Loketské kulturní léto - A. Dvořák - Rusalka

3. srpna 2010 v 23:27 | JR |  ostatní
Já vím, že se všichni těšíte, na další obsáhlé povídání z Islandu, jenže útvar takového rozsahu chce dostatečné soustředění a píli, proto se raději znovu uchyluji ke kratší a stručnější zprávě z kulturní rubriky.
Po Rigolettu, Nabuccu a Carmen jsme totiž konečně v Lokti viděli i Rusalku. A bylo se věru nač dívat.

Rusalka 1

Předně, přálo nám počasí a amfiteátr byl vyprodaný, nálada 1A, neboť se nám sobota náramně vydařila. Ostatně celý víkend byl vysloveně učebnicový - v pátek nám dorazili na návštěvu teta se strýcem z Brna, které se nám podařilo řádně protáhnou po karlovarských pamětihodnostech a vyhlídkách, přičemž jsme si znovu ověřili, že naše ospalé lázeňské městečko, ač zjevně proruské a komunálně zkorumpované, má stále turistům co nabídnout. Stejně tak nedělní výlet do Mariánských Lázní neměl chybu.

Sobotní představení Rusalky bylo vrcholem, kterého jsem se tak trochu obával, neb naši příbuzní jsou velcí operní znalci a neváhají jet za kvalitním výkonem pěvců až do Bratislavy (ta je ostatně z Brna lépe dostupná, než Praha). 


Vodník s Rusalkou

Pro nás s Gabčou to bylo druhé představení Rusalky, poprvé jsme ji viděli v Národním ještě na škole, tedy před mnoha miliony lety. O mě je známo, že jsem spíš bigbeatového zaměření, ale to neznamená, že se vyhýbám klasice, naopak, když je příležitost, rád si poslechnu něco od  smyčců a žestí. 

Specifikum tohoto vystoupení bylo určitě v jeho délce - trvalo od devíti večer do půl jedné do noci, tedy tři a půl hodiny, přičemž byly dvě přestávky po půlhodinách (na můj vkus zbytečně dlouhé). To, že se mi celou dobu nechtělo spát hovoří za vše. 

Opernímu zpěvu obvykle nerozumím, ani když zpívají česky, ale tentokrát bylo všem až překvapivě dobře rozumět, zřejmě proto, že byl hlas umělců podporován mikrofony (umně skrytými), což sice trochu degradovalo uměleckou hodnotu vystoupení v očích znalců, ale umožnilo mi to konečně porozumět i libretu opery, kdy jsem s překvapením zjistil, jak humorné, některé rýmy vlastně jsou. Dokonce jsem měl pocit, že to bylo místy až lechtivé!

děkovačka
Děkovačka a moje vlastní mobilně přístrojové foto, které dělá vše opticky menší a vzdálenější, než jsme to ve skutečnosti měli

jednotlivé skvrny na obrázku jsou mimo jiné hlavní pěvecké hvězdy:

Helena Kaupová
Tomáš Černý
Miloslav Podskalský

V hlavní roli samozřejmě jako obvykle hrad Loket rozsvícený chvíli po první pauze, k tomu to prostředí, krásná akustika, otevřené scéna využitá asi úplně nejvíc, ze všech oper co jsme v Lokti viděli (v jednu chvíli připlul princ s Rusalkou na lodích, nebo přijel na koni), čili já mohu pět jen a pouze chválu.

Když jsme kupovali lístky (už před několika měsíci) dala nám nějaká dobrá duše tip na to, abychom seděli vlevo (sektor C ve směru pohledu na hrad), bylo to opravdu důležité, neboť 99% děje se odehrávalo tam, hlavní pódium bylo naprostou většinu času nevyužité.


A na závěr pro navození atmosféry dvě základní melodie z youtube:


Nějak mi ta árie pro Měsíček v podání ubohé Rusalky bledé nepřestává znít  v uších. Teď jsem to na youtube přehrával ve všech možných verzích a je třeba trochu legrační, když to zpívá nějaká cizinka, ale pořád to bere za srdce.
Pale Water Nymf....Organizačně není pořadatelům co vytknout, snad jen ty příliš dlouhé pauzy, shodli jsme se ale s Gabčou na tom, že to je kvůli ženským, aby si všechny stihly dojít na WC. Ostatně, letos tam otevřeli zcela nově vybudované toalety, tak zřejmě aby měli všichni čas si je prohlédnout, bylo na to dostatek času. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 4. srpna 2010 v 14:33 | Reagovat

No jak jsi uhádl již v úvodu svého povídání, Island je Island :-D Nicméně i toto mohu označit za podnětné, neb mě to asi poprvé přimělo si poslechnout Měsíčka na nebi hlubokém celého, abych samozřejmě zjistila, že jde o melodii chronicky známou... ale jistě přijde den a i toto zanedbané vzdělání si doplním :-D

2 teta z brna teta z brna | 2. září 2010 v 13:24 | Reagovat

na lodičce přijel princ s cizí kněžnou, rusálka už byla po těch lysohlávkách mimo, jak řekl tvůj otec

3 JR JR | 2. září 2010 v 15:46 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama