52. MFF KV 30.6.-7.7. 2017 část 1.

31. července 2017 v 0:23 | JR |  filmy
Byla by škoda porušit tradici festivalového "diváckého deníčku" proto i tentokrát provedu stručný zápis svého festivalového běsnění.

Pravda, letos to bylo poněkud komplikovanější, protože jsme pro Jáju neměli trvalé hlídání (tímto děkuji Jitce a Vojtovi za výpomoc!) a samozřejmě jsem opět musel taky tak trochu chodit do práce, dělat uzávěrky a podobné zbytečnosti.
Přesto jsem si festival užil a viděl vlastně stejný počet projekcí (24) a 29 filmů když budu počítat i nedělní přidanou projekci. To je myslím tak akorát.

Napíšu rovnou, že nejvíc ze všech filmů mne ohromila Vůně ženy, což je už starší kousek, ale z toho ostatního (současní tvůrci prominou) to vyčnívalo jak Thermal nad centrem Karlových Varů, tak to prostě je.


Nicméně i tak se našlo pár pěkných filmů, které mohu s čistým svědomím doporučit, pojďme na to:1) Festival krátkých filmů Praha uvádí

Už moje přímo tradiční zahajovačka, abych dostal "do žil" hned pětici filmů na jednom představení


a) Kdo je kdo v mykologii - ČR/USA, 2016, 15 min
To se mi moc líbilo! Takový čistý surrealismus, trošku Kafkovské, a místy poněkud nechutné (když si představíme, že hlavní roli hrají houby a plísně), ale vizuálně to bylo velmi vznešené a působivé. Nikdy by mne nenapadlo hledat v plísni krásu, nu tady byla a bylo to zajímavé. Možná to mohlo být kapánek vtipnější, nebo vypointovanější, ale jako kraťas dobrý, vlastně nadprůměrný.


b) V roce Opice - Indonésie, 2016, 13 min
Tento filmeček pracuje vlastně jenom s pointou a překvapením, proto vám z něj nemůžu nic prozradit. Nebylo mi úplně jasné jestli je to v Indonésii film hodně šokující, nebo ne, u nás to působilo spíš srandovně, byť vyznění moc legrační není. Ale celkově OK.


c) Na červenou - Bulharsko/Chorvatsko 2016, 21 min
Nejlepší filmeček z celé série krátkých filmů - těží z absurdní situace, kdy řidič malého autobusu nabere na zastávace lidi a pak (po dvou metrech) hned zastaví na semaforu na červenou, ale ta je tam nějak zaseknutá, tak tam stojí a stojí… a mezitím se v autobuse dějí věci. Nemá cenu prozrazovat, ale je to skoro jako by to napsal Havel (absurdita) napůl se Svěrákem (lidský humor), takže určitě moc doporučuji.d) Dadyaa - Nepál/Franice, 2016, 16 min
Těžko stravitelná "halucinace" z jakési nepálské vesnice, odkud všichni obyvatelé odešli a zůstal jen jakýsi starý pár, který si místo lidí vyřezal loutky ze dřeva. Celé to vypadá hodně divně, až hororově, což by ještě nevadilo, ale je k tomu uširvoucí hudba respektive divné skřeky a kvílení a to mi fakt nesedlo. Naštěstí to bylo krátké.


e) Chasse Royale - Francie, 2016, 28 min
Klasická "beznadějovka" o dívce ze sociálně slabé rodiny, které se v jednu chvíli blýskne na lepší časy, když ve škole probíhá konkurz na film. Celé to ale je spíš "jak chudák do ještě větší nouze přišel", zkrátka takové ze života.


2) Jejich nejlepší hodina a půl- Velká Británie, 2016, 117 min
Krásný film, určitě ho mám v top 5 letošního MFF. Už je k dispozici i na netu, počítám, že brzy poběží i v TV, tak to nepropásněte. Děj je zasazen do počátků 2. světové války - Bitvy o Británii a vypráví o tom, jak film pomáhal udržet morálku a jak se o to zasadily také ženy, které do té doby v Anglii žádnou takovou příležitost neměly. Hrají tam skvělí herci a hrají skvěle. Jediné co bych "utlumil" je celkové romantické vyznění filmu, samozřejmě příběh o lásce - on ji má rád, ale ona ho nemá ráda, pak se mají rádi oba a pak… no prostě to je taková ta sladká omáčka, co bych mít nemusel.
P.S. Krásně mi to zapadlo když jsem teď nedávno viděl Dukirk - to je přesně stejná doba, respektive těsně po té a dějově to spolu pěkně koresponduje, jako by se snad tvůrci domluvili.


3) Zloději zelených koní - ČR 2016, 90 min
Premiéra nového českého filmu a já byl příjemně překvapen! Jak nemám rád Pavla Lišku, tak tady se mi líbil, hrál totiž totéž co jindy, ale tady to byla krásně záporná role a to mu sedlo. Kromě toho jsem se dozvěděl něco o vltavínech a o tom, že u nás (podle filmu) vlastně probíhá taková malá "zlatá" horečka. Celkově by se o filmu dalo mluvit jako o westernu z prostředí zlato(vltavíno)kopů a bylo by to velmi přesné. Líbilo.
4) Země jahod- Švédsko, 2016, 93 min
Další pěkný film, o "zapovězené" lásce mezi polským sběračem jahod a mladou švédskou dívkou, dcerou farmářů, kteří Poláky (a jiné východní národy) zaměstnávají za ne zrovna "švédských" podmínek (a já o tom něco vím). Taková variace na Rome a Julii, ale v kulisách skutečného světa. Navíc pan režisér čerpal z vlastních zkušeností (na podobné farmě vyrůstal) a ze skutečných událostí. V žádném případě své švédské krajany nešetřil. A to byla projekci přítomna i paní ambasadorka, doufám že budu mít příležitost se jí zeptat, jak se jí to líbilo. Mně ano. Přišlo mi to docela věrné a přirozené.
Po projekci jsem vyslechl nějaký rozhovor někoho s někým, že takové situace se dějí i u nás, při sběru okurek a že my (češi) jsme v tomto směru sice na západě těmi chudáky, kteří se dřou ve špatných podmínkách s vidinou velkých peněz, ale zároveň těmi bohatými farmáři a sedláky, kteří za stejných ne-li horších podmínek zaměstnávají zase jiné národy. Tak to chodí, jak by řekl klasik.

5) Jak balit holky na mejdanech- Velká Británie/USA, 2017, 103 min
Asi nejpunkovější film v dějinách, nebo teda určitě nejpunkovější film, který jsem kdy viděl (a dokoukal) já. Zápletka je tak trochu sci-fi - v Anglii, ve 70. letech, kde právě začíná frčet punk se několik mladíků na tahu dostane do podivného domu, kde přistáli mimozemšťané, kteří na sebe vzali lidskou podobu, avšak chovají se velmi (VELMI) divně. Hlavní hrdina se pak zamiluje do jedné emzačky a rozhodne se, že ji vysvětlí co je ten punk - no a pak už je to celé takové ujeté, prostě punkové :-)
V roli punkové guru se krásně předvádí Nicole Kidman a celkově je to herecky velmi dobré, ovšem je to fakt hodně ujeté. Místy jsou fantazie až tak divné, že si říkám, zda by p. režisér neměl vyhledat odbornou pomoc na psychiatrii. Ale je fakt, že celkově mne to zaujalo a vidět to určitě stojí za to.


6) WR - mystéria organismu - Jugoslávie/Německo, 1971, 84 min
Uf, to bylo pro mne nesrozumitelné koukání. Podle těch, co to vybrali (a projekci uvedli) to bylo v době svého vzniku a uvedení opravdu revoluční a přelomová záležitost, ovšem buď mi nějak unikaly souvislosti, nebo jsem prostě nějak momentálně zaostalej. Já jsem to pochopil jako takovou parodii na budovatelské socialistické nadšení, nějak podivně šmrncnuté erotikou (ale dost neeroticky teda) a do toho asi nějaké šokující souvislosti, které mi ale unikaly. Scéna, kterou si pamatuji (a která patří mezi ty, které jsem nikdy vidět nechtěl a teď si je budu do smrti pamatovat) je ta, jak tam chlapíkovi - údajně přímo panu režisérovi, dělají odlitek penisu. Nu, proti vkusu žádný dišputát.7) Korporace- Francie, 2016, 95 min
Dvěma slovy: personalistický horor! Z titulu profese, pak stejně postiženým doporučuji jako povinné koukání. Zejména těm, co pracují v korporacích. Hlavní hrdinka je top HR manažerka, která má od svého bosse jediný úkol: snížit stavy personálu a to tak, aby se nemuselo platit odstupné. No a ona to zvládá, ale jen do té doby, než se jeden z těch nechtěných zaměstnanců rozhodne k radikálnímu činu. Víc nebudu prozrazovat, ale je to pěkně natočené a velmi dobře zahrané. Hlavní hrdince se setsakramentsky změní pohled na svět! Ovšem koncern jede dál..

8) Svět podle Daliborka, ČR/SR/Velká Británie, 2017, 105 min

Byl jsem přímo na premiéře a byl to velmi silný zážitek, jak film samotný, tak reakce publika a lidí kolem. To je film který vás poněkud rozhodí. Hodně už se o něm napsalo, ale já za sebe doporučuji vidět a udělat si vlastní názor. Můj je tento: díváte se na dokumentární komedii, o které víte, že se jí vlastně nemůžete smát, protože je to vlastně hrozný. Dost hrozný. Tyhle ambivalentní pocity mne provázejí doteď. Říkám si, pořád, že "to snad ani není možný, aby byl takový člověk jak je ten Dalibor", ale asi to možné je. Kuriozita, nebo "znamení doby"? V každém případě to patrně nenechá žádného diváka chladným a pokud to byl účel, tak splněno na jedničku s hvězdičkou.pokračování příště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama