Podzim v Laponsku - část pátá - Vardø a Vadsø

30. ledna 2012 v 21:57 | JR |  Finsko 2011
Musím to dotáhnout, tu dovolenou. Mám teď sice tolik nových témat, nosných řekl bych, ale opravdu vážné to doopravdy bude, až bude mimčo na světě, tak honem, honem, ať to do té doby stihnu. Posledně jsem končil v momentě, kdy jsme překročili norskou hranici směrem dovnitř.

Pevnost ve Vardø,Krátce na to jsme dorazili do městečka Tana bru, kde byl takový celkem pěkný most přes řeku, podle kterého se ta osada asi celá jmenuje. Zde jsme se zeptali v hotelu na turistických informacích, co by nám tak v okolí doporučili k vidění a slečna nedala jinak, než že bychom se měli jet podívat do Hamninbergu, že je to takový napůl ghost town (město duchů), který po letech opět ožívá, a hlavně že se cestou tam jede kolem velice zvláštního, rozeklaného pobřeží, které není k vidění nikde jinde v Norsku.

Když o tom tak přemýšlím, myslím, že je vůbec unikátní, a že takové pobřeží jsme neviděli ještě nikde.
Docela jsme s tou cestou váhali, protože znamenala asi 350 km zajížďku, ale teď, s odstupem času, toho rozhodnutí jet tam, rozhodně nelituji.

cesta po E75

Jede se tam po silnici E75 pořád na východ a cestou jsou jen dvě větší města - Vadsø a Vardø (něco jako Žebrák/Točník). Ve druhém jmenovaném jsme se zastavili už po cestě tam - to bylo už relativně v podvečer, kdy jsme si ještě stačili prohlédnout místní vojenskou pevnost (někteří z nás hlavně její toaletu, teda). Z celé výstavky uniforem, fotek a starého harampádí stojí za to asi jenom dělo na saních, které mi přišlo ohromně legrační, když jsem si přestavil, co taková věc asi udělá po výstřelu - podle mně to odjede kilometr dozadu :-)

Jak to jen dělali se zpětným rázem?


Pevnost jsme si prohlíželi sami (když jsme si nejprve koupili od místní omladiny v pokladně lístky), jen s brožurkou, kde bylo napsáno, co je co. Její současná podoba je víceméně z roku 1738 a podle těch papírových průvodců je nejsevernější pevností na světě a zároveň nejvýchodnější pevností v Norsku. Kdo by si chtěl přečíst víc, tak odkazy jsou zde:

Měli jsme při prohlídce štěstí, protože akorát když jsme odcházeli, tak se dovnitř nahrnula spousta lidí z velké zaoceánské lodi, která ve Vardø zrovna zakotvila.


My se vydali dál na sever a museli jsme dát slečně z informací v Tana Bru za pravdu. Silnice vedla naprosto neskutečnými skalisky po pobřeží Barentsova moře, opravdu ostrá skaliska "nalámaná" v prapodivných tvarech, jako by snad ani nepatřily do našeho světa. Podle průvodce se zde dokonce natáčely scény z jiné planety v Bondovce Moonraker, to ale nemůžeme potvrdit, protože jsme si ten film po návratu domů pustili a neviděli tam vůbec nic z Norska, natož něco, co by nám bylo povědomé.
Video z cesty vypadá dramatičtěji, než to opravdu bylo - ten malý telefon se při natáčení dost třese

Bohužel, fotky pobřeží moc nevyšly, bylo hnusně, už se smrákalo, navíc byla mlha a mrholilo, část obrázků je proto z cesty zpátky druhý den, kdy bylo nepatrně víc světla.


Hamninberg


Těsně před setměním jsme dorazili do Hamninbergu, kde to opravdu připomínalo město duchů, jelikož tam bylo absolutní mrtvo. Snad jen u jednoho domu jsme viděli zaparkované auto, ale jinak tam nikdo nebyl. Většina domečků ale byla opravená a asi to slouží jako víkendové chalupy. Dokonce se tu a tam rozsvítilo světlo u dveří, když jsme šli kolem, což nás zpočátku trochu vylekalo. Byla to ale jenom fotobuňka reagující na pohyb - evidentně tam elektrickým proudem šetřit nemusí (o tom, jak tam mají elektřinu skoro zadarmo, navíc z obnovitelných zdrojů, jsem už dávno slýchal úplné legendy).Ustlali jsme si hned za městem na tábořišti vedle mostu a v noci nás nic nerušilo.


pátek 16.9.2011

Je to už otravné, jak mám v deníčku pořád stejnou poznámku: "ráno opět déšť", asi budu zmiňovat jenom ty případy, kdy tomu tak nebylo. Moc jich ale nebude.

ovce, coby překážka silničního provozu

Tohle bylo jedno z mála míst, kde bylo víc ovcí, než sobů

Trvalé pošmourno - takový dojem si odnáším ze severovýchodního pobřeží Norska

nezdá se to, ale tohle jsou písečné duny

Tady byste asi Fremeny neobjevili


Hned po snídani jsme se vyrazili proběhnout po místních písečných dunách, které z dálky jako duny vůbec nevypadají, protože jsou zarostlé travou. Když ale vylezete nahoru, má ten výhled něco do sebe. Pak už jsme se jen vraceli zpět opět kolem těch zajímavých skalisek z jiné planety až do Vardø, kam jsme si zajeli ještě udělat fotečku domů na pobřeží. Mimochodem, Vardø leží vlastně na ostrově a silnice tam vede podmořským tunelem. Norové jsou vynikající tuneláři v tom původním, veskrze kladném, slova smyslu.

Vjezd do podmořského tunelu do Vardø


Tohle je video právě z průjezdu tímto tunelem, je nesmírně nudné, takže... jen pro sklaní fanoušky


Vardø


Projektant tohoto přechodu měl zřejmě smysl pro humor


Potom jsme popojeli ještě dál do Vadsø, kde jsme si trochu prošli město a vybrali z bankomatu nějaké norské peníze, abychom nejezdili jen tak "bez koruny v kapse".

Cestou do Vadsø už zase převažovali sobi - kolem silnice

...i na ní

Někteří na nás koukali opravdu hodně nechápavě :-)


Ve Vadsø je jedna taková zeměpisně-historická zajímavost, ke které jsme se také vydali.

Tak schválně, já to sem dám jako fotohádanku - poznáte, co to je?

otázka týdne: co to je?


A zkuste to napřed bez googlu! Obzvlášť na tip pana DJ jsem zvědav, on nás také rád trápí různými hádankami, tak uvidíme, jak si s tím poradí (pokud tedy můj blog ještě vůbec čte).

Řešení hádanky přinesu příště.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Proky Proky | E-mail | Web | 30. ledna 2012 v 22:36 | Reagovat

Prima dalsi clanek z cestovani po severu...pobrezi vypada trochu jako na NZ u mestecka Kaikoura. Delo na sankach jsem jeste nevidel. Ten prechod je unikat! Fotohadanka: je to nejaky stred, cehosi...nevim

2 Jarda Rejcha Jarda Rejcha | Web | 30. ledna 2012 v 23:00 | Reagovat

Kdepak, střed to není :-)

3 János János | 5. ledna 2013 v 22:44 | Reagovat

Není to náhodou stožár,ke kterýmu se uvazovali vzducholodě ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama