5 x Filmové okénko

21. září 2010 v 17:05 | JR |  filmy
Už tu dlouho nebylo malé filmové okénko, jelikož jsme ale už doposlouchali "Hápéčko", mohli jsme se vrátit i před hřejivou náruč matky obrazovky, resp. v jednom případě i do přítmí kinosálu.
Myslím, že následující filmy stojí za krátkou referenci.


Shutter Island (Prokletý ostrov), 2010
Režie Martin Scorsese
Hrají: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow

poster


K tomuto filmu jsem přistupoval bez zvláštního zájmu, tuším že jsem o něm něco četl na netu, co mne ani nezaujalo, ani neodradilo, tak jsme to prostě zkusili. Vyklubalo se z toho velmi příjemné překvapení - takový mix mezi "noir" detektivkou, thrillerem a psychologickým dramatem.  Navíc se potvrdilo, že DiCaprio skutečně umí hrát a není to jen ten hezounek z Titaniku (to ale ostatně už dlouho vím, od doby výborného Chyť mě, jestli to dokážeš). 
Děj filmu se odehrává v ranných padesátých letech kdesi na trestaneckém ostrově uprostřed Bostonského zálivu, místo samo o sobě docela strašidelné, přičemž se to celé násobí ještě tím, že "chovanci" jsou choromyslní.  Atmosféra filmu obecně hraje asi hlaví roli. DiCaprio osobně pak hraje detektiva, který tam přijel vyšetřovat zmizení jedné "pacientky", anebo možná taky jiného zmizelého pacienta, anebo je to možná celé úplně jinak... dějových zvratů je hned několik a jsou pěkně načasované, takže vás to nenechá spadnout do nějakého nudného klišé a pan režisér vás poměrně mistrným způsobem udržuje v napětí. Víc nemá cenu prozrazovat, myslím, že i s koncem se tentokrát vypořádali docela dobře.
Dostal chuť vidět to znovu, každopádně mohu všem vřele doporučit.Občan Havel jede na dovolenou, 2005
Režie: Adam Novak, Jan Novák
Hrají: Václav Havel

Občan Havel jede na dovolenou


Ani nevím, jak jsem k tomuto dokumentu  přišel, už to není zrovna novinka (r. 2005), v každém případě po dokumentu Občan Havel a Občan Havel přikuluje je to další pěkný kousek do mozaiky života našeho oblíbeného  pana prezidenta-disidenta.  V dokumentu popisuje on a jeho známí (i 
neznámí), jak se v roce 1985 vydal na okružní dovolenou po ČSSR, což předem oznámil na Bezpečnosti a pak se děly věci... 
Už jen ta představa, že jedete někam na výlet a celou dobu za vámi jede Tatrovka StB, na hranicích okresu si vás "předávají", dělají vám všechny možné naschvály atd. Je to sice podané dost s humorem, ale vlastně je to úplně strašný. Persekuce je slabé slovo, buzerace taky. Pevně doufám, že se ta doba nikdy nevrátí, protože to byl prostě hnus. 
V každém případě pan Havel si u mne podržel vysokou morální a lidskou laťku, takových lidí je asi opravdu málo.  Počítám, že takové dokumenty se možná dnes promítají ve školách v občanské nauce, nebo v dějepisu a že to dítka vůbec nezajímá (a nedivím se jim). Přesto by mělo. Voliči jedné nejmenované strany by to pak měli mít povinně.
Kawasakiho růže, 2009
Režie: Jan Hřebejk
Hrají: Lenka Vlasáková, Daniela Kovářová, Martin Huba, Ladislav Chudík

Kawasakiho růže

Film který mi kontextově  pěkně zapadl po výše zmíněném dokumentu. Tentokrát s časovým odstupem, kromě leitmotivu za- a nezavdání si s komunistickým režimem, je tam silná rodinná linie, to co já shrnuji do všeobjímající kategorie "rodinné drama". Hřebejk je velmi produktivní, člověk sotva stíhá vidět všechno, co natočil, většinou to však stojí za to. U tohoto filmu to chce mít tu správnou náladu, proto jsme to celkem dlouho odkládali, ona to totiž není moc veselá podívaná, i když je to dobrý film.
Herecké výkony jsou fajn, vlastně tam není žádný vyloženě kladný hrdina, naopak  úplně ukázkově odpudivě působí Milan Mikulčík  a Chudík v roli estébáckého sadisty je také naprosto výtečný, film odsýpá, na konci si položíte pár otázek, popřemýšlíte si, jestli je všechno skutečně tak černobílé, jak se tvrdí a jedete dál. Oproti těm ostatním filmům, které si berou na paškál podobné téma, a kterých se v poslední době vyrojilo takové množství,  mne  tento snímek alespoň nějak obohatil. Stačil však jednou,  znovu se na něj už asi nepodívám.   
Inception (Počátek), 2010
Režie: Christopher Nolen
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Michael Cain

Inception 2

Vsadím se, že o tomhle filmu už jste stejně slyšeli, asi je to největší pecka letošní letní sezóny a pro mne určitě patří k tomu nejlepšímu, co jsem letos viděl. Srovnání s Matrixem č.1 se hodně nabízí a myslím, že je adekvátní. Přinejmenším atmosféra prolínání několika realit, akční scény, Sci-fi prvky... jo, to je ono, tak má vypadat ten správný koktejl pro filmové fanoušky. V kostce jde o příběh odehrávající se v několika úrovních reality a snových světů, může to působit trochu chaoticky, ale myslím, že v tomto pan režisér odvedl slušnou práci a kdo se jen trochu soustředí, tak se neztratí.  V hlavní roli znovu DiCaprio, znovu výborný, byť je poněkud zvláštní, že některé prvky příběhu jsou tak podobné s filmem Shutter Island o kterém jsem psal na začátku - mrtvá manželka, nejistý pohyb mezi skutečností a snem....  to je přinejmenším neobvyklé, byť jsou oba filmy úplně jiné, role hlavního hrdiny je vcelku spojuje.

Inception


Na Inception jsme jako na jediném byli v kině a uvažuju o tom, jít znovu, protože to bylo fakt dobré a myslím, že málokterý snímek má takové předpoklady, že si ho na druhé, třetí... atd. shlédnutí  užijete znovu a jinak. Určitě se nevyhne logickým škobrtnutím, akce je tam na můj vkus také zbytečně mnoho, ale já už jsem zřejmě stárnoucí filmový fanoušek, kterému by stačilo i jen naznačovat (a nemusí se hned do všeho střílet kulometem, vyhazovat do vzduchu výtahy apod.), počítám ale, že to je úlitba mladšímu publiku, pro které by to jinak bylo nestravitelné.
Dost zbytečných řečí, na Počátek prostě běžte a pokud možno ne jednou!
Robin Hood, 2010
Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Mark Strong, Cate Blanchett, Max von Sydow

Robin Hood 2010


Aby to nevypadalo, že jsem již zcela nekritický a líbí se mi všechno co si pustím, v případě nového velkorozpočťáku Riddleyho Scotta jsem dost narazil. Nevím, opravdu nevím, proč vůbec někdo chtěl natočit film s názvem Robin Hood, který vlastně není o Robinu Hoodovi, nedrží se ani trochu legendy, ale nenabízí ani nic jiného.  Moc nechápu extatické recenze na csfd.cz, protože podle mě to je naprostá ptákovina bez čehokoliv uvěřitelného. Všichni jednají tak nějak křečovitě, nelogicky, pateticky, hloupě. 
Příběh to snad ani nemá, ale Robin Longstride se vrací s armádou krále Richarda po křížové výpravě domů, krále zabijou, on pak "náhodou" najde jeho korunu, pak ji jako že doveze do Anglie a vydává se za Roberta z Loxley, do toho kuje padouch pikle s francouzským králem a chce napadnout Anglii.... a všichni se vždycky objeví na jednom místě, jako by už tenkrát měli šestiproudé dálnice a každý Aston Martina anebo aspoň teleporty. Bojové scény měly asi působit historicky věrohodně, no ale nevím - proč musí být i ve filmech ze středověku tolik explozí? 
Russel Crowe hraje gladiátora, protože nic jiného asi hrát neumí - neměnný, zachmuřený  (a tak trochu jakože zmučený) výraz, zaťaté pěsti, psí voči.... něco jako Rambo, ale nemá to ještě dovedené k dokonalosti jako Sly.
V pozadí té vší slátaniny pak stojí jakýsi komunistický manifest o tom, že všichni lidi jsou si rovni a že král je parchant, který nutí lidi platit nekřesťanské daně na svá válečná tažení kdesi v Palestině. Když o tom tak přemýšlím, je to vlastně politická agitka, nejspíš proti Obamovi, nebo tak někomu. Škoda času a peněz, tento film si klidně nechte ujít i v televizi, natož abyste se kvůli němu obtěžovali do kina (pokud ho ještě někde vůbec hrají). 


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 21. září 2010 v 23:11 | Reagovat

Proklety ostrov jsme prave dokoukali a bylo to pekne napinave. Diky za tip!

Kawasakiho ruze se mi take libila. Trochu jsem si pri nem zavzpominal na navstevu krasneho mesta Goteborgu. Svedsko je klidna zeme, plna prirody a prijemnych barev.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama