48th MFF KV díl třetí - dokončení

14. července 2013 v 23:27 | JR |  filmy
16) Frankensteinova armáda, Nizozemsko, USA 2013, půlnoční film, 84 min, http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/4053-frankensteinova-armada/
Na tuhle divočinu jsem šel v podstatě jen proto, že tam hrál Roden , až to mělo být o šíleném nacistickém vědci, který experimentuje s mozky vojáků někdy ke sklonku druhé světové války. Úplný Wolfenstein, řekl jsem si a pravda, místy ho to silně připomínalo. Jinak to ale bylo béčko až céčko, úplná blbost a opět strašně nahlas, asi aby se člověk víc bál. Co mne zarazilo nejvíc - bylo tam napsáno, že "Tento film vznikl za podpory ministerstva kultury ČR", což se tedy dost divím, do čeho (taky) jdou naše peníze. Pro fanoušky Wolfíka to lze doporučit, byť kultovní záležitost to není a nebude.Obrázek z filmu mne vysloveně nalákal - Rodena v roli šíleného vědce z Wolfíka jsem prostě musel vidět!Další film z Variety's choice, tentokrát docela napínavý historický thriller ze středověkého Norska. Příroda krásná, příběh komorní akorát to mělo všechny klišé, které může "dobrodružný" film z takové doby mít. Malé holčičce zabily rodiče a brášku, ji zajali, pak uteče a všem se pomstí. Překvapivé zvraty, resp. překvapení vůbec se nekoná. Snad jen, že hlavní kladné hrdinky jsou malé holky a hlavní záporák je záporačka.18) Místo zlatých hvězd, Turecko 2013, 107 min, http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/4189-misto-zlatych-hvezd/

S odstupem bych tento film hodnotil asi jako nepodivnější z letošní série. Podle anotace to měla být černá komedie o tom, jak v nějakém malém městečku někde v Turecku mají lidé nadpřirozené schopnosti, jako třeba, že jeden dokáže procházet zdí, nebo létat a tak. Jenže i oni mají své starosti s láskou a podobně. To celé v černobílém hávu, který byl fajn a místy jsem za to byl rád. Byly tam okamžiky, které byly vysloveně skvělé, jako třeba vyznání lásky a žádost o ruku za vzájemného zvracení, ale pak tam taky byly situace kdy jsem prostě nechápal. Jako když si hlavní hrdina potřeboval "půjčit" ruce jedné ženské, která tlesknutím dokázala zastavit čas, a vzal si na to mačetu... To bylo na komediální žánr až přespříliš drsné, humor černý, nečerný. Byl to zkrátka prapodivný film.19) Velká nádhera, Itálie, Francie 2013, 142 min, http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/4151-velka-nadhera/

Film hezký, ale dlouhý. Sledujeme moderní Řím očima spisovatele, který napsal jen jednu knihu (a celý film ho všichni otravují s dotazem, proč nenapsal další), a který vše bere s poněkud sarkastickým nadhledem. Píše do novin, chodí na různé VIP večírky, účastní se vernisáží a různých uměleckých představení, často velmi bizarních a komentuje to přesně, jak to cítí. Bez servítek, což nějakou dobu docela baví, ale nevystačilo mi to na celý film. Vše se naštěstí odehrává v tom Římě a je to velmi poutavě obrazově zpracováno (hlavní hrdina má například byt s krásnou terasou s výhledem na Koloseum). Obrazově tedy pěkné, ale znovu opakuji, hrozně dlouhé. Vím, že mě to při tom letošním filmovém maratonu a chronickém nevyspání hodně bralo a několikrát jsem si lehce dřímnul, nedalo se tomu ubránit.20) Futurologický kongres, Izrael, Německo, Polsko, Lucembursko, Francie, Německo 2013, 120 min, http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/4169-futurologicky-kongres/

Opět jeden z těch nejlepších kusů. Na půl hraný a na půl animovaný film - scifárna na motivy knihy Stanislava Lema (což jsem se dozvěděl vlastně až ze závěrečných titulků). Hlavní roli hrála Robin Wright, kterou si pamatuju z Foresta Gumpa jako Jenny a pak už z žádného filmu, ale je tam i Harvey Keitel a Paul Giamatti, což je téměř automaticky záruka úspěchu. Příběh je originální - uvadající herečce nabídnou, že už nemá šanci si zahrát v žádném filmu, ale že ji mohou za určitý obnos naskenovat a koupí si na ní copyright, jinými slovy, že už nebude hrát nikdy přímo ona, ale její digitální verze, se kterou si budou moc dělat co budou chtít. V dnešní době perfektních počítačových triků to vlastně není až tak úplně nereálné téma. Časem to jde ale ve společnosti ještě dál - vedle toho, že se lidi na herce budou chtít dívat, dostanou též možnost v digitálním státě USA - Abrahamě, se jako jejich hrdinové i cítit, zkrátka docela cyberpunková záležitost. Virtuální reality ve virtuálních realitách a tak dále.
Moc se mi to líbilo a hodlám se na to podívat ještě minimálně jednou.
Shodou okolností jsem hned po Futur. kongresu (který mi ještě dozníval šedou kůrou mozkovou) viděl další skvělý film - tutový hit letošního léta - Revival od Alice Nellis. Režisérku tuto jsem ostatně potkal, když jsem šel na záchod (takhle já totiž potkávám nejvíc slavných osobností, protože chodím na záchod docela často) a všechny hlavní protagonisty jsem zase potkal, když jsem se z toho záchodu vracel (a udělal jsem si mimoděk i snímeček, to už jsem neměl tolik na spěch).
Myslím, že se o filmu už hodně psalo, hodně pochvalně dokonce (pochválila ho i Mirka Spáčilová na idnes). Já byl teda až na druhé projekci (premiéra byla ve Velkém sále Thermalu), v Městském divadle, až na galerii, kde bylo hrozně špatně slyšet, ale i tak mi to přišlo jak skvělá komedie, plná krásných hlášek a s krásnou atmosférou. Bude to určitě i v televizi, takže si to nenechte ujít, já se taky znovu rád podívám.

Na plakátu


a v reálu

A to už jsme u posledního festivalového dne - filmeček z USA o chlapíkovi, který pomáhá propouštěným vězňům najít uplatnění na svobodě a o jednom z jeho prvních "klientů" - oba jsou veskrze sympatičtí ve své lidskosti (žádné přehrávání a přehánění se naštěstí nekoná), ani to nemá klasický hollywoodský hepáč (ale ani to nekončí špatně), prostě příjemná, pohodová věc, která je slušně koukatelná, a potěší tím, že slušní lidé ještě nevymřeli (na plátně přinejmenším) a že dostat druhou šanci si někteří lidé asi zaslouží (opět na plátně přinejmenším). Je v tom i malinkatá reminiscence na film Angel's share, který si mi z MFF líbil nejvíc loni, tam byl podobný námět, jen šlo o celou skupinku, tohle je mnohem komornější záležitost.23) Expedice na konec světa, Dánsko, Švédsko 2013, 90 min, http://www.kviff.com/cz/filmy/detail-filmu/4055-expedice-na-konec-sveta/
Díky tomuhle filmu jsem si už vybral dárek ke čtyřicátinám (které budu mít teprve v roce 2016) a sice - pojedu do Grónska, protože je tam krásně. Film Expedice na konec světa jednak právě ukazuje, jak je v Grónsku krásně a druhak je takovým fiktivním dokumentem o vědecké expedici, která je složená ze zástupců všech možných oborů od geologů, zoologů, biologů přes umělce a lidi ryze múzické. Jejich dialogy a interakce jsou zdrojem humoru a filosofických debat, nicméně není to film k popukání a snad ani k zamyšlení, resp. já jsem vlastně úplně nepochopil o čem ten film je, jen že je v tom Grónsku opravdu nádherně a že tam musím jet. Asi bych se na to měl podívat znova. Zase je tu reminiscence s loňským filmem - Nejmilejší nepřítel - tam je to hrozně podobné, akorát je to z historie a je to víc příběh, než dokument a výprava míří na Špicberky, ne do Grónska.Poslední kus byl opět ze sekce Variety's Choice a byl to pěkně zrežírovaný a zahraný thriller z prostředí polské dopravní policie, kde se tedy dějou věci... Od pěkně ostrého a servítky si neberoucího zobrazení korupce, přes tradiční hru na neprávem obviněného poldu, který se skrývá a na útěku za pochodu řeší svůj případ až k očištění svého jména... to celé v prostředí, které asi není tak daleko od toho našeho. Přišlo mi to věrné, napínavé, akční a okořeněné humorem všeho tak akorát. Uměleckou hodnotu nehledejte, ale napínavou zábavu na dvě hoďky zde určitě získáte.
Další festival máme tedy za sebou. Chtěl bych touto cestou poděkovat panu KM, který byl tak laskav a zapůjčil nám svou novinářskou průkazku poté, co MFF v ani ne polovině opustil , díky čemuž jsme se dostali i na filmy, které jsme vidět chtěli, ne jen na ty, kde zbylo místo. Letos byla totiž úspěšnost rezervace přes SMS velice mizivá a do fronty už se nám (starým mazákům) prostě nechce. Nehledě na to, že s malou to není tak snadné stejně jako s tím, že já musel chodit do práce.

Rekapitulace:
  • Viděl jsem 24 filmů, Gabča kolem deseti, jen dva jsme viděli spolu, z celkového počtu 235 filmů je to ale pořád jen malý zlomek.
  • Mezi top 5 patří: Papusza, Revival, Futuristický kongres, Odpad město smrt a Všichni dobří rodáci
  • Nová znělka s Helen Mirren je dobrá, jen jsem ji viděl snad 15x což přeci jen omrzí. Kromě Andyho Garcii jsem ale viděli všechny ostatní.
  • Pivo - letos vyměnili sponzora a místo Budvaru se točilo pivo Lobkowicz, ovšem za 40 Kč, což považuju za úplnou lichvu. Však tam taky nebylo vůbec plno.
  • Počasí bylo opět v celé své škále - od lijáku po horké slunečno, snad jako každý rok.
  • Tchyně se jako baby sitterka osvědčila, určitě ji pozveme i za rok, dokud nebude Jája moc chodit s námi (a na některé filmy to bude trvat ještě cca 17 let).

Přeji všem čtenářům krásné filmové zážitky, já jsem (považte) od festivalu ještě neviděl vůbec nic. Musím ty oči nechat odpočinout.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Littlekey Littlekey | 16. července 2013 v 8:40 | Reagovat

Děkuji. Ideální reportáž pro někoho, kdo na festival raději Vary opouští. Na vlastních to člověk tak nepozoruje, ale na cizích dětech je vidět jak ten čas neskutečně letí. Je to už kus baby. :-)Mělibychom dát nějakou návštěvu.

2 jm jm | Web | 6. září 2013 v 7:51 | Reagovat

Výborná sérka, jako obvykle!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama