KV MFF 47. ročník – díl první

15. července 2012 v 23:34 | JR |  filmy
Festival skončil už skoro před týdnem, je nejvyšší čas, zpracovat tradiční filmovou rekapitulaci. Vezmu to stručně, nějak jsem tomu psaní blogu už odvykl.

Takhle to tradičně dopadá, když někoho poprosíte o fotku - usekne vám nohy. No ale to podstatné - břicha - nám vidět jsou :-)
1) Dvojpředstavení
a. Tramvaj, Česká republika, Francie, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3742-tramvaj/,


b. Alois Nebel, Česká republika, Slovenská republika, Německo, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3616-alois-nebel/
Zatím co Tramvaj je vcelku roztomilá animovaná hříčka o erotických představách korpulentní tramvajačky, Alois Nebel je docela jiné kafe - film o kterém se hodně psalo, asi ho už každý viděl, resp. každý kdo chtěl, už ho vidět mohl. Já nechtěl tolik, abych na to šel normálně do kina, ale na fesťáku jsem využil příležitost a přiznám se, že jsem se nudil. Atmosféru to trochu mělo, ale já už jsem unavenej filmy o dvou tématech - křivdy z odsunu SSudetských Němců a filmy o STB. Tohle byla hlavně ta prvně jmenovaná záležitost. Viděl jsem a znovu už vidět nemusím.

2) Grabbers (Chňapáci), Velká Británie, Irsko, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3747-chnapaci/
Půlnoční filmy jsou klasika, to nemůžu nikdy vynechat a tohle byl přímo ukázkový případ. Začíná to klasicky - do moře někde u Irska spadne "cosi" z Vesmíru, přepadne to loď, zklikviduje všechny námořníky, přičemž vidět jsou jen chapadla. No a pak ta obluda napadne jednu malou rybářskou vesničku na irském pobřeží a likviduje obyvatele jednoho po druhém, než narazí na místního kořalu, kterého nechá jít - správně, obluda nesnáší alkohol! Nejlepší způsob jak ji porazit je tedy na snadě - velká chlastačka, při které se ožere celá vesnice a to se to pak bojuje s vesmírnýma obludama! Vřele doporučuju, ke sledování s kamarády za nepřetržitého podávání irské whiskey.

uprostřed je hlavní hrdina filmu - místní policajt, který je - naštěstí - těžký alkoholik


3) Prague short film festival presentshttp://www.kviff.com/cz/filmy/nalezene-filmy/ - klasická dávka krátkých filmů, kterými v podstatě začínám každý festival v nafukovacím kině. Tentokrát to byl obzvlášť slabý výběr.

a. Zabij kuře, vystrašíš opici, Švédsko, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3720-zabij-kure-vystrasis-opici/
Docela drsná záležitost. Hlavně Part II, kterou to celé začíná - hromadná poprava kdesi v Čině, kterou sledují nějací zasloužilí funkcionáři jako jakousi atrakci (fotí si mrtvoly a tak), part I, který pak následoval a vysvětloval, že jedna z těch popravených se tam dostala kvůli malichernosti, mi už přišel navíc.

Banda pankáčů, resp. dva bráchové vedou nezbedný život a mladší brácha řeší, jestli je lepší odejít s přítelkyní, nebo zůstat s (trochu vyšinutým) bratrem. Dalo se to vydržet, ale žádný zázrak.

c. Než se řeka zbarví rudě, Velká Británie, 2010 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3718-nez-se-reka-zbarvi-rude/
Tak tohle byl úplnej děs. Jednak proto, že nefungoval zvuk (bylo to vysíláno z digit. formátu a zvuk připomínal nahrávání her z kazeťáku do 8bitových počítačů C64, nebo ZX Spektrum), kromě toho to bylo o holčičce, kterou unesli dva náboženští fanatici a nakukali jí, že je druhý Ježíš. Jéžiš-marjá!

Hezké, krátké, vyprávění o tom, že co se škádlívá, rádo se mívá.

e. Láska na první pohled, Velká Británie, 2010 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3722-laska-na-prvni-pohled/

A jakože všechny ty krátké filmy nestály celkem za nic, tak Láska na první pohled, kterou dávali jako poslední, byla velmi příjemnou satisfakcí. Nemá cenu nic prozrazovat, tohle si prostě sežeňte, je to moc pěkný filmeček.

Pokud vám ten herec někoho připomíná, tak vězte, že jste ho mohli vidět třeba jako pana Olivandera v HáPéčku


Film o dvou manících, kteří jedou autem a celou dobu přitom pomlouvají ženský. Ze začátku je to docela vtipné, řekl bych že je to ještě legračnější tou Polštinou, která mi vždycky připadala sama o sobě trochu srandovní. Časem to ale začne nudit. V konečném hodnocení pak podprůměr. Netřeba vidět.

5) Cosmopolis, Francie, Kanada, Portugalsko, Itálie, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3705-cosmopolis/
Šel jsem na to kvůli režisérovi (David Cronenberg), protože jeho jméno mám nějak spjatý se sci-fi a tohle měla být taky tak trochu SF, jenže to byla spíš ujetina - hrozně bohatej mladej týpek jede ve své luxusní limuzíně skrz New York a po cestě furt něco s někým řeší a divák se marně snaží přijít na to co a proč. Pak to celé vyzní jako obžaloba bohatých bankovních makléřů z Wallstreetu, kteří už roupama neví co by a pak to skončí. Docela blbost.

6) Doprava doleva, Island, Velká Británie, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3675-doprava-doleva/
Na islandské filmy chodím už z principu, protože mám pocit, že znám všechny 4 herce, které tam mají (a pořád dokola je obsazují). Tentokrát to bylo jinak, hráli tam jen dva herci, jeden z nich byl čerstvý absolvent herecké školy a tohle byl jeho první film a ten druhý byl režisérovo bratranec. Bylo to trochu retro, o dvou chlapících, kteří značkují silnici kdesi v islandské pustině (Západní fjordy) no a řeší svoje problémy. To retro (měly to být 80.léta) tam bylo jenom proto, že tehdy nebyly mobilní telefony, které by ty jejich problémy vyřešily co by dup. Jako film to ušlo, ale zase taková zábava to nebyla.Výborný kus! Pulp Fiction po Norsku dalo by se říci. Gangsterská černá (hodně černá) komedie o tom, co se stane, když partička bývalých trestanců a jejich současného "slušného" zaměstnavatele vyhraje velké peníze v sázce na fotbal. Teklo tam hodně krve, bylo tam hodně legračních gagů, a slabší povahy by to asi nedaly, takže útlocitařům není film určen, ostatní se určitě dobře pobaví.

hlavní hrdina filmu Jackpot se právě snaží policejnímu komisaři vysvětlit, jak došlo k tomu, že se ocitl jako jediný přeživší v sexshopu plném rozstřílených lidí.


Tento, stejně jako dva předchozí filmy byl součástí festivalové sekce Deset evropských režisérů očima Variety, což je sekce kterou budu i příště náležitě sledovat, protože filmy z ní většinou stojí za to (už tomu tak bylo i na předchozích ročnících Festivalu). Tento film nakonec vyhrál diváckou cenu, což mu ze srdce přeju, také jsem se u něj velmi dobře bavil. Zkuste si představit road movie o třech mrzácích (z Vlámska, ne z Damašku) jak se vydají do Španělska, s jediným cílem - přijít o panictví. Je to místy drsnější humor a celkově to vyznívá trochu do smutna, ale je to pěkný film, který určitě můžu doporučit. Jediné co mne trochu zarazilo, je, jak moc mi to připomnělo film Dech z loňského festivalu ze stejné sekce, který se zabývá podobným tématem a celkově je svým pojetím fakt dost podobný.Amerika v době prohibice, drsní muži pálící na černo pálenku, zlej federální agent... a hlavně scénář Nick Cave - z toho se nakonec vyklubala výtečná kombinace. Hodně velký podíl měla i atmosféra Velkého sálu Thermálu, kde jsem projekci někdy od 22 hod viděl. Všichni byli evidentně naladěni na stejnou notu, takže když hlavní "nezničitelný" hrdina udělal svoje "huh" (takové to nesrozumitelné něco mezi přitakáním a zavrčením) lidé se smáli a tleskali, stejně jako když se pokaždé vylízal ze všech 100%ně smrtelných zranění a ran. Prostě se to bralo s nadhledem, což se ale bral naštěstí i celý film sám, takže to pasovalo. Krásnou roli tam měl navíc můj oblíbenec Gary Oldmen, takže já určitě doporučuji.

Nebojte, to je jen průstřel žaludku, srdce a tak, na to bude stačit jediná kapka Kolalokovy na černo pálené limonády..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Thomys Thomys | E-mail | Web | 19. července 2012 v 11:29 | Reagovat

Taky jsme chtěli jet tento rok, ale nevyšlo to. Jak vidím podle fotek a film, tak příště určitě přijedeme.

2 Kikir Kikir | 5. října 2012 v 21:30 | Reagovat

Zdravím, useknuté nohy na horním futu vůbec nevadí, naopak. Ještě bych malinko uřízle odspodu a trochu shora a kompozice se vylepší o 100%. Toliko názor fotografa :-) (já jen, abyste si nemyslel, že useknuté nohy jsou vždy na závadu) FOTOGRAF zdraví KINOFILY a přeje pěkné zážitky a zároveň zve do Znojma na www.znojemskyhrozen.cz :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama