V Okolí Krafly - 18.6.2010 – část první

20. února 2011 v 18:26 | JR |  Island 2010
Dnes je takový pěkný den na blog z Islandu, co říkáte? Další cesta se kvapem blíží (ano je to Finsko), a já do odletu ani nestihnu dopsat loňskou dovolenou. Ostuda.
Problém je totiž hlavně s vybráním fotek. Nevím, jak to dělají ostatní, ale mně tohle nejde. Většinou se mi jich líbí moc, nebo pak po extrémní selekci už skoro žádná. Zrovna v okolí Krafly jsem toho "nakraflal" strašně moc, a je to takové pěkné, barevné... no tak se na mne nezlobte, jestli se vám tenhle příspěvek bude načítat ještě déle než obvykle, nebo víte co? Já to rozdělím na dva.


Krafla - kráter Stóra-Víti
Krafla - kráter Stóra-Víti

Ráno jsme se ten den ještě naposledy jeli podívat na papuchalky, ale už to bylo vyloženě slabé, asi byli na moři lovit. Z Borgarfjörduru jsme to vzali po silnici č. 94, pak 944 a 925 zpět na Ringroad (nebo-li silnici č.1). Protože nám to přišlo takové moc obyčejné, brzy jsme z ní opět odbočili na prašnou silnici a projeli trochu víc vnitrozemím, což mělo za následek absolutní zaprášenost vozidla i všech věcí a bytostí uvnitř.


cesta pustinou po 902jce
Pustina cestou po 902jce aneb jak asi vypadá většina vnitrozemí IslanduMöðrudalur- kostel
Möðrudalur- kostel

V osadě Möðrudalur jsme si udělali malou zastávku na kafe, byla tam taková restauračka s krásnou střechou zarostlou travou, ostatně je tam celý kemp, který působí trochu jako oáza uprostřed pouště, přestože tam nejsou žádné stromy. Obdivovali jsme rovněž místní benzínové pumpě, důmyslně ukryté v jednom z těch trávových baráčků a přitom je plně funkční.


Möðrudalur
Möðrudalur- čerpací stanice :-)


Na Ringroad jsme se opět vrátili až těsně před Mývatnem. Zde jsme si ale udělali nejprve zastávku u geotermálního pole Námafjall Hverir. To je krásné místo, my měli i krásné počasí, takže jsme si to tam náramně užili. Je to v podstatě takový SOOS jenomže barevnější a víc bublající (a smrdící). Zde už nás také začali otravovat mušky muchničky (překřtěné na mrchničky), ale to byl teprve začátek. Později mělo být mnohem hůř.


Námafjall Hverir 8
geotermální pole Námafjall Hverir - zde jsem získal velmi ucelenou představu jaké je vlastně to IQ bublajícího bahna :-)

Námafjall Hverir 3
takhle to tam huší a kouří přímo ze země...
Námafjall Hverir 4
... a to jsou pak určité situace, kterým nelze odolat :-)))
Námafjall Hverir 6
ty barvy, to je, co?Námafjall Hverir 5
Námafjall Hverir 9
kdbyste chtěli autentický zážitek, je k těmto fotkám potřeba mocně čichat k síře případně ke zkaženým vajíčkům


Námafjall Hverir 10To když jsme popojeli kousek dál a projeli jsme kolem goetermální elektrárny Kröflustöð ke kráteru s jezírkem Stóra-Víti, tak se mrchničková situace vyostřila a nám nezbylo, než vytáhnout antimrchničkové síťky na hlavu. Bylo to jednak nepříjemné a jednak divné, protože ostatním turistům, zdá se, mrchničky tolik nevadily. Nebo že by už měly své geneticky zděděné zkušenosti a věděly, že český turista = delikatesa?


geotermální eletrárna Kröflustöð pod Kraflou
geotermální eletrárna Kröflustöð pod Kraflou 


geotermální eletrárna Kröflustöð pod Kraflou 2
elektrárna z druhé strany

Obecně vzato, jsou tam dva druhy mušek - jedny, co nekoušou, zato vám ale jsou schopny vlézt všude, hlavně do nosu a do pusy, protože jsou přitahovány kysličníkem uhličitým, který vydechujete. Druhá skupinka (prakticky nerozeznatelná od té první) je pak opravdu krvesajná a koušou a koušou, potvory!
Obě pak mají společné to, že se vyskytují v miliardách kolem vaší hlavy. Prapříčinou všeho je blízké jezero Mývatn, které poskytuje dostatek sladké vody k líhnutí těchle potvor. V turistických informacích jsou na tohle téma jako že fórky, něco jako že to je vlastně dobře, že tam mrchničky jsou, protože díky tomu je tam spousta ptáčků, kteří se jimi živí, no ale v tomto případě bych se bez ptáčků dokázal obejít a vypráškoval bych to DDT alespoň šestnáckrát!

Když jsme se dostali na náhorní plošinu Krafly, tak jsme si nejprve obešli jezírkou Stóra Víti, kde jsme se stali svědky blízkého setkání třetího druhu, ostatně sami se na to podívejte:

Krafla - kráter Stóra-Víti 2
Krafla - kráter Stóra-Víti - když jsme se vydali dokola po jeho okraji, netušili jsme ještě, co nás čeká...UFO 1
Za skálou jsme znenadání objevili cosi podivného - tvarem to nepřipomínalo nic z tohoto světa...


UFO 2
A tu se vynořila jakási hrozivá obluda, netvor z geotermálních bažin! Vydával podivné zvuky a blížil se k nám...

UFO 3
S hrůzou v očích a studeným potem na zádech jsme utíkali, co nám nohy stačily, monstrum se naštěstí pohybovalo trochu neohrabaně a zakoplo o natažený kabel, což nám poskytlo dostatek času k útěku. Tento fotografický materiál pořízený v ohrožení života byl už poskytnut oběma nejdůvěryhodnějším institucím zabývajícím se mimozemskými úkazy tj. NASA i Hollywoodu a z obou stran se jistě brzy dočkáme všeobecné publicity.dokončení přístě
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vlček Ondřej Vlček Ondřej | E-mail | Web | 26. února 2011 v 18:22 | Reagovat

:-D  Tak to nemá chybu ;-)
A sdílím stejný pocit při výběru fotografií.
Zde bych počkal na načtení, ikdyby jich byl trojnásobek 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama