50. MFF KV část třetí, poslední

21. července 2015 v 21:37 | JR |  filmy
A zde je dokončení festivalové repotáže.21) Theeb, Jordánsko / Velká Británie / Spojené arabské emiráty / Katar 2014, 100 min
Pěkný dobrodružný příběh z arabské pouště roku 1916 kde hlavní hrdinou je malý chlapec, který se po přestřelce ocitne v mezní situaci a musí spojit sílu s vrahem svého bratra, aby přežil v poušti, do toho se připlete záhadná dřevěná bedna a máme to. Poušť jako scenérie dělá své (nejsou to jen písečné duny, ale hlavně skály a kameny), je to napínavé a konzumuje se to dobře, přitom to není žádná Mayovka. Místy je to vcelku surové. Mně se to líbilo.

22) Fúsi, Island / Dánsko 2015, 94 min
Krásnej film, takovej ten správně "festivalovej" rozuměj ne-obyčenej, trochu vtipnej, trochu smutnej a hlavně islandskej. Vedle Varieté a Zbrusu nového zákona určitě nejlepší projekce.
Islandské filmy jsou prostě sázka na jistotu a i v tomto případě se to potvrdilo. Hlavním hrdinou je objemově výrazný čtyřicátník Fúsi, který je spokojený s životem tak jak ho vede - doma si plastovými vojáčky a velkým modelem bojiště přehrává bitvu u El Alameinu, bydlí doma u maminky, je tak trochu smolař, v práci ho šikanují a je ještě panic. Že by ale s něčím z výše uvedeného, chtěl něco dělat, se nedá říct, až teprve okolnosti mu přihrají do cesty potrhlou ženštinu, která má problémy sama se sebou a vytvoří zvláštní a nevyrovnaný pár.
Hlavní hrdina prakticky nemluví (celkově se v severských filmech moc nemluví) a divák se přitom pobaví a hlavního hrdinu si prostě oblíbí. Romantický hepáč se nekoná a přesto odcházíte s kina s úsměvem na rtech, takhle to prostě v islandských filmech chodí.


23) Slow West, Velká Británie / Nový Zéland 2015, 84 min
U tohoto filmu dopředu strašili, že to je "pomalý western", jak ostatně sám název napovídá, ale ani mi to nepřišlo a díky sympatické stopáži jsem vůbec neměl pocit, že by se děj vlekl. V zásadě to byl normální western, střílelo a umíralo se tam až až, jediný, za to však podstatný rozdíl byl, že se to natáčelo na Zélandu a ty scenérie jsou tam prostě barevnější (modřejší, moc krásné, místy prostě až kýčovité). Něco jako kdyby byl Pán prstenů western. Takže už jenom kvůli té krajině to stojí za to vidět a jako western to také žádnou ostudu neudělá.


24) Mustang, Francie / Německo / Turecko / Katar 2015, 97 min
Divácky poměrně vysoko hodnocený film (4. Místo v divácké soutěži) o pěti malých a mladých sestrách a jejich nelehkém dospívání v prudérní muslimském světě. Místy velmi vtipné, ale celkově mě to moc nebralo, protože to byl prostě "holčičí" film. Dokonce jsem z projekce odešel trochu dřív, abych stihnul další film ve Velkém sále a nelitoval jsem.25) Pohádka pohádek (Il Racconto dei Racconti). Itálie / Francie 2014, 125 min
Obrazově skvostný pohádkový film, na který bych ale dítě nevzal, je tam přece jen trochu moc drsných scén (krve a sexu skoro jako ve Hře o trůny). Nicméně pro dospěláky fajn mix několika pohádek, byť je škoda, že to nějak víc nepospojovali dohromady , a že se jedná vlastně o několik samostatných příběhů. Triky parádní, obrazy celkově vypiplané k dokonalosti, děj dynamický, takže dobrý, na to se rád kouknu znova.26a) Kámoš (Hjonabandssaela), Island 2014, 15 min
Další série kraťásků - tenhle byl islandskej a víc ani není třeba psát. Dva staří mládenci, rozdělí je "fešná" vrstevnice a je o zábavu postaráno.26b) Sbírka vůní (Colectia de arome), Moldávie / Rumunsko 2013, 14 min
Drsné téma - nemocná matka a syn - malý kluk (pod dohledem otce) zápasí s jiným klukem v drsném pěstním boji o peníze pro zábavu nějakého pracháče. V podstatě taková obdoba kohoutích zápasů, jenže s dětmi. Nepředstavitelné, ale věřil bych tomu, že se to někde opravdu děje. Což je teda mezi námi prostě strašný.


26c) Tak vzdálené (A Million Miles Away), USA 2014, 28 min
O holčičím sboru a jedné zamilované sbormistryni, místy vtipné, hodně provázané s moderním světem smartphonů a "poustů" zkratek atd. Zajímavé už jen tím používaným jazykem.26d) Kanec kastrát (Kastrats Kuilis), Lotyšsko 2014, 23 min
Dosti šokézní filmeček o kastrátovi a kanci, co bych vám víc prozrazoval. Je tam jedna dost ošklivá scéna teda, kdy jsem si musel zakrýt oči (všechno opravdu vidět nemusím).


26e) Kázeň (Discipline), Švýcarsko 2014, 12 min
Super kraťásek se vším, co k tomu patří aneb co způsobí výchovná facka v jednom švýcarském obchůdku s potravinami, když se kolem toho nachomýtne hned několik národností. Perfektní vyobrazení a zároveň parodie všech možných interkulturálních klišé, třeskutě vtipné, gradující, prostě perfektní.


27a) Křehká srdce (Fuglehjerter), Norsko 2015, 25 min
Další projekce byly opět tři krátké filmy, ten první asi nejlepší, o tom, jak se nevyplatí vyprávět v přítomnosti současného partnera o svém největším sexuálním zážitku… s jiným, byť předcházejícím partnerem. Nevím jak ženy, ale my chlapi tohle prostě špatně neseme.27b) Nabídka (L'offre), Švýcarsko 2014, 14 min
Vcelku nezajímavý kraťas o tom, jak někoho rekrutují do tajné služby - i 14 minut bylo příliš dlouhých.27c) Furiant, ČR 2015, 26 min
Jediný český kraťásek, co jsme viděli. Docela vtipně vyprávěné dětství a mládí p. Ladislava Stroupěžnického a poukazem na jeho sexuální orientaci. Absolutně netuším, jak moc to byla pravda a jak moc mystifikace, koukat se na to dalo, ale zase až tak legrační mi to nepřišlo, tak nevím, asi bych musel být větší fanda českého divadla, abych rozuměl všem narážkám.
28) Mizející kouzelník Dirk Ohm (Dirk Ohm - Illusjonisten som forsvant), Norsko / Švédsko / Německo 2015, 93 min
Dobrý film ze zasněžené norské vesničky (úchvatná příroda) navíc hercem, který mi byl sympatický už jen tím, jaký je to zjev (hrál třeba i v Hanebných panchartech). Kouzelník, zmizelá dívka a kouzla, iluze a vidiny…. Pěkné pokoukání, doporučuji.29a) Hranice (Határ), Maďarsko 2014, 24 min
A poslední kraťasová sekce - tohle byl pěkný film z Maďarska (historicky tak někam k počátku dvacátého století) kdy vězeň s dozorcem jedou po kolejích s drezínou na ruční pohon, dozorce spadne z mostu a vězeň v domnění, že by mu stejně nikdo neuvěřil, že dozorce spadl sám prchá, má to ovšem háček - je k drezíně přikován na řetěz. Cestou potká krásnou dívčinu se džbánem vody a…. a dál se na to podívejte sami, natočené je to dobře.


29b) Všechno dobře dopadne (Alles wird gut), Rakousko / Německo 2015, 30 min
Velmi dobrý, emotivně silný filmeček - rozvedená rodina, otec si bere dceru na víkend, vše zdánlivě normální, jenže pak se začne dít něco divného, otec bere dceru na úřad, pak na letiště, vše je připraveno do posledního detailu, jenže… Příběh pěkně graduje, na konci je pěkně emotivní, respektive přímo hysterická scéna, je to napínavé, dobré.


30) Berani (Hrútar), Island / Dánsko 2015, 93 min
No a poslední filmeček byl opět islandský, nešlo prohloupit, sice už mne to nebralo tolik jako Fúsi, ale pořád to byl nadprůměr. Vyprávěl příběh dvou postarších bratrů, kteří žili (měli ovčí farmy) vedle sebe, ale 40 let spolu nepromluvili. Sblíží je až společný problém - zhoubná nemoc, která napadla jejich ovce.
Ovce mají ve filmu důležitější postavení než lidi a patrně právem, takový už je ten Island, země drsná, avšak zaslíbená.
Toto byla každopádně taková pěkná tečka za tím naším letošním festivalem.Celkem jsem tedy viděl 30 projekcí a 39 filmů, počítám-li všechny krátké zvlášť, což je druhý nejlepší výsledek od roku 2011, kdy jsem měl projekcí 31. Vzhledem k tomu, že v úterý až čtvrtek jsem musel chodit do práce, považuji to i tak za úctyhodný výkon. Ke konci jsem byl opět filmově vyběsněn a sítnice byly natolik okoukané, že jsem od té doby viděl pouze jeden film v TV (Velký Waldo Pepper, to je taky úžasnej film) a samozřejmě několik večerníčků (aktuálně frčí Křemílek a Vochomůrka, které můžu).
Jarušku hlídala většinu času vsetínská babi, což se osvědčilo, pouze večer byla nutná fyzická přítomnost mámy, takže večerní projekce jsem až na jednu výjimku viděl sám.
Celkově jsme s Gabčou viděli 53 projekcí, což bude asi na dlouho nepřekonaná cifra.
Jája jinak chodila poctivě každý den od 15:00 na pohádku pod Chebským mostem, denně dostávala 1-4 balonky, takže i ona si festival užila.staří známí parťácia noví známí


aj bouřku jsme zažili...
Už se těším na jednapadesátý ročník, filmu zdar!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | E-mail | Web | 13. října 2015 v 14:12 | Reagovat

A nebyl výpadek elektrické energie? Já uvažuji o změně dodavatele proudu, pořád něco řešíme. Srovnání cen elektřiny je dnes na místě http://srovnanielektriny.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama