KV MFF 47. ročník – dokončení

27. července 2012 v 17:00 | JR |  filmy
Konečně dokončení festivalové reportáže. Trochu pozdě, ale přece.


Tento dokument měl tu smůlu, že jsem ho viděl hned po práci, ještě ne zcela soustředěný a "vžitý" zpět do festivalové náklady. Proto jsem v Čase, kde se promítal, na chvilku vytuhnul. Přitom nápad vcelku dobrý - ukázat atmosféru metra (meter?) v různých městech a zemích - v New Yorku, Los Angeles, Tokiu, Singapuru a Moskvy. Obzvlášť posledně jmenované, moskevské, metro mne zaujalo svou doslova krásou - některé stanice svou bohatou výzdobou připomínají třeba Lucernu, snad trochu i Pupp, byť je to místy šmrncnuté socrealismem.
Rovněž vážné úvahy mladého Japonce na téma "všude je moc lidí, asi budu všem nejužitečnější tím, že spáchám sebevraždu skokem pod metro" byly fakt zajímavé (a drsné). Škoda, že jsem na to zrovna nebyl naladěn. Jestli to poběží v televizi, rád se podívám znovu.

11) Nejmilejší nepřítel, Švédsko, Norsko, Německo, Polsko, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3831-nejmilejsi-nepritel/
Podle plakátu i anotace jsem měl docela příjemná očekávání, která zprvu snad mohla být naplněna v konečném důsledku, to ale byla jen slátanina. Představte si to asi takhle - na vědeckou expedici na Špicberky, která má dokázat původu všech kontinentů v jednom jediném (Pangea), se vydá v létě roku 1939 dosti nesourodá partička vědců - Němci, Angličané (včetně tajného německého agenta), kteří se navzájem popichují, a s nima ještě neutrální Švéd, expert na dynamit (jak jinak). To vše na lodi s ruskou posádkou pod vedením norského kapitána. Po "překvapivém" vyhlášení války se na lodi odehraje drama a divák jen s úžasem sleduje, kdo je vlastně větší "svoloč". Jako prostě krásná příroda kolem to nezachrání, tvůrci filmu se totiž nemohou rozhodnout, jestli to bude komorní drama anebo akční thriller a kombinace obojího vyznívá ze všeho nejvíc jako laciná fraška. Nedoporučuji.


Tohle je opravdu extra spešl film. Ještě se mi (na fesťáku) nestalo, že bych odcházel z kina a řekl si, že to musím bezpodmínečně a co nejdřív vidět ještě jednou! Až teď. Vážně takhle zvláštní film, který sice jednoznačně spadá do žánru SF, ale zároveň je tak úplně "jiný", to už tu dlouho nebylo. A přitom jsem si zrovna ten den stěžoval kamarádovi panu VF, že sci-fi filmy už stojí za starou belu, že je to samej komix, akce, triky a pořádnej nápad s atmosférou abys v černé díře hledal.


A hleďme, tu ho máme - kanadský film, který se s divákem moc nemaže, rovnou ho vtáhne do zvláštního světa blízké budoucnosti, kde se hraje na prazvláštní hudební nástroje modelované podle ženských těl, vyrábí je hologramy, cestuje se teleportem, k Marsu letí marsonauti a celé je to podbarvené velmi jemnou zvláštní hudbou a člověk má pocit, že je to sice úplně šílené (šílené účesy, kostýmy, podivné nápady) ale přitom celek působí navýsost harmonickým dojmem. Prostě máte pocit, že to tak má být, že je to správně.

Film sice vypráví konkrétní příběh, ale spíš to jako celek připomíná lyrickou báseň děj, sám o sobě, vlastně není důležitý. Celé je to ve francouzštině a ta tomu velmi sluší (možná by se mi to v češtině vůbec nelíbilo), prostě nádherný, libozvučný film s poutavými obrazy a podmanivou hudbou abych to tak shrnul. A stejně, ať napíšu cokoliv, bude to úplný blábol, tohle se prostě musí vidět (nejlépe 2x).


Pro úplnost bych dodal, že jiný kamarád pan JM (jiný pan JM, ale též Jaroslav a též původem ze Staré Role) film viděl také a vůbec se mu nelíbil. A to je správně, tak to má o festivalu být.

13) Polski film, Česká republika, Polsko, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3757-polski-film/
Film, o kterém se toho hodně namluvilo, v rámci MFF měl i poměrně velkou reklamu, ale vůbec největší ze všeho měl delegaci. Když si představíte pódium Velkého sálu v Thermalu, tak se všichni rovnali vedle sebe zleva až úplně doprava a myslím, že i na druhou řadu došlo. Byl tam podle mě i poslední pomocný účetní, proto taky vyjmenování všech trvalo asi hodinu. Film samotný je pak experiment a jako k takovému je potřeba k němu přistupovat = nic neočekávat a nemůžete být zklamáni. Takhle to přesně mám já. Nelituji, že jsem to viděl a znovu už to vidět nechci. Kromě toho mě nebaví herectví jednoho z titulních představitelů - Pavla Lišky. Skoro by se dalo až říct, že ho vysloveně... nemám rád.14) Mazel (Teddy Bear), Dánsko, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3686-mazel/
Jednoduchý, prostý a nikoliv sprostý film o kulturistovi ve středních letech, který si nemůže najít ženskou, a tak se na radu příbuzného, vydá do Thajska kde s tím "něco udělá". Kromě toho má doma despotickou hysterickou matku a na to jakej je korba, je to prostě ťulpas. Není to ani přehnaně veselé, ani smutné, spíš je to ale trochu nuda, takže kdo neuvidí, o nic se neochudí.

Animovaný film o tom, že staří je pěkně na prd. Zvlášť stáří s Alzheimrem. Podáno je to celé laskavě, místy vtipně, a docela tomu jde i dobře rozumět v té španělštině (a to jsem začínající začátečník ve výslužbě). Člověk se u toho zamyslí a posmutní, protože tyhle myšlenky dřív třeba vůbec neřešil a čím je starší, tím hmatatelnější ten věk je - vlastní i věk našich blízkých.16) Andělský podíl, Velká Británie, Francie, Belgie, Itálie, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3759-andelsky-podil/
Určitě nejveselejší a nejvtipnější film co jsem letos na MFF viděl, v každém případě jej hodnotím hodně vysoko. Odehrává se ve Skotsku, je také celý ve scottisch english, které krásně skoro vůbec není rozumět a zjednodušeně řečeno jde o to, zda má člověk dostat druhou šanci a jestli se může lotr napravit. Nebere se to ale tak vážně, a přestože jsou ve filmu smutné a někdy až nepříjemné scény, které ukazují, že v životě se "napravit" často prostě nedá, tak v tomhle filmu zkrátka držíte hlavnímu hrdinovi palce, aby to dobře dopadlo. A jestli to dobře dopadne, není vůbec ale vůbec jisté.
Prozrazovat to nebudu, v každém případě velmi, velmi doporučuji, je to moc pěkný film. Akorát pozor po jeho zhlédnutí hrozí akutní chuť na skotskou whisky!


17) Přijít o rozum, Belgie, Francie, Lucembursko, Švýcarsko, 2012 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3758-prijit-o-rozum/
Hrůza, jež slovy vypovědět nelze. Před tímto filmem si vás pouze dovolím především varovat, protože už jen popisovat o čem je, by byla ztráta času. Prostě to skončí tím, že ta matka ty svoje tři malé děti podřízne, no. Jeden film zkrátka musel bejt "plnotučně-festivalovej" abych tak řekl.


Promítáno v Městském divadle za účasti pana Somra, který byl před projekcí oceněn za zásluhy o českou (světovou) kinematografii, zcela po zásluze myslím. Byly ovace ve stoje, já byl celkem vpředu, tak jsem to krásně viděl a i byl viděn (a fotografován, jak dokladuje snímek, který byl i na idnes.cz)

autor na snímku, který obletěl média

Film samotný je moc pěkný, herecká etuda, jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání. Je také jasné, že ten film byl přímo určen pro trezor, protože servítky se tedy rozhodně nebral.

K této projekci se váže ještě jedna příhoda - jak se tam totiž pořád vstávalo a sedalo (standing ovations), tak jsem ztratil peněženku. Zjistil jsem to venku, ale jelikož jsem ji pak uvnitř nenašel, myslel jsem, že mi ji spíš někdo ukradl (bylo tam hodně lidí a já ji měl blbě v zadní kapse kraťasů). To mi samosebou zkazilo odpoledne, musel jsem hned zablokovat karty a pak jsem strávil slušných pár hodin na Policii s nahlašováním ztráty (kvůli občance a ŘP). No a co čert nechtěl, když jsem to měl už konečně celé nahlášené, tak mi najednou volal nějaký pán, že tu mojí peněženku v divadle našel! To bylo radosti! Takže mne policisté eskortovali v blikajícím voze až do divadla, kde mi jeden velmi slušný mladý pán (na vozíčku) z Jablonce nad Jizerou tu peněženku vrátil i s kompletním obsahem. Musela tam být zapadlá hodně dobře, protože ji našli vlastně až ob jedno představení než jsem byl já. Dobří lidé ještě žijí - tímto děkuji panu Martinu Ulrychovi. P.S. Vyplatí se nosit v peněžence vlastní vizitku!


19) Výheň (Hell), Německo, Švýcarsko, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3725-vyhen/
Postkatastrofický film z BRD? Ale ano, řemeslně celkem solidně odvedená práce. Z mého pohledu žádná bomba, ale pro fanoušky žánru to rozhodně není ztráta času.Další velmi zajímavý počin - v podstatě jde o dokument, který analyzuje a zevrubně rozebírá jiný film - Kubrickovo Osvícení (Shining). Trochu jsem se toho bál - co se tam může dvě hodiny rozebírat? Ale pak jsme na to jen fascinovaně hleděl. Podle autorů dokumentu a lidí, kteří v něm vystupují byl Kubrick génius (o tom žádná), který nic nedělal náhodou, a vše bylo přesně promyšlené a ve všem se skrývá nějaká symbolika. Proto, když si pouštíte Osvícení políčko po filmovém políčku, zjistíte neuvěřitelné věci. Například to, že Kubrick natočil to "falešné" přistání Američanů na Měsíci a protože o tom nesměl mluvit, zakódoval tu informaci do Osvícení, stejně jako spoustu dalších, někdy více, někdy méně uvěřitelných. Pro mne z toho největším přínosem byla myšlenka, že bych někdy chtěl věnovat celý život (nebo jeho podstatnou část) takto detailnímu studii nějakého jiného díla. Fakt bych chtěl, jen nevím, kdo by mne živil.

21) Mars a Avril, Kanada, 2012 (podruhé) http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3838-mars-a-avril/
Opravdu jsem na to šel podruhé, dokonce jako na svou závěrečnou festivalovou projekci a nelitoval jsem. Opět to na mne silně zapůsobilo a potěšilo mne to. Jsem moc rád, že se ještě objevují takové (jiné a výjimečné) filmy. Byla to opět sekce Deset evropských režisérů očima Variety, a jak se zdá bude to do budoucna moje nejoblíbenější kategorie.

mimo soutěž: Iron Sky, Finsko, Německo, Austrálie, 2011 http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/3766-iron-sky/
Nebyl jsem na tom sice přímo na festivalu, přestože to tam, jako půlnoční film, běželo, ale pouštěli jsme si to doma s panem VF a později znovu v rámci akce Kolaudační párky. Čili i tento film jsem viděl dvakrát a moc se mi líbí. Je to ztřeštěná parodie na všechno možné, hodně se toho o ní napsalo na netu, protože je to v podstatě amatérský projekt, který se dával dohromady z dárcovských peněz asi 3 roky. Už jen ty země v koprodukci Finsko-Německo-Austrálie to hovoří za mnohé.


Podle mě je to úplná bomba, výborný nápad (fašisté se v roce 1945 vydali na měsíc, kde založili čtvrtou říši a chystají se na osvobození planety Země), poměrně velmi zručně technicky zpracováno a navíc je to nabité fóry a gagy všeho druhu. Nerad bych z toho něco prozrazoval, to se radši na to podívejte sami.

Včera na mariáši říkal pan DM, že je to vlastně blbost nevalné úrovně, a že se mu to moc nelíbilo. Já myslím, že to bude tím, že nikdy nehrál Wolfensteina. Protože pro ty, kteří ho hráli, je tenhle film (i když jen místy) splněný sen!
Celkově hodnotím tento poslední před-dětný festival jako velmi dobrý, jsem překvapen, že jsem stihl tolik filmů (hodně jich zvládla i Gabča, což je také slušný výkon). I když to bylo o deset méně než loni, pořád myslím nadprůměr. Na to, že když jsem si poprvé pročítal program a nemohl v něm najít nic zajímavého, to nakonec byly i vcelku pěkné filmy. Trochu míň jsem pařil (nebylo tolik s kým a nebyl ani čas, když člověk chodí do práce), i tak jsem se ale skoro nevyspal (ty noční představení, to je náročná záležitost).

Podle kolegů mariášníků se festival posouvá dost směrem k pozlátku a zábavychtivé mládeži z širokého dalekého okolí a opouští se klasický "baťůžkářský model". Já bych to neviděl tak černě, určitě je kolem těch diskoték a barů víc než dřív a mládež tam chodí "pařit" stejně jako si v celých Varech dávají dostaveníčko celebrity a pracháči z celé republiky, kteří si prostě "zabukují" celou kolonádu jen pro sebe a VIP hosty, ale to asi bylo vždycky jenom je to víc vidět. Před Termálem a v něm se ještě pořád dá posedět s úplně neznámými lidmi a pokecat u pivka o tom jaký dobrý/špatný film kdo viděl a to je právě ono. Tak to má být.

Jsem zvědav, jak s Jaruškou budeme zvládat MFF KV 48 věřím, že aspoň něco uvidíme!

Na závěr malé festivalové zátiší ze všech mých lístků, festival pasu, programu a naší krásné nové podlahy :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 7. srpna 2012 v 15:14 | Reagovat

Bez Wolfíka by ani nové sedmičku u mě doma neběžely, ale film to byl přesto poněkud, no, řekněme zvláštní. :-)

2 Jarda Rejcha Jarda Rejcha | 8. srpna 2012 v 9:25 | Reagovat

Stačí jediné slovo: Götterdämmerung! Iron Sky je prostě srdcovka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama