Jak jsme u nás pozorovali Polární záři

7. srpna 2010 v 10:00 | JR
Možná jste to zaregistrovali taky. V neděli byly nějaké velké erupce na Slunci a díky nim měla být u nás pozorovatelná ona pověstná Polární záře.Slyšel jsem to ve středu ráno v rádiu cestou do práce a hned jsem zburcoval manželku a kamarády, že to teda určitě musíme vidět!


Jenže, pak jsem se dozvěděl, že to vlastně mělo vrcholit v noci z úterý na středu, což jsme propásli, navíc stejně bylo zamračeno. Takže to celé bylo nejisté, navíc ze zkušeností na Aljašce víme, že se ona slavná Aurora Borealis se objevuje až za UTT (úplně totální tmy) a většinou až po půlnoci.

Stejně jsme ale s kamarády JJ a KM seděli tak dlouho v Evropáku a pak v loděnici, až jsme nakonec kolem desáté opravdu vyrazili směrem za Vary. Tušili jsme podvědomě, že největší tma v blízkém okolí by mohla být někde mezi Bochovem a Rybničnou, tam jsme taky dorazili, ale pořád jaksi Vary na obzoru "plály" a kazily tak šance. Jinak byla naprosto jasná obloha, takže šance se zdála být opravdu reálná.
Přejeli jsme tedy ještě na druhou stranu pražské silnice a sice směrem k Doupovu. Kousek za odbočkou jsme ještě sjeli z hlavní cesty do pole, abychom netvořili překážku téměř neexistujícímu provozu a čekali jsme na UTT.

Vždycky jsme na chvíli vylezli ven, obdivovali se obloze plné hvězd a pak se vymrzlí zase honem vraceli do auta (pan KM má v autě nezávislé topení), kde jsme po tmě seděli a kecali (později jsme si i přezpívávali árie z Rusalky, neboť KM i JJ byli rovněž v sobotu na opeře).

Nevím už, jak na to přišlo, když jsem se zmínil, že musíme vypadat krajně podezřele - temné auto na polní cestě, v něm čtyři lidé...., a že v Americe by nás určitě už vyhmátli policajti (opět zde mluví osobní zkušenost). No co čert nechtěl, chvíli na to na silnici za námi zpomalilo auto, pak zastavilo a čekalo. Jelikož jsem seděl na zadním sedadle tak nějak nejblíž, tak jsem vykouknul - a opravdu, už se z auta drali dva policisté s baterkou a svítili mi do očí!

"Co tady děláte?" zazněla celkem logická otázka.

"Čekáme na Polární záři" odpověděl jsem klidně, načež mi celé auto za zády vybuchlo smíchy nad absurditou situace.

To mi samozřejmě moc nepomohlo a úplně jsem viděl, jak to příslušníkovi v hlavě šrotuje a jak probírá účinky jednotlivých drog a omamných látek. 
Nevím, zda nakonec zapůsobil můj důvěryhodný zevnějšek (byl jsem ještě v pracovním, šel jsem totiž prakticky rovnou z práce), navíc jsme opravdu nikdo neměli v sobě ani kapku alkoholu, ani ničeho jiného (což ale oni nemohli vědět), v každém případě se příslušník usmál a zeptal:

"A v kolik to bude?"

"Někdy mezi desátou a druhou ranní"

"Aha, tak nashledanou" :-)

Chechtali jsme se ještě dobrých pět minut :-)

Vydrželi jsme čekat až do jedenácti, to už se zdála být opravdová tma, ale taky se dostavila opravdová únava, navíc jsme šli všichni druhý den do práce, tak jsme to vzdali, ačkoliv jsme krom té humorné příhody žádný jev nezažili. I tak ale bylo fajn vypadnout večer za město a koukat se na nebe plné hvězd, to je vždycky pěkný zážitek. A vám čtenářům nezbývá než vzít za vděk mou starou fotkou polární záře z Aljašky.

Aurora Boreali neboli Northern Lights nebo slavná polární záře
Fotka z 8.9.2006 ve 2:25 ráno u Chena Hot Springs nedaleko Fairbanksu, Aljaška

T
Také se můžete podívat na tyhle stránky, kde jsou fotky z pozorování PZ v Čechách, resp. na stránky spaceweather kde jsou fotky šťastlivců, kteří měli tento týden větší štěstí.

Gabča se pak ještě dočetla, že šance bude i v noci ze čtvrtka na pátek a přemlouvala mne, abych nechodil na mariáš. Šel jsem ale bedlivě jsem po očku z okna sledoval, jak strašlivě prší. Prší ostatně pořád od té doby, tak si myslím, že z pozorování nic nebude a maximálně si o tom můžeme přečíst v Učitelských novinách.

P.S. Hodně vážně uvažujeme o prodlouženém víkendu někde na severu (Island, Norsko, Finsko...) v zimě, právě jen a pouze kvůli pozorování polární záře. Nepřidal by se někdo?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 8. srpna 2010 v 21:14 | Reagovat

...pekna prihoda s policii, je videt, ze se vsimaji a to je dobre ;-)

2 jm jm | Web | 9. srpna 2010 v 22:22 | Reagovat

No, už podle fotky je vidět, že to stálo za to!

3 JR JR | 9. srpna 2010 v 22:46 | Reagovat

JM: Tenkrát jo, teď jsme nic neviděli (stručné resumé pokud jsi náhodou nečetl text ;-)

4 jm jm | Web | 11. srpna 2010 v 18:22 | Reagovat

samozřejmě, že četl (smál se a až potom umřel), ale chtěl jsem mít čistě cimrmanovský komentář. To uznáš, že u tématu polární záře nelze jinak.

5 djová djová | 15. srpna 2010 v 9:03 | Reagovat

:-D  :-D  :-D

6 Sargo Sargo | 22. srpna 2010 v 20:43 | Reagovat

Chtěla jsem hlídat, ale pak jsem se někde dočetla, že v našich šířkách má být jenom černobílá, což jsem nepochopila, ale dobře to pasovalo do mého ospalého konceptu, takže nic... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama