Národní park Þingvellir - 7.6.10

21. září 2010 v 22:40 | JR |  Island 2010
To je dlouho dlouho nic a pak najednou exploze článků, že? Dneska se ještě vydáme zpátky na daleký sever, chce to pokročit ve vyprávění o naší (už tak vzdálené) letošní dovolené. Asi mi zrovna tahle část nějak nejde přes prsty, nebo co, tak jí vezmu stručněji.

Pingvellir panorama se zlomem
Národní park Þingvellir v celé své kráse - všimněte si pevninského zlomu táhnoucího se levou polovinou snímkuNaposledy jsem psal cosi o výměně auta. Nuže třetí den se tak stalo. Museli jsme sice z té "letištní" půjčovny jet až do té hlavní v Reykjavíku, ale tam byli celkem ochotní, a přestože jsme na nic takového vlastně neměli nárok, vyměnili nám C3 (která žrala přes 8 litrů na sto a my s ní najezdili za dva dny 350 km) za bílý Ford Focus, který sice taky neměl MP3 přehrávač, o který jsme tolik stáli, ale zato měl manuální převodovku (a spotřebu pod 7 l/100) a hlavně byl o dost větší, oba bágly se pohodlně vešly do kufru, což bylo to hlavní.

Mapa 2.-3.den
Zeleně je vyznačena trasa cesty o které pojednává tento blog

Legrační je, že jsem (nedlouho po návratu) zjistil, že můj slavný superchytrný telefon N97 má funkci, při které dokáže fungovat jako radiovysílač a tudíž stačí naladit danou frekvenci na autorádiu a mohli jsme Pottera úplně v klidu poslouchat i bez MP3.
Od té doby, co to vím, jsem to samozřejmě nepotřeboval.

Ford Focus
Náš Fordík Focus, ještě čištý a nepoškvrněný, jako my sami...


Za tento free upgrade auta jsme nemuseli nic platit, celkově byli lidičky z půjčovny (mladí kluci) velmi ochotní a příjemní, skoro až váhali, jestli nám nepůjčit to jediné auto, které ten MP3 přehrávač mělo, bylo to ale nějaké velké Volvo, tak celkem chápu, že se jim do toho tolik nechtělo.

V nedalekém supermarketu Kronar jsme nakoupili zásoby(pozn. na Islandu jsou v podstatě jen dva hlavní řetězce - Kronar a Bonus, které mají zajímavou otevírací dobu - tuším od 12ti do 18ti hodin, a pak ještě jakási síť menších obchodů se smíšeným zbožím, které jsou v každém malém městě, něco jako u nás Jednota). Zde jsme také mohli dokoupit ty nešťastné stanové kolíky (které budu asi prodávat jako originální suvenýr) a také jsme si tam koupili pečené kuře, které jsme pak kousek dál už pryč z města, na jednom odpočívadle u silnice, zbaštili (přičemž nám ještě zbylo na dobrou večeři s brkaší z prášku).

Do národního parku Þingvellir jsme jeli po silnici č. 36 směr severovýchod, nebylo to ani moc daleko, ani cesta nebyla nějak extra zajímavá (vedla kolem malých zelených farmiček a stád ovcí, jako ostatně všude na IS).

trolové před jezerem
Jezera Þingvallavatn s kamenými "trolíky" od návštěvníků přijíždějích do parkuPingvellir 12
stejně jako mnoho dalších, i tato fotka vznikla spojením dvou samostatných - neměl nás tam kdo vyfotit!


Pingvellir 2
Národní park Þingvellir - panorama s pohledem na jezero

V samotném parku, který je pro Islanďany významným historickým místem, protože se zde scházel první parlament - Alþingi (na světě, jak ostatně tvrdí spousta jiných států, že ano...) a to už od roku 930 n.l. a vydržel tu až do roku 1789.

Alpingi
Alþingi tenkrát před lety...

Pingvellir vlajka
...a dnes 

Více o historii místa najdete zde: http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%9Eingvellir

Kromě toho i zde krásně vidět "rozpolcení" Islandu mezi dvě kontinentální desky - Euro-asijskou a Severo-americkou

kontinentální desky

Pingvellir 11
Taky jsme tomu odsouvání kontinentů trochu pomohli...


My jsme se vydali na jeden menší trail od visitor's centra kolem Lögberg k vodopádu Oxarárfoss až k dávno opuštěným ruinám statku Skogarkot. Jakmile jsme minuli vodopád šli jsme vlastně už celou dobu sami, jen tu a tam jsme vyrušili nějakého ptáčka zpěváčka, počasí bylo krásné, cesta pohodová, příjemná.

Pingvellir vodopád
Vodopád Oxarárfoss, vlastně náš první islandský, pak jich bylo ještě asi milion a všechny větší a hezčí. No ale i tento má něco do sebe.


Z ruin statku toho věru moc nezbylo, jen pár kamenů a prohlubní, které byly asi dříve místnostmi, strop už byl dávno pryč. Výhledy do divočiny vůkol byly krásné. Snad to je z fotek trochu vidět.

Pingvellir 5
ruiny starého statku


Poté jsme se vrátili zpátky ke kostelíku Þingvellir a udělali si procházku kolem hlubokého a průzračného kaňonu Spönging. Tam vám byla tak nádherná voda, to prostě vyzývalo ke koupání, teda nebýt venku jen těch cca 10°C ;-)

Pingvellir 4
kaňon s absolutně průzračnou, ale ledově chladnou vodou

Pingvellir 7
počasí se měnilo po islandsku (to jest každým okamžikem)


Když jsme se do sytosti vynadívali v Þingvelliru, pokračovali jsme dál na jih podél východní strany jezera Þingvallavatn. Cestou jsme si udělali odbočku k další geotermální elektrárně Nesjavellir, kterou jsme měli z malého kopečku nad ní, jako na dlani. Je to opravdu zážitek vidět něco takového, hlavně to, jak to syčí! Udělal jsem z telefonu malý filmeček, tak snad se mi povede ho sem dát.


geotermální elektrárna 2
geotermální elektrárna Nesjavellirgeotermální elektrárna 3
Nesjavellir - přiblížený záběr, no nevypadá to jak ze sci-fi?

Zabočili jsme na východ na prašnou cestu č. 360, zastavili jsme se u malého (ale poeticky krásného) kostelíku u jezera a dál jsme se dostali zkratkou přes Búrfell na silnici č. 35. Na té jsme si udělali ještě malou zastávku u vyhaslého kráteru Kerið a pak už jsme pokračovali po 35tce a dál po 37ce až k parku Geysir, kam jsme dorazili pozdě večer (za světla samozřejmě). To už si ale nechám na příště, protože gejzíry jsou téma na samostatný blog.


kráter panorama
Kráter Kerið
Vlčí bob
Vlčinec - ten tam pokrýval doslova celé stráně, ale až na tolik, že nám některé kopce připadaly celé modré, myslím, že takové fotky ještě v budoucnu přijdou.kostelík
Takový typický islandský kostelík (uznávám, že to naše auto to tam kazí, když jsem ale chtěl fotit bez auta přiběhli nějací velcí psi, se kterými jsem se nechtěl moc kamarádit)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 22. září 2010 v 16:45 | Reagovat

Hezké. Oni udělali cestu v té puklině mezi kontinenty?

2 JR JR | 23. září 2010 v 16:01 | Reagovat

LK: jasně, je to pohodlná asfaltka, tam taky v sezoně chodí davy lidí. My jsme na ní šli ale jenom kousek, pak jsme "odbočili do divočiny" dá-li se to tak nazvat. V tom prvním panoramatickém záběru jsme šli jakože "doprava dozadu".

3 Proky Proky | E-mail | Web | 23. září 2010 v 21:05 | Reagovat

Pěkné, pěkné. Ta elektrárna je fakt dobrá, jako z nějakého filmu :o)

4 Sargo Sargo | 25. září 2010 v 21:03 | Reagovat

Nádhera, nádhera! Krajina přesně podle mého gusta. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama