KV MFF 45. ročník - dokončení

24. července 2010 v 22:47 | JR |  filmy


10)      La doppia Ora (Dvojitá hodina), Itálie 2009
Docela dobrá detektivka, dnes bychom řekli thriller. Ale jo, zvraty, napínavé momenty, mrtvoly, všechno tam bylo. Za normálních okolností bych na to asi nemusel jít do kina, stačilo by to v TV, ale rozhodně to nebyla špatná volba. Kromě toho už jsem dlouho neviděl film v italštině.

Dvojí hodina


11)      Medalia de onoare (Čestná medaile), Rumunsko, Německo 2009
Krásný kousek! Herecký koncert hlavního představitele - rumunského důchodce, který dostal od ministerstva medaili a nevěděl proč. Kdo se moc ptá moc se dozví, a já vám to nepovím. Ostatně o to ani nejde. U tohoto filmu jsem se asi vůbec nejvíc zamyslel, když skončil. Tak nějak to poselství bylo: hele, až budete starý, tak si budete říkat: "Hernajs, udělal jsem v tom životě něco, co fakt stálo za to?" Tak bacha, někteří z nás máme ještě co dohánět.

Čestná medaile


12)      The Illusionist (Iluzionista), UK, Francie 2010
Opět animovaný film, tentokrát kreslený (od autora snímku Trio z Belleville). Poetický příběh prakticky beze slov, o tom, že bohužel žádná kouzla vlastně nejsou. Opět vřele doporučuji, znovu velmi k zamyšlení, moc pěkně zpracováno.

Iluzionista


13)      A Serious Man (Seriózní muž), USA, UK, Francie 2009
Novinka od bratří Coenů, které mám rád. Až dosud jsem neviděl film, k kterém by se snad dalo říci jen to, že připomíná židovskou anekdotu, resp. židovské moudro (a není to vlastně totéž?). Gabču naštval konec (nebudu prozrazovat), ale mně se to moc líbilo.

Seriózní muž


14)      Farewell (Navždy sbohem), Nizozemí 2009
Velmi nezvyklý snímek - dokument vyprávěný formou deníku (takže má i děj) první ženy, která obletěla svět na palubě vzducholodi Graf Zeppelin v roce 1929. Čtení deníku je doprovázeno dobovými záběry, má to nečekanou dynamiku a záběr. Jinými slovy "trochu cestopisný, trochu erotický..." Kromě toho - vzducholodě se mi vždycky líbily a chybí mi v seznamu použitých dopravních prostředků, který právě dávám dohromady.

Farewell15)      Razorback (Kanec), Austrálie 1984
Druhý zástupce půlnočních filmů. Opravdová šílenost, kterou bych sedět sám doma u TV vypnul do dvou minutách, ale takhle když se lidi v kině smáli u těch "nejděsivějších" scén, to byla docela sranda. No považte, obří kanec zabiják, pár úchyláků a mstící se manžel v australské buši, to je prostě kombinace, která nemůže dopadnout špatně :-) Až na to že, jsem pak šel spát ve tři ráno...

Kanec


16)      Petrolejové lampy, ČR 1971
Česká klasika coby pocta oceněnému Juraji Herzovi. Přiznám se, že jsem to dosud neviděl a jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání. Čepek a Janžurová v nejlepších letech hrají oba fantasticky.

Petrolejové lampy


17)      Mavro livadi (Černé pole), Řecko 2009
Tohle byl pravý "festivalový" (rozuměj "ulítlý") film, u kterého jsem trošičku klimbal, teda až do té doby, než jsem s hrůzou zjistil, že ta jeptiška, která se zamilovala do toho janičáře, kterého ošetřovaly v klášteře a pak s ním utekla, je vlastně chlap! Docela drsný zvrat, no a pak už to bylo víceméně dost zvrhlé (rozuměj 4%ně romantické). Já jsem tolerantní ke všemu, takže jsem to v klidu dokoukal, ale je fakt, že jsem se s hlavními hrdiny moc neztotožnil.

Černé pole18)      Det enda Rationella (Rozumné řešení), Švédsko, Německo, Itálie, Finsko 2009
Zase jedna seversky černohumorná záležitost na konec. Co se stane, když se chlap ve středních letech zamiluje do manželky svého nejlepšího přítele a chce to "rozumně vyřešit"? Podívejte se sami. Někdy mám pocit, že v té Skandinávii to je prostě všechno takhle doopravdy, že to nejsou fiktivní příběhy, ale realita :-)

Rozumné řešeníCo dodat závěrem? Nová znělka s Johnem Malkovichem se úctyhodně zařadila po bok svých úspěšných předchůdců, tahle tradice se jim fakt povedla. Trochu škoda, že něco nenatočili i s Banderasem, ale nevadí. Moje nejoblíbenější zůstává ta s Formanem, ale mám je rád všechny.
Gabča viděla mimo výše uvedené ještě i divácky vítězný film Veteráni (Oldboys) a líbil se jí. Já bohužel tou dobou ještě tvrdnul v práci.


letošní znělka, mimochodem zde jsou na KV znělky docela vtipné parodie

Party v Pošťáku jsme letos nějak nezvládli, resp. dorazili jsme tam na konec nějakého strašidelného koncertu, z kterého jsem musel utéct hned po prvních tónech a mávání plyšovými srdíčky (ani já nesnesu všechno). Koncert v letním kině jsme bohužel nezvládli. Co bylo zajímavé byla laserová projekce na budovu spořitelny, to bylo celkem zajímavé.

Zkusil jsem to natočit telefonem, tak se podívejte:
Organizačně byl MFF zvládnut s přehledem starých profíků, takže zde všechna čest. Musíme poděkovat Radce M a jejímu bratrovi, že nám ráno kupovali lístky (my jsme byli schopni vstát a jít do fronty v šest ráno jenom jednou). Tím pádem jsme si mohli celkem i vybírat na co půjdeme, proto ta relativně slušná úroveň filmů.
Letos přálo návštěvníkům počasí (no i když "přálo" je relativní pojem), v každém případě se krásně sedělo před Termálem a pilo jedno pivo za druhým, blahoslavený to týden. Škoda jen, že další takový bude zase až za rok.

P.S. Slavných osobností jsme letos moc neviděli, jen zhruba dva metry od nás procházel davem (obklopen ochrankou) náš El Presidente alias Šaman neviditelná ruka trhu s chotí. Z toho se ale nezVencnu.


 O předchozích festivalech jsem psal zde:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 26. července 2010 v 22:52 | Reagovat

Na A Serious Man a Farewell bych se nekdy chtel urcite podivat. Vypadaji na zajimave snimky.

Jinak diky za strucne seznameni s letosnim festivalem. Dobrym filmum zdar!

2 Jarda Rejcha Jarda Rejcha | Web | 26. července 2010 v 23:03 | Reagovat

Díky za komentáře, právě sepisuju ten akrobatický let, kdo ještě nepůjde spát, tak se možná dočká :-)

3 Sargo Sargo | 27. července 2010 v 10:58 | Reagovat

Ty trailery byly skutečně vtipné :-D (Tedy ty opravdové, na parodie jsem se ještě nedostala :-))

4 JR JR | 27. července 2010 v 11:02 | Reagovat

Sargo: no a hlavně je supr, že jich stále přibývá a tím pádem se střídají. Letos jsem sice neviděl Menzla (ta je taky krásná), ani Harveyho Keitla, ale i tak to bylo fajn.

5 jm jm | Web | 30. července 2010 v 7:02 | Reagovat

Ten francouzskej kreslenej se mi dle obrázku moc líbí styl kreslení, to bych chtěl vidět.

Ty 4%ní romantiky bych asi do konce nedal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama