mi teda rozumíte. Prostě akční detektivka se spoustou kung fu. Legrační bylo, že hlavního záporáka hrál George Lazenby, rovněž představitel jednoho Bonda.

3)      Crazy Heart, USA 2009
Zahajovací film, který jsme viděli druhý den v Puppu. Dostal Oskara, ani nevím za co ani vlastně nevím proč. Přišlo mi to jako Wrestler přes kopírák, jenomže Wrestler byl takovej lidštější. Koukat se na to ale dalo.

Crazy Heart4)      Kuky se vrací, ČR 2010
Velké očekávání, obrovská reklamní masáž už měsíce dopředu... no ale výsledek o kterém tak docela nevím co si myslet. Rozhodně to chci vidět ještě jednou. Jediné co mohu říci, že to bylo poprvé, co mi někde vadila účast pana Svěráka (nej)staršího, kterého jinak bezmezně obdivuju. Na hlas Hergota se mi prostě nehodil, četl jsem, že to původně měl být Kaiser a ten by na to byl podle mě o třídu lepší (víc bych mu uvěřil, když je nerudnej). Koneckonců, tohle stejně uvidíte
všichni, tak si udělejte vlastní názor.

Kuky se vrací


Co bylo ale krásné, bylo úvodní vystoupení pana režiséra, který v Termále ve Velkém sálu mezi diváky vypustil jednoho Kukyho na balóncích. Od té doby se každý den "zachraňoval" jeden Kuky a festivalový deník k tomu vždycky dával nápovědu kde je. Marketing mají tedy zmáknutý na výbornou.

Kuky na baloncich5)      L'iceberg (Ledovec), Belgie 2005
Pro mne absolutně nejlepší film letošního ročníku. Komedie na pomezí němé grotesky (ale trochu se tam mluví) a Monty Pythonů (ten humor je místy podobně ulítlý). Je to o ženštině, která v sobě nečekaně objevila touhu po ledovci, odejde od rodiny a vypraví se s němým námořníkem na malé loďce kamsi k severu. Dějová linie ostatně není podstatná je to spíš série takových skečů u kterých jsem se fakt bavil. Celý MFF jsem to všem doporučoval, doufám, že ti co poslechli, nelitovali.

Ledovec6)      Zemský ráj to napohled, ČR 2009
Nebyl to špatný film, skoro bych řekl nadprůměr současné tvorby, ale když já už mám těch filmů z totality a z osmašedesátého a o tom kdo si jak zavdal s režimem, tak nějak plné zuby. Už by se taky mohly točit filmy o něčem jiném. Tento snímek navíc šíleným způsobem připomíná téma německého filmu Životy těch druhých z roku 2006.

Zemský ráj to napohled


7)      Life during wartime (Láska za časů války), USA 2009
Jeden z nejslabších kusů - s válkou to nemá nic společného, prostě jen příběh rodiny v USA, která to nemá zrovna jednoduché, resp. její členky to nemají jednoduché - žena jejíž muž byl odsouzen za pedofilní znásilnění má trable se synem, který se dozvídá o svém otci pravdu, sestra která je histerka a má smůlu na chlapy, kteří si kvůli ní berou život... celé to, ač asi zamýšlené "povzbudivě", jaksi postrádá momenty odlehčení, takže se to utápí v histerii a beznaději. Myslím, že jsem tomu dal nejslabší hodnocení.

Láska za časů války


8)      Na půdě anebo Kdo má dneska narozeniny?, ČR, SR, Japonsko 2009
Velké překvapení. O Kukym se toho nakecalo a nareklamovalo až moc, kdežto o tomto snímku, který je rovněž loutkový (byť tedy animovaný, ne v reálném čase) a také zde dabují známí čeští herci, jsem vůbec nevěděl. Přitom mi to přišlo jako daleko větší pecka, docela napínavý děj, krásně zpracované, perfektní záležitost pro děti i dospělé. Vřele doporučuji!

Na půdě9)      Ondine, Irsko, USA 2009
To bylo tak... nesmělý rybář Colin Farrell jednou vylovil z moře krásnou mořskou panu a ta mu změnila život... Zní to jako romantická sirupovina, ale nenechte se mýlit, je to docela hezký film, který až téměř do konce balancuje na hranici lehké fantasy, odehrává se to kdesi v Irsku, moře, skály a přitom to kupodivu není slátanina a nesklouzává to do Rosemundy Pilcherové, takže jo, klidně se na to podívejte, je to příjemně strávený čas. Snad jen ten konec bych useknul pár minut před tím skutečným, ale tak už to bývá. Nejde ani tak o happyend, jako o to, že se najednou všechno (ne)musí racionálně vysvětlit, což je škoda.

Ondine


dokončení příště
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 26. července 2010 v 22:43 | Reagovat

Zemsky raj to napohled jsem videl v kine a docela se mi take libil. Je vsak pravda, ze takovych podobnych filmu je uz dostttttt...

2 Sargo Sargo | 27. července 2010 v 10:45 | Reagovat

No jo, "doporučuju, doporučuju"... ale kde to má člověk brát? :-))

3 JR JR | 27. července 2010 v 14:43 | Reagovat

Sargo: u vás v hlavním městě bývají vždycky Ozvěny MFFKV v kině Aero, ale to už asi bylo. Zbývá všemocný internet, resp. sledování programu ČT2 v příštích 2 letech :-)

4 jm jm | Web | 30. července 2010 v 6:58 | Reagovat

Já teda hlavně mrkam, že má být nějaký další český animovaný film, a navíc p. JR doporučovaný! Vůbec jsem o tom neslyšel.

5 JR JR | 30. července 2010 v 7:40 | Reagovat

JM: v Kukyovské reklamní masáži to zcela zaniklo, přitom naprosto neprávem. Mně se to líbilo daleko víc, než Kuky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama