Dovolená 2013 aneb Ve Vysokých Tatrách na vysoké noze

3. září 2013 v 22:39 | JR
Léto je pomalu za námi, a já bych rád bilancoval naše první zkušenosti z dovolené ve třech. Sice už jsme jednu takovou malou dovolenou absolvovali už loni v listopadu v Mariánských Lázních, ale to byl spíš prodloužený víkend, takže to se nepočítá.
Letos jsme měli ambice na opravdickou, ba přímo zahraniční, dovolenou. Ostatně, dovolená s dítětem toť v pravdě jiný světadíl respektive, v porovnání s naším cestováním dříve, jiná planeta. Ale pěkně popořadě.

Štrbské pleso před naším hotelemAbychom si vše otestovali, vydali jsme se nejprve na týden do Nových Hamrů (D.C.)pozvání manželi M na chatu, resp. baráček, letní sídlo, nebo jak jinak to nazvat. To byla zkušenost k nezaplacení.

Tak předně: netušil jsem, kolik věcí je potřeba brát s sebou! Máme Oktávku v kombíku a byla nám malá! Jenom jsem s hrůzou pozoroval jak se doma vrší zavazadla rychleji, než jsem je stačil odnášet do vozu a nezbylo mi, než jen kroutit nevěřícně hlavou a trnout obavami, jak se pak sbalíme na dvoutýdenní dovolenou?

Aniž bych předjímal, byl to horor! Považuji se za člověka, kterému trvá sbalit se kamkoliv max. půl hodiny, přičemž těch 25-30 min je v případech cest typu Aljaška, Patagonie, na výlet "za humna" se zvládám sbalit za pět minut. Gabča to má jinak, ať jede kamkoliv, ať se začne balit sebedřív, vždycky poslední noc nepůjde spát a bude balit až do rána - a to bylo tak ještě když jsme neměli Jáju. Teď se dámská část výpravy balí v čase vyjádřitelném pouze exponenciálními rovnicemi.

Dále, má původní představa, že dovolená s rodinou má cosi společného s pojmem "dovolená na zotavenou" vzala brzy za své. Tahle dovolená byl přesný opak klidu a odpočinku. Samozřejmě, mi to všechno kolegové u mariáše říkali, ale jejich "zkušené rady do života" ze zásady ignoruji a dávám předost zkušenosti vlastní. Zde byla tato přesně ve stylu rčení: "zážitek nemusí být hezký, stačí, když je silný". Péče o dítě byla intenzivní a náročná a byť to dělám rád, místy to bylo vyčerpávající. Tou dobou totiž kulminoval Jarušky nový "vynález" a sice, že se rozčílí tak, že zapomene dýchat až začne modrat a čekání na nádech jsou nejdelší vteřiny v životě. Nebudu to nijak rozebírat, ale je to hrozný, ovšem dle doktorů prý normální a nedá se s tím nic dělat.

Na druhou stranu, abych to nedramatizoval, měli jsme krásné počasí, a tak lze i tuto "před skokanskou" dovolenou v Hamrech hodnotit kladně. Vůbec nejvíc se mi líbilo v Krmelci, když jsme s panem DM (naším hostitelem) přemluvili kluky, aby ve čtvrtek přijeli zapůsobit za námi na hory, to byl zlatý hřeb celé dovolené.

cestou z Nových do Starých Hamrů

Na Jelení


obsáhlá fotodokumentace z Mikrodovolené v Mikroregionu Nové Hamry, jak jsem to nazval je k nahlédnutí zde:

Tou hlavní dovolenou pak byla den po Jaruščiných narozeninách cesta na východ. Nejprve do Vsetína, kde jsme se aklimatizovali na pobyt na jiném poledníku a uskutečnili několik příjemných výletů - do Luhačovic, do Kroměříže (víte, že ve Vsetíně říkají "ten" Kroměříž? Např. jedem do Kroměříža - děsný, co?) a do ZOO v Lešné. Pak teprve přišel přesun ještě dál na východ, k bratrům Slovákům, do Tater Vysokých.

V Luhačovicích si mne Jája osedlala, mimochodem, v Luhačovicích jsem coby dítě základní školou povinné dvakrát docela dlouho pobýval, jsa sláb na průdušky byl jsem tam v lázních - ta dětská léčebna je tam dosud, jak jsem se mohl přesvědčit


Jurkovičův dům a Kolonáda v Luhačovicích


V Kroměřížských zahradách (podzémecké) jsme viděli tuhle pávici s pávičetem


Ze ZOO v Lešné

Takovéhle nadšení Jája projevovala skoro u každého zvířátka, tohle bylo myslím u nosorožců

krása a všestrannost pomnožného čísla vynikne, když pod tuhle fotku napíšu pouze lakonické: opice

Fotky z výletů do Luhačovic, Kroměříže(a), Lešné a Královce jsou k nahlédnutí zde:

Celé jsme to domluvili už někdy v dubnu s kamarády M, kteří si nemohli vynachválit jeden luxusní hotel v kterém tam byli už dvakrát (v zimě i v létě) no a tak jsme s nechali zlákat (já už jen tou představou, že nám bude mít občas kdo pohlídat Jarušku) a plácli se přes kapsu pobytem v Grandhotelu Kempinski přímo na Štrbském plese.

Náš hotel - Kempinski - ono to zní tak trochu jako "kemping", že jo? A vono ne!

Předně je potřeba říci, že to bylo super. Pak stojí za zmínku též neopomenout to, že to bylo super a nakonec, pro zachování objektivity zmínit i to, že to bylo super :-)

Skalnaté pleso - na Lomničák jsme se nedostali, bylo vyprodáno na dva dny dopředu

Sedačkovou lanovkou na Lomnické sedlo jsem jel už jen já, Gabča s Jájou zůstali na Skalnatém plese

Fantasticky nám vyšlo počasí, za těch prvních pět dní jsme se stačili utahat túrami a výlety po krásách velehor, abychom si vysloveně užívali poslední dva propršené dny v hotelovém wellnessu s výhledem ven, kde bylo psí počasí (nám uvnitř bylo ale až hanebně dobře). Ještě nikdy jsem neměl takovou radost z toho, že nám na dovolené prší, jako ty poslední dva dny. Ostatně vám sem (jen proto, abych vás popudil), dám pár obrázků.

"Very" Wellnessnezdá se to, ale tam venku je veřejnost a tady za sklem... tady máme privatzápad slunce na Štrbským plesem

Nemá cenu zbytečně rozepisovat všechny detaily, jednak nikoho nezajímají a druhak si je už stejně nepamatuju, takže dále jen pár heslovitých poznámek.
 • Šli jsme z extrému do extrému, protože dva týdny před prvním noclehem v pětihvězdičkovém hotelu jsme s Jájou zkoušeli prvně spát ve stanu. Jenže to nevyšlo. Usnula tam teda, jenže pak se vzbudila a měla ten svůj šok, tak jsme to vzdali (bylo to u kamarádů F na zahrádce v Doubí)
 • Oproti tomu pobyt v Grandhotelu nedělal nikomu z nás potíže, snad jen večerní popíjení v lobby baru jsem vzhledem k cenám omezil na méně než minimum.
 • Jája špatně snáší první noc ať je kde je - tu první prořvala i v Tatrách, naštěstí tam mají tlusté zdi.
 • Coby rodina s dítětem jsme v hotelu ale vůbec všude, kde jsme se v Tatrách pohybovali, vysloveně splynuli s davem - všude byli rodiny s (většinou malými) dětmi.
 • Za svůj vůz značky Laurin&Klement jsem se na parkovišti před hotelem poněkud styděl
 • Kromě kamarádů M a jejich početné rodiny jsem se tam s nikým neseznámili, jaksi jsme neobstáli v základní konverzaci na téma -který daňový ráj je lepší, zda Kajmanské ostrovy, nebo Seychely, a kde je lepší si koupit (!) pláž?
 • Z počátku jsem si v podobných situacích říkal - "Ty vole kams to vlezl?" Teprve když jsem si uvědomil, že na to vlastně mohu nahlížet jako na sociální experiment, značně se mi ulevilo a dál jsem si už na luxus zvykl jako na součást experimentu.
 • Výlety s Jájou probíhaly vesměs dobře, špatně snášela akorát cestu autem, resp. tu část, kdy se probudila (jinak dokáže v autě krásně spát až dvě hoďky v kuse.
 • Z panorámat jsem byl nadšený, nejvíc mě dostal výhled na Popradské pleso, když jsme k němu přicházeli od symbolického Cintorína - to bylo úplně jak z Vinetoua.
cestou na Popradské pleso

Popradské pleso


 • Jáju jsme vozili v kočárku tam, kde to nešlo, jsme měli manduku a s tou jsme se vystřídali. Jeden z nejkrásnějších momentů byl, když mi v manduce Jája usnula, na to jsem byl pyšný.
 • Jája se rovněž ukázala jako nadšený konzument lesních plodů zejména malin a ostružin, obvykle to ovšem končilo úplně fialovým obličejem (od ostružin) o oblečení nemluvě.
 • O veškerém dění jsem on-line reportoval na Facebooku, je to tak úžasně jednoduché (rychlá hotelová wifina, iphone, wellness s wifinou...), to je po čertech dobrá konkurence blogu, navíc má člověk rychlou odezvu (to byste se divili, jakou radost měli, toho času pracující, kamarádi z fotek jak se válím u bazénu :-))
 • Slovenská kuchyně mi chutná - halušky, brynzové nebo se zelím, byly moc fajn, stravovali jsme se mimo Grandhotel v různých jiných restauracích a kolibách a bylo to fajn.
 • V rámci wellnessu se mi hrozně líbilo v tzv. kaldariu, to byla fakt relaxace. to bych chtěl mít doma.
 • Asi je to všeobecně známo, ale v tom hotelu, kde jsme byli, se natáčel Román pro muže (film který se mi sice nelíbil, ale musím se na něj kvůli tomu hotelu znova podívat). Donutilova hláška: "Mám velice jednoduchý vkus - spokojím se jen s tím nejlepším" to myslím přesně vystihuje.
 • Představa, že bychom se do Kempinskiho podívali i v zimě je strašně lákavá. Uvidíme, co na to rodinný rozpočet.
Na Aljašce se tomu říká FirewheetJája si užívala dětské koutky
Její veličenstvo u snídaně (protož jsme měli snídani v ceně, snídali jsme bohatě a dlouho, což se Jáje moc nelíbilo)


naše malá tatranka, vlastně horalkaJedna z mála rodinných fotek


Po týdenním pobytu jsme dali Tatrám (doufám ne poslední) sbohem a vrátili se do Vsetína, kde jsme si udělali ještě jeden společný výlet na Královec resp. na rozhlednu nějakého jmenovce pana lékárníka (rozhledna Cyrila Bureše). Pak jsem holky opustil a vrátil se k nám na divoký západ, abych mohl dohnat dva týdny pracovní nepřítomnosti a plnit pětiletku.
Rozhledna Cyrila Bureše
komplet fotky z Tater jsou zde:
Na té zoneramě je to taková pěkná mozaika, takže člověk přehlédne hodně fotek najednou a když se mu nějaká líbí, může si ji rozkliknout. Přijde mi to takový celkem nenásilný způsob vnucování fotek z dovolené (ale pořád jsou to jen fotky z dovolené, navíc rodinné)


Pro holky si pojedu ve čtvrtek (tentokrát jen do Prahy), tak už se těším, Jaruška už pomalu začíná chodit (ještě ji musíme držet za ruce, ale už ťape), brebentí o sto šest, co neříká slovem, to ukazuje znaky, a tohle všechno mám už přes týden jenom po skypu a to je málo.

Na druhou stranu, už jsem se zase naučil spát celou noc, tak s tím je myslím konec.

P.S. Je strašná spousta věcí, které jsem z časových a prostorových důvodů vynechal, ale jedna věc ještě stojí za zmínku - cestou na Popradské pleso jsme potkávali spoustu lidí s matracemi (doslova) na zádech. Škoda, že jsem to nefotil, ale doslova táhli na zádech na 3x složenou velkou matraci, všichni jsme se divili proč? Až se pan KM jednoho z nich optal a dostal podivnou odpověď - prý jsou to horolezci a matraci mají dole na zemi, pro případ, že by spadli. Cha, cha... řekli jsme si... tady z nás chce někdo dělat blbce, že? Pak nám to ale nedalo a vygooglili jsme, že se jedná o tzv. "bouldermatky", které se skutečně používají jako "žíněnky" pro horolezce, kteří lezou bez jištění a teprve se to učí. To by mě ani ve snu nenapadlo při pohledu na ty vysoké a strmé tatranské štíty!Kuk!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 4. září 2013 v 8:26 | Reagovat

Skvělý report, bavila jsem se velmi. Samozřejmě hlavně trochu zlomyslně, to už je osud těch, co mají s dítkem proti ostatním lehké zpoždění :-D To modrání je slušný kalibr, i když troufám si říci, že s Garíšovým nesouhlasným refluxem ("bude to po mém, jinak vás pobleju") byste neměnili :-D První noc prořvaná je ještě dobrá... tedy teoreticky... je mi jasné, že se během ní člověk tak vyšˇaví, že se to do konce týdne stejně nezachrání :-D Cíl skvělý a fotky výtečné, rodinné album bude parádní :-) Jo a kterou pláž teda...? :-D

2 proky proky | 4. září 2013 v 9:05 | Reagovat

pekne vypraveni...jj s mrnousama to je fakt napinavejsi a narocnejsi, vcera mi Terezka usnula ve spodnim patre kocarku po 4 km pesi chuze, naproti tomu Honzik byl po hodine pekne vyspinkany a v klidu :-)

3 jm jm | Web | 4. září 2013 v 18:38 | Reagovat

Přední popularisátor se nezapře ani v písemném projevu, čte se to jedním dechem!

Že já ty Vary opouštěl: tady si v Praze popelařím na sídlišti za kontokorent a inž. R. zatím v Kempinskim...

4 littlekey littlekey | 9. září 2013 v 17:10 | Reagovat

Řádně jsi to sepsal. Ten bazén...s tím výhledem...to je fakt síla:-) Na popradské se už těším, když to půjde podle plánu budu tam již brzo nocovat.

5 Grace Grace | Web | 24. ledna 2014 v 16:25 | Reagovat

Rakouská alpská střediska jsou určitě dobrou volbou pro lyžování. Je to poměrně blízko (v porovnání například s Francií 100%-ně), ceny skipasů bývají přijatelné a lyžařské terény se počítají bezpochyby k tomu nejlepšímu v Evropě.

6 clarkia clarkia | Web | 20. června 2015 v 17:39 | Reagovat

nebankovni pujcky cz 8-)

7 goilers goilers | Web | 17. srpna 2015 v 18:00 | Reagovat

Far cry 3 forum http://driverx.ddriver.cz/far-cry-3-forum.html Windows 7 home premium cd key [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama